MH Premiera: nowy Nissan Qashqai

Z natury jest kompaktem, z wyglądu czymś więcej – i na tym polega jego sekret. Nowy Nissan Qashqai ma na przedniej szybie wypisany sukces – jest po prostu wyraźnie lepszy od poprzedniego modelu. Sprawdź, co jeszcze cechuje nowego SUV-a ze stajni Nissana.

MH Premiera: nowy Nissan Qashqai Juliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

Kilka lat temu Nissan zaskakująco zastąpił klasyczną, kompaktową Almerę nowoczesnym, nietypowym Qashqaiem, który grał na nosie wszelkim tradycyjnym klasyfikacjom. Z miejsca okazał się to strzał prosto w dziesiątkę. Qashqai nr 2 gładko przejmuje pałeczkę od poprzednika – ma bardzo atrakcyjnie stylizowane nadwozie, które sprawia wrażenie niższego i szerszego niż jest w rzeczywistości.

REKLAMA

Wąskie, kanciaste reflektory są lekko przymrużone, auto ma długi przód, a biegnący wokół nadwozia na wysokości kół "ochronny pas" sugeruje, że Qashqai lubi kąpać się w błocie. Największe różnice w porównaniu z poprzednim modelem dotyczą kabiny, której wykończenie i umeblowanie jest znacznie bardziej jakościowe, oraz komfortu jazdy, który powędrował na wyższy poziom.

Na drodze Nissan jest przyczepny, zwrotny i świetnie czuje się w zatłoczonej miejskiej dżungli. W ofercie są trzy silniki: benzynowy 1.2 turbo (115 KM) oraz dwa turbodiesle: 1.5 (110 KM) i 1.6 (130 KM) oraz szereg rozwiązań służących zmniejszeniu zużycia paliwa. Qashqai zlicza też, ile dwutlenku węgla udało się nie wyemitować dzięki oszczędnej jeździe i kierowcy przyznaje za nią punkty – jeśli dasz się wciągnąć w zabawę, trudno będzie się oderwać.

Wbrew temu, co sugeruje "uterenowione" nadwozie, standardowo Nissan ma napęd na przednie koła, tylko w jednej wersji (z najmocniejszym silnikiem) występuje w odmianie 4x4. W ofercie są m.in. nowoczesne systemy wspomagające kierowcę oraz świetny system multimedialno-nawigacyjny. Ceny ruszają od 75 tys. zł.  

MH Premiera: nowy Nissan QashqaiJuliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

Kokpit - umeblowany klasycznie, za to znacznie bardziej jakościowy niż w poprzednim modelu.

MH Premiera: nowy Nissan QashqaiJuliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

Ekojazda – Qashqai przyznaje kierowcy punkty za oszczędną jazdę, między innymi w kategoriach przyspieszanie i hamowanie. 

Auto Konkurenci:

Skoda Yeti

Świeżo po stylizacyjnych zmianach, Yeti zachowuje wszystkie swoje praktyczne zalety. W ofercie wersje z napędem na przednie oraz na cztery koła i aż siedem odmian silnikowych. Ceny od 65 tys. zł.

Suzuki SX4 S-Cross

Najnowszy model Suzuki urósł o półtora rozmiaru i jest teraz pełnoprawnym kompaktowym SUV-em. W cenniku są jeden silnik benzynowy i jeden turbodiesel, napęd może być na przód lub na cztery koła. Cennik startuje od 73 tys. zł. 

MH 02/2014

REKLAMA