[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Klimatyzacja - czy chroni nas przed smogiem? [wielki test amis]

Ekipa z redakcji auto motor i sport postanowiła wziąć pod lupę klimatyzacje samochodowe i sprawdzić, jak w rzeczywistości filtrują zasysane powietrze. Wyniki testu, który przeprowadzili na 11 modelach aut są co najmniej zaskakujące.

fot. shutterstock
Okazało się, że w niektórych autach klimatyzacja przepuszcza nawet o 54% więcej pyłu niż w pozostałych. I to w samochodach z ostatnich lat.

Modele, które zostały wzięte pod uwagę to m.in. Audi A5, BMW 5, Opel Astra i Ford Fiesta. Ten ostatni wypadł bardzo słabo - w obiegu otwartym klimatyzacja w Fieście zatrzymała tylko 40% pyłu.

REKLAMA

Obieg wewnętrzny rozwiązaniem problemu?

Niestety nie. Co prawda poziom pyłu w powietrzu spadnie, ale tylko na chwilę. Dłuższa jazda z klimą ustawioną na obieg wewnętrzny powoduje gwałtowny wzrost ilości dwutlenku węgla, który sprawia, że zaczniesz stopniowo tracić koncentrację i staniesz się senny. Wyniki testu pokazują, że w niektórych autach klima radzi sobie z jego usunięciem nawet dwa razy gorzej.

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Szczególnie groźne dla zdrowia są małe cząsteczki zanieczyszczeń, które wnikają głęboko w układ oddechowy i mogą dostać się nawet do krwi. Efektem tego mogą być różnego rodzaju schorzenia płuc, serca i układu krwionośnego.

Warto pochylić się nad tematem szczególnie wtedy, kiedy stoicie przed wyborem nowego auta. Smog, pył, dwutlenek węgla - to od klimatyzacji zależy przed iloma z tych zagrożeń uda nam się ochronić.

Test klimatyzacji znajdziesz w najnowszym numerze auto motor i sport (od dzisiaj w kioskach). Zawartość nowego numeru możesz sprawdzić też tutaj.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij