Najlepsze oczyszczacze powietrza – 4 modele, w które warto zainwestować

Skoro wyjście na świeże powietrze niekoniecznie oznacza to samo, co kiedyś, zrób sobie świeże powietrze pod dachem. Oto najlepsze oczyszczacze powietrza, w które zdecydowanie warto zainwestować.

Najlepsze oczyszczacze powietrza fot. shutterstock.com

Autorzy raportu Europejskiej Agencji Środowiska piszą wprost: „Choć dla wielu z nas może to być zaskoczeniem, powietrze na ulicy miasta o średnim natężeniu ruchu drogowego może być w rzeczywistości czystsze niż powietrze w naszym salonie. Wyniki przeprowadzonych niedawno badań wskazują, że stężenie szkodliwych zanieczyszczeń powietrza może być wyższe w pomieszczeniach niż na zewnątrz”.

Nie ma większego sensu rozważanie, gdzie jest gorzej: czy na zewnątrz, czy wewnątrz. Grunt, że wewnątrz wcale nie jesteś bezpieczny. Na szczęście z pomocą przychodzi technologia. Sprawdzamy, jak się sprawują urządzenia oczyszczające powietrze. Od razu wyjaśniamy, że bez wahania możemy polecić każdy z tych oczyszczaczy.

1. Najlepsze oczyszczacze powietrza – Dyson Pure Hot + Cool

Dyson Pure Hot + Cool oczyszcza, chłodzi, grzeje i robi to naprawdę dobrze. I jeszcze świetnie wygląda. Wielką zaletą jest tryb automatyczny: sam wykryje zanieczyszczenie i dostosuje moc ciągu do stopnia „skażenia”. Podczas testów reagował w chwilę po tym, jak otworzyliśmy pojemniki z klejem modelarskim. Owalny nadmuch świetnie służy jako uchwyt do przenoszenia.

Dyson Pure Hot + Cool świetnie się sprawdzi np. w pracowni czy na strychu, gdzie w lecie jest gorąco, a w zimie zimno. Albo w samym środku nowoczesnego salonu – na pewno przykuje uwagę gości, a gospodarzom zapewni komfort.

2. Najlepsze oczyszczacze powietrza – Samsung AX60R5080WD

Samsung AX60R5080WD jest dosyć duży, ale bynajmniej nie ciężki. Bez problemu podniesiesz go jedną ręką za uchwyt z tyłu, chociaż nie musisz, bo ma także ukryte kółka, więc łatwo go przesunąć. Wyposażony w czujnik laserowy, czujnik pyłu zawieszonego i czujnik substancji lotnych, więc na bieżąco informuje Cię o sytuacji. Możesz też nie wczytywać się w szczegółowe dane i po prostu popatrzeć na kolor podświetlanej listwy. Jeśli jest niebieska lub zielona – jest OK.

Ze względu na sporą moc i mobilność można go traktować jak uniwersalny oczyszczacz, który będzie za Tobą chodził po mieszkaniu. Jeśli chcesz tylko oczyszczacza do sypialni, poszukaj jednak czegoś mniejszego.

3. Najlepsze oczyszczacze powietrza – Xiaomi Air Purifier 3H

Xiaomi po raz kolejny pokazuje, że umie w gadżety. Tak jak poprzednie modele, Air Purifier 3H wyłapuje kurz, cząsteczki pyłu zawieszonego PM 2.5, a nawet mniejsze – o średnicy 0,3 mikrona. I, podobnie jak Samsung, wykorzystuje trzywarstwowy filtr – wstępny, z węglem aktywnym (usuwa np. zapach papierosów, amoniak, formaldehyd i benzen) oraz najdokładniejszy filtr HEPA. W ciągu godziny jest w stanie oczyścić powietrze w pokoju o powierzchni do 48 mkw. Aplikacja do sterowania działa świetnie, a ekran OLED pokazuje stan powietrza i pozwala łatwo sterować urządzeniem bez użycia aplikacji.

Xiaomi Air Purifier 3H jest praktycznie dla każdego. Tak niska cena przy takim produkcie to gigantyczna zaleta.

4. Najlepsze oczyszczacze powietrza – Sharp UJ-GC20E

Wyróżniają go niewielkie rozmiary. Sharp UJ-GC20E ma wielkość sporego kubka termicznego, co jest jego największą zaletą, bo dzięki temu można go np. używać w samochodzie. Chociaż mały, jest zaskakująco wydajny – postawiony w pokoju, w którym było od lat palone, w ciągu kilku godzin wyczyścił powietrze na tyle, że niepalący goście sami zwrócili uwagę na świeże powietrze. Wyróżnia go również system Plasmacluster Ion, który jonizuje powietrze, usuwając z niego wirusy i bakterie. Sharp UJ-GC20E nie jest tak wydajny i skuteczny (wyłapuje cząstki PM10 i większe) jak więksi kuzyni, ale możliwość używania go w samochodzie rekompensuje to w pełni.

Jeśli dużo czasu spędzasz za kierownicą, ten oczyszczacz pomoże Ci przetrwać największy nawet smog.

REKLAMA