Najlepsze rękawiczki na siłownię. Wzmocnij chwyt i zapobiegnij odciskom

Rękawiczki na siłownię wzmacniają chwyt i kontrolę ciężaru, zapobiegają odciskom i podrażnieniom dłoni, a także zmniejszają ryzyko złapania kontuzji. Sprawdź nasz wybór najlepszych rękawiczek na siłownię z podziałem na rękawiczki pełne, bez palców i tzw. skórki crossfitowe.

rękawiczki treningowe, trening siłowy shutterstock.com

Spis treści:

  1. Po co rękawiczki na siłownię
  2. Jak czyścić rękawiczki na siłownię
  3. Rodzaje rękawiczek na siłownię
  4. Jak dobrać rękawiczki na siłownię

Po co rękawiczki na siłownię?

Rękawiczki na siłownię mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci pierwsi tłumaczą, że fitnessowe rękawiczki poprawiają chwyt, dzięki czemu łatwiej jest pracować z dużym ciężarem albo dłużej utrzymać się na drążku. Dodają, że dzięki rękawiczkom gryfy albo treningowe młoty nie wyślizgują się z dłoni, co przy okazji zwiększa bezpieczeństwo wszystkich użytkowników klubu fitness, crossfitowego boksu czy klasycznej siłki. No i mają argument w postaci gładkich dłoni bez odcisków, które bez problemu mogą podać na biznesowych spotkaniach, gdy sportowy strój zamieniają w garnitur i biały kołnierzyk.

Przeciwnicy rękawiczek na siłownię potrafią z kolei odpowiedzieć, że sztucznie wzmocniony chwyt bardziej przeszkadza, niż pomaga. Dodają, że czucie ciężaru i gryfu jest istotne dla lepszej techniki wykonywania ćwiczeń. No i kończą argumentem, że odciski podczas ściśnięcia cudzej dłoni są tak samo jasnym sygnałem, że ktoś intensywnie ćwiczy, jak żelazny chwyt czy szerokie bary.

Natomiast argumentu, że nawet Mark Wahlberg używa podczas treningu fitnessowych rękawiczek, używają obie strony. Tak samo obie strony korzystają z argumentu, że The Rock rękawiczek przecież nie używa...

Sam musisz zdecydować, do którego obozu należysz. W MH stoimy na stanowisku, że każdy fitnessowy gadżet, który zwiększa komfort treningu, pozwala dłużej utrzymać motywację do ćwiczeń, a przy okazji niweluje skutki uboczne intensywnych sesji (w tym wypadku odciski, podrażenienia dłoni, kontuzje palców i nadgarstków) jest wart co najmniej wypróbowania.

Sami w redakcji dzielimy się w kwestii rękawiczek na siłownię pół na pół, natomiast osoba pisząca te słowa korzysta z nich regularnie, od kiedy pierwszy raz spróbowała. Dlaczego? Wróć po argumenty powyżej. I dodaj jeszcze ten, że rękawiczki na siłownię oznaczają po prostu większą higienę. Nie dotykasz bowiem w siłowni wszystkiego gołą ręką, a to zawsze coś.

Jak czyścić rękawiczki na siłownię?

Producenci zalecać będą oczywiście jak najdelikatniejsze ich traktowanie, najlepiej zwilżoną szmatką, ewentualnie z odrobiną mydła. Część rękawiczek na siłownię na swoich metkach zapewnia, że nie zaszkodzi im pranie w chłodnej wodzie w pralce, a część w ogóle takiego sposobu czyszczenia bać się nie będzie.

Prawda jest jednak taka - choć oczywiście zalecamy jak najostrożniejsze obchodzenie się z każdym fitnessowym sprzętem czy gadżetem - że regularne pranie w pralce, razem z resztą fitnessowych ciuchów, nie powinno porządnym rękawiczkom zaszkodzić. Redaktor naczelny MH, Piotr Makowski, podczas swojego testu 6 par kilka lat temu prał wszystkie recenzowane modele po każdej sesji treningowej i z kilku par (rękawiczki tak jak skarpetki lubią znikać) korzysta do dziś, a test przeprowadzał przecież w 2016 roku.

Rodzaje rękawiczek na siłownię

Podział jest prosty: rękawiczki na siłownię dzielą się na pełne, bez palców, a także na skórki crossfitowe. W sprzedaży znajdziesz jeszcze oldskulowe gąbki, które są w zasadzie rozwiązaniem więcej niż świetnym, ale o tym później.

Rękawiczki na siłownię pełne

Pełne rękawiczki na siłownię zapewniają solidny chwyt i najmocniej chronią dłonie, dzięki czemu świetnie nadają się do treningu na świeżym powietrzu, gdy z drążka błyskawicznie zeskakujesz na ziemię, by wykonać serię pompek. Większość modeli wykonana jest z przewiewnego materiału, przez co nie musisz bać się, że zapoci Ci się w nich ręka. Pełne rękawiczki nadają się też do biegania czy jazdy na rowerze, a nawet do... strzelectwa sportowego.

