[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Miara geniuszu: sprzęt OMEGA

Sportowcy całe życie pracują na to, żeby zdobyć medal na olimpiadzie, ale o sukcesie decydują często ułamki sekund. Aby nie było mowy o pomyłce, konieczny jest dokładny pomiar czasu.  

OMEGA fot. East News

Podczas oglądania relacji z igrzysk olimpijskich możesz ich nawet nie zauważyć. Ale będą wszędzie. O czym mowa? O urządzeniach do pomiaru czasu wyprodukowanych przez OMEGĘ. Do Rio wysłano 450 ton sprzętu, którego podstawowym zadaniem jest określenie, czy współcześni sportowcy są lepsi od swoich poprzedników. Technika jest niesamowita. Na bieżni na lekkoatletów czekają bloki, które potrafią wyczuć, że doszło do falstartu.

Dodatkowo zostały one wyposażone w małe głośniczki, aby sygnał startowy do wszystkich dotarł w tym samym momencie. Na mecie czeka natomiast dokładna fotokomórka oraz kamera rejestrująca pozycję wszystkich sportowców. Podobnie jest na basenie. Tylko że w tym przypadku kamery monitorujące okolicę słupka stanowią system zapasowy.

O tym, czy padł rekord świata, zdecyduje to, jak szybko pływacy pokonają dystans i sięgną tablicy dotykowej zainstalowanej na ścianie basenu. Co ciekawe, do zatrzymania czasu wystarczy już nacisk rzędu 1,5-2,5 kg. Wyniki zawodów łuczniczych mierzone będą przez maszynę z dokładnością do 0,2 mm. Natomiast specjalnie przygotowane tablice na polu golfowym podadzą długość i wysokość uderzenia. Wszystko po to, aby publiczność mogła się cieszyć z bicia kolejnych rekordów.

Historia

OMEGA po raz pierwszy została partnerem igrzysk olimpijskich w 1932 roku. Od tego momentu sposób mierzenia czasu przeszedł ewolucję.  

1932 - Początek

fot. Producenci / East News

OMEGA przygotowała 30 precyzyjnych chronografów, certyfikowanych przez obserwatorium w Neuchâtel. Ustanowiono 17 nowych rekordów świata, które zmierzone zostały z dokładnością do jednej dziesiątej sekundy. 

1948 - Dodatkowe spojrzenie

fot. Producenci / East News

Zaczęto stosować aparat, który dokumentował moment przekraczania linii mety. Przydał się już podczas finału biegu na 100 metrów.

1960 - Jak ryba w wodzie

fot. Producenci / East News

W finale 100 metrów stylem dowolnym dwóch zawodników dopłynęło do ściany w tym samym momencie. Widząc to, OMEGA rozpoczęła pracę nad tablicami dotykowymi, które automatycznie zatrzymywałyby czas po dotknięciu ściany przez pływaka. 

1968 - Światła, kamera, akcja!

fot. Producenci / East News

W Meksyku po raz pierwszy wprowadzono do użycia kamerę OMEGA Photosprint, która potrafiła uchwycić finisz wszystkich zawodników.  

1984 - Do startu, gotowi...

fot. Producenci / East News

Lekkoatletów zaczęły pilnować pierwsze urządzenia wyczuwające falstart. Były zamontowane w blokach i reagowały, jeśli czas reakcji sportowców był mniejszy niż 0,1 sekundy. Do uruchomienia mechanizmu wystarczył nacisk 27-29 kg.

fot. Producenci / East News

Ambasadorzy OMEGI

MH 08/2016

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij