Jak wybrać słuchawki [gdy nie jesteś audiofilem]

Jeśli szukasz właśnie słuchawek, stajesz przed sporym problemem, bo wybór jest ogromny. Są słuchawki nauszne, douszne, dokanałowe, wokółuszne, przewodowe, bezprzewodowe, z z ANC, bez niego, sportowe, domowe, studyjne…. Łatwo można się pogubić. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, jak wybrać słuchawki, żeby cieszyć się jak najlepszym dźwiękiem.

Jak wybrać słuchawki Shutterstock.com

Zacznijmy od tego, że to nie jest poradnik dla audiofilów. Nie będziemy pisać o superdrogich słuchawkach elektrostatycznych za ponad 20 000 złotych, ani o dwukrotnie droższych wzmacniaczach, które są w stanie je napędzić. Zakładamy, że audiofile szukają informacji na swoich forach i w miejscach w których wypowiadają się specjaliści.

My skupimy się na słuchawkach dla zwykłych śmiertelników. Ale to, że nie jesteś audiofilem, wcale nie oznacza, że masz się zadowolić byle jakim brzmieniem. Bo tak się składa, że dobrze dobrane słuchawki sprawiają, że słucha się chętniej i więcej. Pozostaje tylko dobrze wybrać. Na szczęście to nie jest też bardzo trudne.

REKLAMA

Jak wybrać słuchawki? – Ustal, do czego Ci będą potrzebne

Zanim kupisz słuchawki, zastanów się, do czego są Ci one potrzebne. Czy będziesz ich używał na ulicy, przy komputerze, do słuchania filmów, do gier, czy może do prowadzenia rozmów w zoomie. A może potrzebujesz uniwersalnych?

Na te pytanie musisz sobie odpowiedzieć, zanim zaczniesz szukać. Jedna, absolutnie podstawowa zasada: najlepiej sprawdzą się te słuchawki, które już miałeś na uszach i wiesz, że są wygodne i że podoba Ci się ich brzmienie. Dlatego szukaj okazji, żeby potestować słuchawki. Przy okazji wizyty w sklepie ze sprzętem, u kumpla czy u rodziny, zapytaj, czy możesz chwilę posłuchać. Tego doświadczenia nie sposób przecenić.

Jak testować słuchawki?

Znajdź sobie przynajmniej jeden ulubiony kawałek, w którym muzyka jest bogata – w którym są fragmenty dynamiczne i spokojne, w którym jest i bas i sopran i sporo szczegółów. Najlepiej zaś wybierz trzy utwory należące do trzech różnych gatunków, np. muzyki klasycznej, rocka i muzyki elektronicznej. Gdy już je dokładnie poznasz, później przymierzając się do słuchawek, będziesz potrafił szybciej ocenić, czy słyszysz wszystkie dźwięki, które w tych utworach występują.

Zwracaj uwagę na wygodę. Nawet najlepiej grające słuchawki będą do niczego, jeśli będą Cię cisnęły w uszy, albo będą sprawiać, że uszy Ci się zaczną szybko pocić. Wygoda słuchawek jest często lekceważona, a przecież co najmniej tak samo ważna jak brzmienie. Właśnie dlatego tak ważne jest przetestowanie przed zakupem. Na szczęście to jest dziś stosunkowo proste - po pierwsze, w sklepach często można posłuchać, po drugie, dzięki przepisom regulującym zakupy zdalne, możesz odstąpić od umowy. Słuchawki douszne, zwłaszcza zaś dokanałowe stanowią nieco odrębną sprawę, bo sprzedawcy niechętnie przyjmują zwroty i trudno im się dziwić. Tutaj więc radzimy zachować ostrożność i upewnić się przed zakupem, że jeśli słuchawki okażą się niewygodne, będziesz mógł je zwrócić.

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, jak wybrać słuchawki w zależności od tego, co lubisz, jak ich będziesz używał i czego od nich oczekujesz. 

