Mikrofon do telefonu - jaki wybrać?

Mikrofon do telefonu może bardzo wyraźnie polepszyć jakość dźwięku przy nagrywaniu vlogów, podcastów czy podczas spotkań na Zoomie czy na Teamsach. Na rynku jest bardzo dużo mikrofonów do telefonu, ciężko się w tym połapać i łatwo kupić nie taki mikrofon, jakiego potrzebujesz. Podpowiadamy, jaki mikrofon do telefonu kupić w zależności od tego, do czego zamierzasz go używać.

Mikrofon do telefonu Shutterstock.com

Zanim zaczniesz się rozglądać za dobrym mikrofonem do telefonu, musisz się dobrze zastanowić, do czego w ogóle jest Ci potrzebny. I czy w ogóle potrzebujesz zewnętrznego mikrofonu do telefonu. Większość współczesnym smartfonów ma całkiem przyzwoite mikrofony i być może wcale nie potrzebujesz oddzielnego mikrofonu do smartfona.

Polecane mikrofony do smartofna:

Saramonic SmartMic+ Di
Rode Videomic Me
SHURE Motiv MVL
BOYA BY M2
RODE Smart Lav+
SONY | ECM-LV1

Kiedy nie kupować oddzielnego mikrofonu do telefonu

Jeżeli telefonu używasz głównie zgodnie z jego tradycyjnym przeznaczeniem, prawdopodobnie zewnętrzny mikrofon do telefonu nie będzie Ci w ogóle potrzebny. Mikrofony wbudowane w smartfony w znakomitej większości przypadków są wystarczająco czułe, żeby dobrze „zebrać” Twój głos, gdy mówisz do telefonu i dołączenie zewnętrznego mikrofonu może tak naprawdę bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zużyte gniazdo minijack, zakłócenia w transmisji sygnału bezprzewodowego potrafią zrujnować jakość dźwięku. No i nie można zapomnieć, że konieczność pamiętania o jeszcze jednej rzeczy do spakowania czy naładowania potrafi być utrapieniem.

Kiedy kupować zewnętrzny mikrofon do telefonu?

Jeśli jesteś vloggerem albo youtuberem i często do nagrywania materiałów wideo wykorzystujesz telefon, możesz dramatycznie podnieść jakość swoich filmów, jeśli zadbasz o to, by dźwięk był jak najlepszej jakości. Materiały wideo zrobione przez amatorów/nowicjuszy obecnie najłatwiej jest rozpoznać nie po słabej jakości obrazu, bo dzisiejsze telefony dzięki zaawansowanym algorytmom potrafią naprawić wiele błędów użytkownika i jakość „obrazka” jest naprawdę zachwycająca. Jednak zły dźwięk potrafi błyskawicznie zepsuć to dobre wrażenie. 

Kupując zewnętrzny mikrofon do telefonu możesz w ogromnym stopniu poprawić jakość dźwięku, jednak musisz wybrać taki, który będzie mógł być blisko ust osoby mówiącej – świetnie sprawdzą się tutaj mikrofony bezprzewodowe, tzw krawatowe. Jeśli masz ograniczony budżet i nie zamierzasz filmować całej sylwetki, możesz kupić mikrofon krawatowy na długim kablu, najlepiej takim o długości 3-5 metrów, żeby móc swobodnie go ukryć przed okiem kamery.

Mikrofon do telefonu do rozmów

Tak naprawdę, jeśli nie zadowala Cię (a dokładniej – Twoich rozmówców) jakość głosu wysyłanego przez Twój telefon, w zupełności wystarczy zwykły zestaw słuchawkowy. Zazwyczaj lepiej się sprawdzają słuchawki przewodowe – mikrofon jest na nich umieszczony bliżej ust, więc głos brzmi lepiej. Słuchawki bezprzewodowe z wbudowanym mikrofonem też mogą poprawić dźwięk, ale te z naprawdę dobrymi mikrofonami są o wiele droższe od przewodowych. 

Mikrofon do telefonu dla muzyka lub podcastera

Owszem do nagrywania dźwięku najlepszy byłby profesjonalny rejestrator z regulacją poziomu sygnału, a najlepiej jeszcze dźwiękowiec, który to wszystko nadzoruje na bieżąco. Jednak dzisiejsze telefony potrafią nagrać dźwięk bardzo przyzwoicie i w większości amatorskich produkcji w zupełności wystarczą. Najsłabszym punktem telefonu są niewielkie rozmiary membrany wychwytującej dźwięk. Mikrofony w telefonach skonfigurowane są w taki sposób, by najlepiej wyłapywać dźwięki z zakresu częstotliwości ludzkiej mowy. Pozostałe częstotliwości są wychwytywane gorzej. Wystarczy jednak podłączyć do telefonu mikrofon o szerszym pasmie przenoszenia, czyli takim, który jest w stanie zarejestrować dźwięki (najczęściej od 20-50 Hz do 16-20 kHz) zarówno niskie, jak i wysokie, żeby jakoś nagranego głosu była o niebo lepsza. 

Rodzaje mikrofonów do telefonu

To jaki rodzaj mikrofonu kupisz zależy od rodzaju gniazda, które masz w telefonie.

  • Najpopularniejsze w telefonach jest gniazdo tzw. TRRS, czyli takie, które obsługuje zarówno wysyłanie dźwięku do słuchawek, jak i przyjmowanie dźwięku z mikrofonu. Wtyczka i gniazdo TRRS przypominają do złudzenia zwykłego mini jacka, z tym, że  trzpień podzielony jest nie na trzy, ale na cztery segmenty.
  • Złącze lightning – jeśli masz iphone'a, musisz poszukać mikrofonu z taką właśnie wtyczką. 
  • Coraz częściej jedynym rodzajem połączenia fizycznego z telefonem jest złącze USB C - mikrofony do takich złącz również są na rynku. 

Mikrofony do telefonu wpinane wprost do gniazda – bez kabla

Saramonic SmartMic+ Di

Ten jest przeznaczony do telefonów ze złączem lightning. Wpinasz go do gniazda i już, gotowe. Mikrofon ma również wbudowane gniazdo słuchawkowe mini jack, więc możesz monitorować poziom dźwięk w trakcie nagrania. Saramonic to dosyć młoda firma na rynku audio, ale ich produkty zyskują na popularności, bo są znacznie tańsze od podobnych z oferty uznanych producentów, a zapewniają zaskakująco solidny dźwięk. 

Rode Videomic Me

Ten kierunkowy mikrofon do telefonu doskonale znanej w świecie audio firmy Rode podpinasz bezpośrednio do gniazda słuchawkowego. Charakterystyka kartoidalna sprawia, że mikrofon wyłapuje dźwięk z kierunku, w którym jest zwrócony, a wmniejszym stopniu dźwięki dobiegające z boku i z tyłu. 

Można go wpiąć zarówno w stronę oibektywu, jak i w stronę ekranu - ta druga pozycja przyda się zwłaszcza w trybie selfie.

Ciekawą cechą tego mikrofonu jest to, że posiada on gniazdo słuchawkowe, więc pozwala na monitorowanie nagrania w trakcie. Dołączana do zestawu osłonka przeciwwiatrowa świetnie sprawdzi się w wietrzne dni, tłumiąc szum wiatru. UWaga - jeśli gniazdo mini jack masz po tej samej stronie co obiektyw, sprawdź przed zakupem, czy mikrofon nie będzie widoczny w kadrze - większość aparatów ma obiektywy szerokokątne o naprawdę dużym kącie widzenia.

Mikrofon krawatowy do telefonu - z kablem

SHURE Motiv MVL

Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. I tak jest właśnie w tym przypadku. Mikrofon SHURE Motiv MVL to prosty ale niezawodny sprzęt zapewniający bardzo wysoką jakość nagrania nie tylko dzięki doskonałej kapsule, ale również dzięki darmowemu oprogramowaniu ShurePlus™. Shure jest marką legendarną, a wiele ich mikrofonów jest w najlepszych studiach na świecie, więc będziesz miał sprzęt naprawdę wysokiej klasy. 

BOYA BY M2 (różne złącza)

Ten niedrogi mikrofon krawatowy ma kilka wersji wtyków i przejściówkę, możesz więc dobrać model pasujący do telefonu, a gdy zmienisz telefon na inny, wystarczy dokupić przejściówkę. Ma kabel długości 6 metrów, więc pozwala na w miarę swobodne kadrowanie, a długość ułatwia schowanie go pod ubraniem i ukrycie w taki sposób, że będzie niewidoczny w kadrze. 

ma charakterystykę dookólną, więc będzie „zbierał” dźwięki otoczenia. Najlepiej jest go przypiąć mniej więcej na środku mostka. Wówczas będzie dobrze zbierał dźwięk z Twoich ust nawet wówczas, gdy będziesz mówił to w jedną, to w drugą stronę.

RODE Smart Lav+

To mikrofon krawatowy profesjonalnej jakości, bardzo popularny wśród youtuberów. Wyróżnia go solidność wykonania – klips, którym się go przypina jest wyjątkowo trwały, a przewód wzmocniony kevlarem, co zapewni długą żywotność.

Przewód ma długość nieco ponad 2 m, więc mikrofon sprawdzi się najlepiej w przypadku bliskich planów, jeśli na ten sam telefon nagrywasz również obraz. Można go też używać w ten sposób, że nagrywasz np kamerą, a telefon z podpiętym mikrofonem chowasz w kieszeni i służy wówczas jedynie jako rejestrator dźwięku, który następnie trzeba zsynchronizować w programie do edycji video.

SONY | ECM-LV1

Ten mikrofon wyróżnia się tym, że jest stereofoniczny. W przypadku mikrofonów rejestrujących głos stereo nie jest niezbędne, ale dzięki niemu głos zyskuje swego rodzaju przestrzenność. Mikrofon jest bardzo solidnie wykonany z dobrej jakości materiałów. Możesz go też śmiało podłączyć do kamery (jeśli posiada wejście mini jack).  

REKLAMA