Kusza - męski gadżet. Czy potrzebne jest pozwolenie?

W Polsce, żeby kupić kuszę, potrzebujesz pozwolenia na broń. Szkoda, bo to świetny męski gadżet z tradycjami. Kusi.

kusza fot. Producent (Stryker)
fot. Producent (Stryker)

W średniowieczu kusznicy byli postrachem rycerzy. Kusza miała taką skuteczność, że siała postrach nawet wśród najmężniejszych. Strzały wystrzeliwane z łuków nie mogły zrobić krzywdy rycerzom, bo po prostu ześlizgiwały się po pancerzu. Strzała wystrzelona z mocnej kuszy z łatwością przebijała zbroję. Na domiar złego, opanowanie podstaw strzelania z kuszy nie wymagało długiego i kosztownego szkolenia.

REKLAMA

(Sprawdź: Klasztor Shaolin: gniazdo smoków)

Praktycznie każdy przeciętnie silny i przeciętnie sprawny mężczyzna był w stanie razić wroga z odległości kilkudziesięciu metrów. To, że prosty kmiotek z kuszą mógł łatwo zabić wielkiego rycerza, było tak bardzo nie na rękę możnowładcom, że w XII wieku papież Innocenty II zakazał używania kusz przeciwko chrześcijanom. Oczywiście zakaz nie był skuteczny, ale pomysł ograniczenia dostępu do kuszy przetrwał w niektórych miejscach do dziś.

(Zobacz: Muay thai - zamień ciało w broń)

Obecnie w polskim prawie kusza jest uznawana za broń, a więc, żeby ją posiadać, musisz mieć zezwolenie. Procedura jest mniej więcej taka, jak przy staraniu się o pozwolenie na broń palną. Ale da się zrobić – instrukcję znajdziesz w internecie. Tymczasem popatrz sobie na owoc zakazany (no chyba że mieszkasz w USA, UK, w Niemczech czy w Czechach – tam licencja nie jest wymagana).

Przykładowa kusza [Stryker Solution LS]

Cena: 947,99 € strykerxbow.com

Prosta w obsłudze, niedroga kusza z wielopoziomowym systemem zabezpieczeń przed oddaniem przypadkowego strzału i uszkodzeniem sobie palców. Moc naciągu – 155 funtów. Żebyś miał pojęcie, jaka to moc, wyjaśnimy, że przy naciągu 65 funtów strzała wystrzelona z łuku bloczkowego, zaopatrzona w stalowy grot, jest w stanie przebić drzwi samochodu na wylot.

Prędkość bełtu ( strzały używanej w kuszy) sięga 390 fps (feet per second), czyli przekracza znacznie 100 m/s. W komplecie z kuszą jest podstawowa, ale nieźle działająca luneta, dołączany kołczan i pięć bełtów. Po naciągnięciu cięciwy i załadowaniu bełta jest gotowa do strzału przez wiele godzin (w instrukcji obsługi producent przestrzega, żeby nie przekraczać 10 godzin). I to właśnie odróżnia ją od łuku.

REKLAMA