Rękawiczki na siłownię bez palców

To rękawiczki do ćwiczeń będące najbliżej oldskulu fitnessu i najbardziej kojarzące się z dużymi ciężarami i jeszcze większymi mięśniami. Zapewniają lepszą wentylację ze względu na swoją konstrukcję i mniej przeszkadzają podczas przeglądania Insta w przerwie między seriami. Ich główną wadą jest ta, że materiał na wewnętrznej stronie dłoni tuż przy palcach lubi się zawijać.

Skórki crossfitowe, gąbki, wynalazki

Potrzeba jest matką wynalazków, dlatego w sklepach, zwłaszcza tych nastawionych na CrossFit, znajdziesz też rękawiczki na siłownię, które swoim wyglądem mocno będą odbiegać od Twojego pierwszego wyobrażenia. Crossfitowe skórki chronią palce (poza kciukami) i wewnętrzne części dłoni, a także dzięki owijkom na nadgarstki przeguby właśnie. Jednocześnie zapewniają maksymalną wentylację. Gąbki możesz po zakończonej serii po prostu odłożyć, a więc w trakcie ćwiczeń masz chwyt i pełną ochronę przed odciskami, a pomiędzy nimi totalny luz. Wada? Chronią tylko przy ćwiczeniach ze sztangą, hantlami, kettlebellem. Do wspinania się na linę albo pchania sań już się nie przydadzą. Na rynku są jeszcze owijki tylko na nadgarstki, zawsze możesz też skorzystać w siłowni (raczej tej crossfitowej niż glamour) z magnezji.

Jak dobrać rękawiczki na siłownię?

Możesz oczywiście zmierzyć z linijką swoją dłoń, palce, obwód nadgarstka itd. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak rękawiczkę na siłownię po prostu przymierzyć. Przez to, że większość z nich dostępna jest raczej w sklepach internetowych niż stacjonarnych, dobrym pomysłem będzie zamówić co najmniej dwa rozmiary, a następnie, już po przymiarce, zostawić sobie te pasujące najlepiej.

Najlepsze rękawiczki na siłownię - Mechanix Wear Original Covert (MG-55)

To nie są klasyczne rękawiczki na siłownię, ale nie przeszkadza to im w rozbijaniu każdego rankingu popularności. Może to właśnie dzięki temu, że Mechanix Wear Original Covert są tak bardzo uniwersalne i sprawdzą się w każdych warunkach, bez względu na to, czy rwiesz sztangę, strzelasz na zawodach, czy też zjeżdżasz downhillowym rowerem po stromym zboczu. Wykonane są z syntetycznej skóry oraz specjalnej, oddychającej tkaniny o nazwie TrekDry. Zezwalają na obsługę ekranów dotykowych. Od wewnętrznej strony wykonane są bezszwowo.

Najlepsze rękawiczki na siłownię - Reeva Ultra Grip Gloves

Rękawiczki treningowefot. producent

Rękawiczki marki, którą ukochali sobie crossfitowi atleci. Rękawiczki na siłownię Reeva Ultra Grip wykonane są z mikrofibry, która zapewnia jednocześnie maksymalną ochronę i przewiewność, a także odprowadzanie wilgoci. Ich wewnętrzna strona pokryta jest specjalną warstwą R Grip, która z jednej strony jeszcze mocniej wspiera chwyt, a z drugiej gwarantuje to poczucie naturalności.

Najlepsze rękawiczki na siłownię - Nike Elevated Men's Training Gloves

Rękawiczki z trochę dłuższą ochroną palców, zapewniające wyjątkową oddychalność. Wykonane z oddychającego materiału ze wzmocnieniami w kluczowych miejscach. Mocno chronią i usztywniają nadgarstek.

Najlepsze rękawiczki na siłownię - Under Armour Weightlifting Gloves

Świetnie dopasowujące się do dłoni rękawiczki bez palców i elastyczną gumką na nadgarstku. Dobrze odprowadzają pot i wilgoć, dbając o komfort użytkownika. Zapewniają ochronę w kluczowych miejscach, a także świetnie wyglądają.

Najlepsze rękawiczki na siłownię - skórki CrossFit Reeva Ultra Feel

Otwarta konstrukcja gwarantuje maksymalną oddychalność przy zachowaniu solidnej ochrony dłoni. Otwarty kciuk pozwala lepiej poczuć sztangę czy drążek. Regulowany pasek usztywnia delikatnie nadgarstek, a elastyczny materiał zapewnia mocne dopasowanie.

Najlepsze rękawiczki na siłownię - gąbki Spongym Grip Training Pad Grube

To nie są rękawiczki, tylko gąbki, które zapewniają na treningu stuprocentową wolność. Po prostu łapie się je, delikatnie wyginając dłoń, a następnie zaciska poprzez nie gryf sztangi. Są grube, nie zatrzymują potu, nie ślizgają się na sztandze. Świetne, tanie rozwiązanie. Minus: łatwo je zgubić.

REKLAMA