Najlepsze aplikacje treningowe [Wybór redakcji]

Wiadomo, najlepiej jest mieć pełną sprzętu siłkę i świetnego trenera personalnego obok, ale jest, jak jest. Poznaj 5 darmowych aplikacji z ćwiczeniami, które pomogą Ci rozruszać się przed powrotem do pracy z ciężarami. 

trening, fitness, aplikacje treningowe shutterstock.com

Jeśli nie dostałeś powołania do reprezentacji Polskiego Związku Przeciągania Liny, zapewne ostatni raz widziałeś siłownię dawno, dawno temu. Cóż, takie mamy czasy. Jednak, aby powrót do formy przypominał raczej bajkę niż koszmar, mamy dla Ciebie kilka propozycji, jak z pomocą telefonu i odrobiny silnej woli zadbać o siebie. Aplikacje rozpiszą Twój plan działania. Przypomną, że już czas najwyższy zabrać się do ćwiczeń. Od Ciebie zależy reszta. W końcu nic samo się nie zrobi, prawda?

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze podcasty treningowe

adidas Training by Runtastic

iOS/Android

Na starcie otrzymuje konkretny plan treningowy, dopasowany do Twoich oczekiwań i możliwości. Z rozgrzewką, która nie trwa przepisowych 15 minut, ale co dziś jest takie jak kiedyś? Gdyby brakowało Ci towarzystwa, możesz włączyć sesję z trenerem. A do wyboru masz zarówno intensywny trening interwałowy, jak i sesję jogi. W wolnej chwili aplikacja zaproponuje Ci rozruch, idealny na krótką przerwę między jednym telefonem z pracy a drugim. Jeśli potrzebujesz motywacji, co cztery tygodnie ruszają wyzwania, do których możesz dołączyć, deklarując, ile minut będziesz ćwiczyć w danym miesiącu.

Jeszcze Ci mało? W każdej chwili możesz przejrzeć wszystkie 239 ćwiczeń z ciężarem własnego ciała, które są dostępne w aplikacji wraz z instruktarzem wideo i wybrać coś dla siebie. Jeśli mielibyśmy się czegoś czepiać, to chyba tylko faktu, że filmiki wideo nie są najlepiej zaimplementowane. Ale to naprawdę mała niedogodność jak na tyle korzyści.

Nike Trening Club

iOS/Android

Jeżeli inspiracji do ćwiczeń zacząłeś już szukać nawet na Instagramie, to aplikacja dla Ciebie. Po dołączeniu do klubu, zyskujesz dostęp do urozmaiconych zestawów – od szybkiego obwodu wzmacniającego mięśnie brzucha, poprzez niemal 30-minutowy trening aktywujące dolne partie ciała, aż po wieczorne rozciąganie, które pomoże Ci lepiej zasnąć. Wszystko pięknie nakręcone, jasne, czytelne. W trakcie treningu wspierać Cię będzie narracja głosowa, zwracającą uwagę na najważniejsze szczegóły. Chociaż z góry musimy ostrzec, że przyda się podstawowa znajomość angielskiego.

Warto odnotować również możliwość ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu, bo podejrzewamy, że u niektórych w domu hantle czy kettlebelle zdążyły się już nieco zakurzyć. Szkoda tylko, że użytkownik nie dostaje planu działań na miesiąc, a jedynie porozrzucane zestawy ćwiczeń. Mimo to warto z nich zrobić dobry użytek.

SPRAWDŹ: Obwodowy trening FBW w domu

Fitify

iOS/Android

Gdy w czasie rozgrzewki pojawia się kręcenie ósemek kolanami, możesz mieć pewność, że będzie inaczej niż zwykle. Bo, szczerze mówiąc, kiedy ostatni raz robiłeś to ćwiczenie? W podstawówce, zanim wuefista rzucił piłkę i powiedział: „Chłopacy, grajcie”? Fitify ma dla Ciebie ciekawy, urozmaicony trening, który składa się z trzech serii.

W 20 minut rozruszasz całe ciało, w każdym kolejnym obwodzie aktywizując te same parte mięśniowe w inny sposób. Idealne dla osób, które nie lubią rutyny. Jeśli chciałbyś trenować ze sprzętem albo rozciągnąć się po wszystkim, musisz wykupić pakiet premium. Ale nie ma takiego obowiązku. Z podstawowego też będziesz zadowolony.

Home Workout - No Equipment

iOS/Android

Powiedzmy sobie szczerze, nie jest to aplikacja, która powali Cię estetyką wykonania albo czytelnością nawigacji. Ale w końcu nie po to ściąga się plan treningowy, żeby na niego patrzeć. Po określeniu swoich celów i podaniu podstawowych informacji, otrzymasz zestaw na cztery tygodnie. W wersji podstawowej kolejne powtórzenia demonstruje wyrenderowany ludzik bez twarzy, a narrację prowadzi syntezator Iwona, próbując po polsku odczytywać angielskie nazwy ćwiczeń.

Jeśli Ci to nie przeszkadza, cała reszta jest naprawdę w porządku. W dodatku Home Workaout będzie zapisywał Twoje postępy, przypominał o nadejściu kolejnej sesji i… zadba o to, abyś poczuł się jak na osiedlowej siłowni. W jaki sposób? Puszczając automatycznie w tle jeden z typowych, siłownianych podkładów muzycznych.

Ćwiczenia rozciągające – trening gibkości

iOS/Android

Wraz z wiekiem coraz częściej przypominają się słowa pewnego polityka, który stwierdził, że mężczyznę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, tylko po tym, jak kończy. Jeśli pamiętasz, o kogo chodzi, tym bardziej swój trening powinieneś kończyć rozciąganiem. A że wymienione wcześniej aplikacje nie zawsze proponują sensowne rozwiązania, tutaj dostaniesz zestawy, które pozwolą Ci zadbać o całe ciało po wstaniu z łóżka, w trakcie dnia przy komputerze czy zaraz przed snem.

Całość zajmie Ci od 4 do 12 minut. Może nieco dłużej, bo darmowa wersja aplikacji wyświetla mnóstwo reklam. Jeśli nie masz na nie ochoty, będziesz musiał sięgnąć do portfela. W zamian dostaniesz jeszcze trening na korekcję koślawych kolan czy zwalczanie ich bólu.

REKLAMA