Słuchasz na ulicy i w komunikacji miejskiej

Jeśli zamierzasz korzystać z nich głównie na ulicy, słuchawki powinny być przede wszystkim wygodne. Wygodne nie tylko wtedy, kiedy z nich korzystasz, ale również wtedy, gdy musisz je na chwilę wyłączyć, by np. porozmawiać z ekspedientką. Teoretycznie sprawdzą się tutaj bezprzewodowe słuchawki douszne, ale wydaje się, że klasyczne słuchawki z pałąkiem sprawdzają się lepiej. Zawsze można je zdjąć z uszu i powiesić szybko na szyi, co jest wygodniejszym rozwiązaniem niż wyjmowanie „pchełek” z małżowin.

Słuchawki przewodowe, chociaż mają wiele zalet (nie trzeba pamiętać o ładowaniu!), nie są najlepsze do wykorzystania w ruchu. Kabelek jednak mocno przeszkadza, gdy chcesz zdjąć lub założyć kurtkę, plecak czy ostatnio maseczkę.

Słuchasz wyłącznie w domu

Jeśli po wejściu do domu siadasz zwykle w jednym miejscu (czyżby przed komputerem?), to warto rozważyć słuchawki przewodowe. Ich dwie największe zalety to:
- nie trzeba ich ładować
- zapewniają najlepszy możliwy dźwięk
- dostarczają dźwięk bez opóźnień, co jest szczególnie istotne w grach i przy oglądaniu wideo.

Jeżeli jednak często się kręcisz po domu, albo lubisz oglądać seriale w słuchawkach, słuchawki bezprzewodowe będą lepszym rozwiązaniem. W tym ostatnim przypadku Rozglądaj się za takimi, które obsługują kodek aptX LL. W zależności od urządzenia, ten kodek zapewnia najmniejsze opóźnienie. W zależności od urządzenia może ono być różne, ale  potrafi osiągnąć wartoś nawet 37 ms, co jest wynikiem bardzo dobrym, zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę, że inne kodeki mają opóźnienie rzędu 130-150 ms, co już poważnie zakłóca odbiór.

Jak wybrać słuchawki? – Douszne czy nauszne?

Tu nie ma uniwersalnej porady. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji. Jeśli lepiej czujesz się, lepiej słyszysz w słuchawkach dousznych, wybierz takie. Jeśli wolisz jednak mieć nieco większy przepływ powietrza, kup słuchawki nauszne.

I jedne i drugie słuchawki mają swoje wady.

Największe wady słuchawek dousznych to:

 • skłonność do wypadania w najmniej odpowiednim momencie. Zarówno te przewodowe, jak i bezprzewodowe potrafią wypaść akurat wtedy, gdy masz obie ręce zajęte i nie możesz ich złapać, albo biegniesz przez trawę, albo wysiadasz z tramwaju.
 • wyjątkowo osobisty charakter. O ile słuchawki nauszne bez oporów zdejmiesz z głowy, żeby kumpel mógł też posłuchać, tego co ty, o tyle ze słuchawkami dousznymi problem jest trochę poważniejszy. I to po obu stronach tej krótkoterminowej "umowy najmu".
 • jeśli lubisz słuchać muzyki bardzo głośno, słuchawki douszne stanowią większe zagrożenie dla Twojego słuchu niż te nauszne. Tak przynajmniej twierdzą uczeni z amerykańskiej Fundacji Hearing Health.

Słuchawki nauszne też nie są pozbawione wad. Najczęstsze to:

 • spory rozmiar. Nie da się ich, tak jak dousznych schować w kieszeni jeansów.
 • ciężko je ukryć pod czapką w zimie, a na czapce wyglądają trochę dziwnie. Z drugiej strony - w zimie bez czapki ale w słuchawkach jest ci cieplej niż bez nich. 
 • podatność na uszkodzenia mechaniczne. Na słuchawkach dousznych możesz śmiało usiąść, mogą Ci upaść, możesz się w nich nawet przewrócić, i raczej nic się nie stanie. Słuchawki nauszne, ze względu na mechanizm dźwigni, zdecydowanie gorzej znoszą wszelkie przeciążenia. 

