Klimatyzacja - czy chroni nas przed smogiem? [wielki test amis]

Ekipa z redakcji auto motor i sport postanowiła wziąć pod lupę klimatyzacje samochodowe i sprawdzić, jak w rzeczywistości filtrują zasysane powietrze. Wyniki testu, który przeprowadzili na 11 modelach aut są co najmniej zaskakujące.

shutterstock
fot. shutterstock

Okazało się, że w niektórych autach klimatyzacja przepuszcza nawet o 54% więcej pyłu niż w pozostałych. I to w samochodach z ostatnich lat.

REKLAMA

Modele, które zostały wzięte pod uwagę to m.in. Audi A5, BMW 5, Opel Astra i Ford Fiesta. Ten ostatni wypadł bardzo słabo - w obiegu otwartym klimatyzacja w Fieście zatrzymała tylko 40% pyłu.

Obieg wewnętrzny rozwiązaniem problemu?

Niestety nie. Co prawda poziom pyłu w powietrzu spadnie, ale tylko na chwilę. Dłuższa jazda z klimą ustawioną na obieg wewnętrzny powoduje gwałtowny wzrost ilości dwutlenku węgla, który sprawia, że zaczniesz stopniowo tracić koncentrację i staniesz się senny. Wyniki testu pokazują, że w niektórych autach klima radzi sobie z jego usunięciem nawet dwa razy gorzej.

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Szczególnie groźne dla zdrowia są małe cząsteczki zanieczyszczeń, które wnikają głęboko w układ oddechowy i mogą dostać się nawet do krwi. Efektem tego mogą być różnego rodzaju schorzenia płuc, serca i układu krwionośnego.

Warto pochylić się nad tematem szczególnie wtedy, kiedy stoicie przed wyborem nowego auta. Smog, pył, dwutlenek węgla - to od klimatyzacji zależy przed iloma z tych zagrożeń uda nam się ochronić.

Test klimatyzacji znajdziesz w najnowszym numerze auto motor i sport (od dzisiaj w kioskach). Zawartość nowego numeru możesz sprawdzić też tutaj.

Zobacz również:
Na pierwszy rzut oka pytanie jest absurdalne. Przecież wszyscy wiedzą, że pomaga. Skąd wiedzą? Jak to skąd, z reklam przecież. Taka ładna pani magister w eleganckim kitlu polecała. Szkoda tylko, że wyniki badań nie są dla magnezu równie łaskawe co sympatyczna farmaceutka. Bo według nich wcale nie jest on lekarstwem na skurcze mięśni. 
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA