Narciarstwo skitourowe – wybieramy najlepszy sprzęt

Narciarstwo skitourowe to najgorę... najzimniejszy trend tej zimy. Rzuć okiem na sprzęt, który pomaga wyciągnąć z tej aktywności maksa.

Narciarstwo skitourowe sprzęt fot. materiały prasowe

Narciarstwo skitourowe ma unikatową specyfikę. Pod górę wędrujemy nie wyciągiem, ale dzięki sile własnych mięśni, więc generujemy mnóstwo ciepła i potu. Wtedy niezbędna jest maksymalna oddychalność przy zachowaniu komfortu termicznego – jesteśmy w końcu na mrozie. Potem zaś ruszamy w dół, narażając się na błyskawiczne wychłodzenie, potrzebujemy więc prawdziwej zbroi przeciw żywiołom. Oto ona.

REKLAMA

1. Kurtka Helly Hansen Elevation Infinity 2.0

Narciarstwo skitourowe sprzętfot. materiały prasowe

Cena: 2999 zł, hellyhansen.com

Unikatową bronią tej kurtki jest opracowana przez firmę Helly Hansen technologia LIFA Infinity Pro, dzięki której materiał osiąga trwałą wodoodporność. Nie trzeba więc będzie z czasem kurtki impregnować, aby utrzymać tę kluczową z punktu widzenia aktywności outdoorowych cechę. Kaptur kurtki jest rewelacyjnie spasowany z goglami i kaskiem, a wszystkie kieszenie wygodnie dostępne nawet z założonym plecakiem. Ma też specjalną kieszeń Life Pocket+, która chroni baterię smarftona przed szybszym rozładowaniem na mrozie. Mistrz.

2. Rękawice Black Diamond Cirque Hybrid

Narciarstwo skitourowe sprzętfot. materiały prasowe

Cena: 209,99 zł, 8a.pl

Dwa w jednym: na podejściu masz rękawicę pięciopalczastą, pozwalającą na sprawne operowanie kijami albo czekanem, a na zjazd zakładasz osłonę termiczną z ociepliną Primaloft. Sprytne.

3. Kominiarka Mons Royale Olympus

Narciarstwo skitourowe sprzętfot. materiały prasowe

Cena: 149,39 zł, 8a.pl

Wełna merino to najgenialniejszy materiał świata: izoluje nawet mokra, jest przyjemna w dotyku i nie łapie nieprzyjemnego zapachu, nawet jeśli przepocisz ją kilka dni z rzędu.

4. Kask Smith Vantage Mips

Narciarstwo skitourowe sprzętfot. materiały prasowe

Cena: 939 zł, smithoptics.shop

Dzięki zastosowaniu technologii MIPS i specjalnego materiału firmy Koroyd lepiej pochłania energię uderzenia, a więc skuteczniej chroni Twoją głowę. Do tego jest bardzo wygodny, ponieważ lekką i zaskakująco niewielką konstrukcję pewnie trzyma w miejscu system BOA. Jeśli dodać do tego rewelacyjnie skuteczną wentylację, mielibyśmy kask idealny. Czemu tylko mielibyśmy? Bo najtańszy to on nie jest...

5. Kurtka Salewa Ortles TWR

Narciarstwo skitourowe sprzętfot. materiały prasowe

Cena: 874,99 zł, 8a.pl

To wielofunkcyjny kombajn, który nie tylko zapewnia odpowiednią ochronę termiczną (ocieplina Tirol Wool Celliant, dzięki wykorzystaniu wełny, świetnie izoluje nawet wtedy, gdy jest mokra), ale także ochronę przed wiatrem i wodą (membrana o parametrach Powertex Active 2L). Kaptur ma specjalną regulację, więc dopasujesz go niezależnie od tego, czy nosisz kask, czy nie. Dwukierunkowy zamek ułatwia dostęp do wewnętrznych kieszeni i poprawia wentylację (można rozpiąć dół przy zamkniętej gardzie chroniącej szyję).

6. Buty Dynafit Radical Pro

Narciarstwo skitourowe sprzętfot. materiały prasowe

Cena: 2309,99 zł, 8a.pl

Są przeznaczone raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy docenią ich sztywność, pozwalającą precyzyjniej prowadzić narty, i wykorzystają tę cechę podczas freeride'u w trudnym terenie. Warto podkreślić spory zakres ruchu w trybie chodzenia (60°) i specjalny patent pozwalający wygodnie przestawiać but między trybami zjazdu i podejścia.

7. Gogle Poc Zonula Clarity

Narciarstwo skitourowe sprzętfot. materiały prasowe

Cena: 900 zł, pocwarszawa.pl

Gogle zapewniają wyjątkowo szerokie pole widzenia i – dzięki soczewkom Clarity, opracowanym we współpracy z firmą Carl Zeiss – podkręcają kontrast, wyostrzając krawędzie śniegu. Efekt? Świetna widoczność w każdych warunkach atmosferycznych.

8. Plecak Ortovox Ascent 22 Avabag

Narciarstwo skitourowe sprzętfot. materiały prasowe

Cena: 2634,99 zł, 8a.pl

To plecak lawinowy wyposażony w poduszkę, która po pociągnięciu specjalnej rączki napełnia się gazem i zwiększa szansę na utrzymanie się na powierzchni lawiny lub tuż pod nią. Plecak jest niewielki (22 litry), ale pozwala przenosić wygodnie zaskakująco dużo sprzętu – oprócz lawinowego ABC (łopata, sonda, detektor), spokojnie zmieści się do niego dodatkowa warstwa ocieplająca, termos i jedzenie. Dodatkowe elementy można przytroczyć na zewnątrz dzięki specjalnym mocowaniom (np. siateczce na kask). To wyjątkowo dobrze zaprojektowany plecak, czego dowodem jest nagroda dla produktu roku na prestiżowych targach sportowych ISPO.

9. Zestaw Skitourowy Majesty Supertour

Narciarstwo skitourowe sprzętfot. materiały prasowe

Cena: 3999 zł, sklep.majestyskis.pl

Firma Majesty to polski producent nart światowej klasy. Wybierając zestaw Supertour, otrzymasz wszystko, co potrzebne do skitourowej jazdy: wszechstronne i lekkie narty, wiązania C-Crest 10 Rental oraz foki wykonane z mieszanki moheru i nylonu.

REKLAMA