Jaki gramofon kupić? Wybraliśmy 3 modele (+ 2 przedwzmacniacze i 3 wkładki)

Jeśli tylko słoń nie nadepnął Ci na ucho, to po jakimś czasie zaczynają nudzić empetrójki i sięgasz po pełniejsze brzmienie. A skoro pełniejsze, to winyle, gramofony i hi-fi.

Jaki gramofon kupić? fot. materiały prasowe

  1. Teac TN-5BB
  2. Audio-Technica AT-LP60X
  3. Thorens TD 124 DD

Bilet wstępu do świata winyli nie jest tani. Na dzień dobry trzeba wydać kilka tysięcy, żeby cieszyć się naprawdę dobrą jakością. I później masz dwa wyjścia: albo się zatrzymujesz i zadowalasz tym, co już masz, albo nabierasz apetytu i chcesz słyszeć jeszcze więcej, jeszcze lepiej. A to oznacza wydatki. Ale wydatki warte swojej ceny, bo muzyka odsłuchiwana dokładnie tak, jak to sobie wymyślili artyści i realizatorzy, to zupełnie inna bajka niż skompresowane dźwięki z telefonu czy karty muzycznej w laptopie.

REKLAMA

Jaki gramofon wybrać? 

1. Teac TN-5BB

(na zdjęciu powyżej)

Cena: 5999 zł

Flagowy model znanego producenta. Jak wiadomo, płyta gramofonowa źle znosi wszelkie drgania, dlatego sama podstawa TN-5BB waży prawie 9 kg – nie tak łatwo go poruszyć. Na dodatek, jest zbudowany warstwowo: silnik umieszczono w dolnej warstwie z MDF, a nad nią ciężką i solidną (12-milimetrową) warstwę z syntetycznego marmuru. Dzięki takiej konstrukcji ewentualne wibracje z silnika nie są przenoszone na talerz. Który, notabene, wykonany jest z akrylu i dodaje do wagi tego TEACA kolejne 1,7 kg. Co ciekawe, ten flagowy model TEACA nie ma wbudowanego przedwzmacniacza, ma za to zbalansowane wyjścia XLR do zewnętrznego przedwzmacniacza. W komplecie z gramofonem dostajesz też bardzo porządną wkładkę MM Ortofon 2M RED, montowaną i ustawianą fabrycznie.

DO KUPIENIA TUTAJ.

2. Audio-Technica AT-LP60X

Jaki gramofon kupić? fot. materiały prasowe

Cena: 599 zł

Dla tych, którzy chcą spróbować, czy winyle to coś dla nich. W pełni automatyczny, tani model z napędem paskowym i wbudowanym przedwzmacniaczem, dzięki czemu będziesz go mógł podłączyć do dowolnego wzmacniacza, a nie tylko do takiego, który ma wejście phono. W pełni automatyczny, to znaczy, że wystarczy wybrać średnicę płyty, wcisnąć przycisk start i gramofon sam uniesie ramię i postawi je na początku płyty. Jeśli podniesiesz ramię własnoręcznie i przeniesiesz nad płytę, talerz automatycznie zacznie się kręcić. Odtwarza płyty z prędkością 33 1/3 oraz 45 obr./min. Obudowa jest wykonana z plastiku, ale wysokiej jakości, więc wygląda dobrze. I dobrze gra.

DO KUPIENIA TUTAJ

3. Thorens TD 124 DD

Jaki gramofon kupić? fot. materiały prasowe

Cena: 37 999 zł

No dobra, ze względu na cenę potraktuj to jako ciekawostkę i coś w rodzaju prężenia muskułów marki Thorens. Thorens TD 124 DD to wnuk oryginalnego TD 124, który pojawił się na rynku w 1957 roku. Model ten przez wiele lat był wykorzystywany w studiach radiowych na całym świecie, ponieważ był bardzo precyzyjny i niezawodny. Po latach pojawił się ten model, bardzo podobny w stylistyce, lecz unowocześniony. Po pierwsze, zastosowano w nim napęd bezpośredni (direct drive – DD), po drugie, zmieniło się ramię, które teraz można precyzyjnie dopasować do wybranej wkładki. Model TD 124 DD wyposażono też w dwie pary złączy – niezbalansowane i zbalansowane XLR – żeby zapewnić maksymalną jakość dźwięku. Zewnętrzny, potężny zasilacz dostarcza pozbawioną zakłóceń energię. Jest o czym marzyć.

NIE MASZ AŻ TYLE KASY NA GRAMOFON? Może więc nieco tańszy Thorens TD 403 DD?

Polecane przedwzmacniacze

Musical Fidelity MX-VYNL

Cena: 4699 zł

Solidny kawał przedwzmacniacza doskonale znanej audiofilom brytyjskiej firmy. Model MX-VYNL wyróżnia uniwersalność: możesz podłączyć do niego praktycznie każdy gramofon, a następnie dostosować parametry. Obsługuje zarówno wkładki MM, jak i MC. Ma gniazda XLR. Jednym przyciskiem (gain) możesz dwukrotnie zwiększyć wzmocnienie. Bardzo ciekawą opcją jest przełącznik wyboru korekcji RIAA/IEC. W dużym uproszczeniu: rzadziej spotykana korekcja RIAA pozwala zejść basom niżej niż w IEC.

TEN PRZEDWZMACNIACZ MOŻESZ KUPIĆ TUTAJ.

Audio-Technica AT-PEQ30

Cena: 1200 zł

Ten przedwzmacniacz jest niewiele droższy od tzw. CHi-Fi z ali, ale stoi za nim japońska marka i wiele lat doświadczenia. Nie można na nim zbyt wiele ustawić, a im mniej pokręteł i funkcji, tym mniejsze ryzyko, że coś się zepsuje. Przedwzmacniacz obsługuje zarówno wkładki MM, jak i MC. Dzięki doświadczeniu Audio-Techniki w tworzeniu wzmacniaczy, ten relatywnie tani model ma bardzo niski poziom szumów.

DO KUPIENIA TUTAJ

Polecane wkładki gramofonowe

Niepisana zasada mówi, że wkładka powinna kosztować mniej więcej tyle, co pół gramofonu. Zobacz, w co warto zainwestować.

Audio-Technica VM540ML

cena: 999 zł

Bardzo dobra wkładka typu MM, doskonale separująca kanały wideo i wydobywająca z płyty bardzo szczegółowo wszystkie dźwięki. Zastosowana w niej igła MicroLine pozwala na doskonałe odwzorowanie wysokich częstotliwości przy mniejszym poziomie zniekształceń.

DO KUPIENIA TUTAJ.

Sumiko Moonstone

Cena: 999 zł

Wy starczy zajrzeć na opinie na Amazonie, by przekonać się, że ta wkładka jest po prostu niezawodna. Zamontowano w niej precyzyjnie wypolerowaną eliptyczną igłę, osadzoną na specjalnie wykonanym wsporniku z jeszcze mniejszym magnesem, aby wydobyć z płyty niuanse dostępne w zasadzie tylko we wkładkach MC.

DO KUPIENIA TUTAJ.

Ortofon 2M Black

Cena: 2999 zł

Flagowy model wkładki MM legendarnego producenta. Diamentowa igła ma tzw. szlif Shibata, który zapewnia bardzo dużą powierzchnię styku ze ściankami rowka płyty i zapewnia wyjątkowo szczegółową reprodukcję w całym spektrum dźwięku, nie tylko w dolnych rejestrach. Jeśli 3000 zł to za dużo, wersja Red czy Blue są wyraźnie tańsze, a też grają znakomicie.

DO KUPIENIA TUTAJ.

REKLAMA