Jak wybrać słuchawki nauszne: zamknięte czy otwarte?

Zwolennicy słuchawek nausznych stają przed kolejnym wyzwaniem: czy kupić słuchawki otwarte, czy zamknięte. Z punktu widzenia użytkownika różnica polega na tym, że słuchawki otwarte mają zazwyczaj bardziej zrównoważoną, jaśniejszą charakterystykę - dźwięk nie „wciska” się do głowy, tzw scena, czyli wrażenie przestrzenności dźwięku, również zwykle jest wyraźniejsza w słuchawkach otwartych. Z kolei słuchawki zamknięte zwykle mają mocniejsze niskie częstotliwości, tzw. tłuste basy, co może się spodobać zwolennikom hip-hopu, rapu i wielu rodzajów muzyki elektronicznej. NIe jest to jednak regułą, bo można bez problemu znaleźć słuchawki zamknięte o bardzo szczegółowym dźwięku i szerokiej scenie, jak i słuchawki otwarte, które schodzą bardzo nisko. Zazwyczaj są to już jednak słuchawki droższe niż 500 zł. 

Kolejną zaletą słuchawek otwartych jest to, że zdecydowanie mniej pocą się w nich uszy, więc o wiele dłużej słucha się w nich zupełnie komfortowo. 

Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej z punktu widzenia twoich domowników, współpracowników i współpasażerów. Oni w zdecydowanej większości znienawidzą Twoje słuchawki otwarte. Ich konstrukcja sprawia bowiem, że spora część dźwięku ucieka na zewnątrz, i to nie tylko przy potencjometrze odkręconym do oporu. Jeśli więc zamierzasz używać słuchawek w pomieszczeniach, w których są też inni, lepiej wybierz zamknięte. Zaletą słuchawek zamkniętych w pomieszczeniach z innymi ludźmi jest tez to, że nawet najtańsze zapewniają całkiem sporą izolację od dźwięków otoczenia.  

Jak wybrać słuchawki nauszne: wokółuszne czy nauszne?

Różnica między słuchawkami nauszynymi (on ears) a wokółusznymi (over ears) polega na tym, że te pierwsze mają mniejsze muszle i często już po pół godzinie uciskają uszy. Jeśli więc masz np odstające uszy, lepszym rozwiązaniem mogę być słuchawki wokółuszne, które obejmują cała małżowinę. Te drugie mają też często większe przetworniki, co pozwala wydobyć z nich głębsze, bardziej soczyste basy. Wadą słuchawek wokółusznych, przynajmniej dla niektórych, jest to, że są niedyskretne - rzucają się bardzo w oczy, dlatego niespecjalnie nadają się „na miasto”. no chyba, że właśnie na tym Ci zależy, żeby zwracać uwagę przechodniów.

Jak wybrać słuchawki: przewodowe czy bezprzewodowe?

Być może już sobie odpowiedziałeś na to pytanie, zastanawiając się, gdzie będziesz przede wszystkim używał słuchawek. Dla zasady przypomnimy więc tylko największe wady i zalety obu rozwiązań. 

Wady słuchawek przewodowych

 • plączący się stale przewód
 • za krótki przewód
 • za długi przewód
 • połamany przewód (zwłaszcza tuż przy wtyku)
 • podatność na mechaniczne uszkodzenie i kabla i wtyku i samego gniazda minijack

Zalety słuchawek przewodowych

 • najwyższa możliwa jakość dźwięku. Nie trzeba go kompresować i dekompresować, więc mogą pracować z najwiekszym próbkowaniem, jakie jest w stanie wygereować wzmacniacz/karta muzyczna. 
 • brak konieczności ładowania
 • praktycznie zerowe opóźnienie (w rzeczywistości ono jest, ale na tyle małe, że mózg nie jest w stanie go zarejestrować (ok. 7 ms)
 • łatwość podłączenia - nic nie trzeba parować, rzadziej występują zakłócenia, a połączenie jest stabilne (o ile kabelek nie jest przetarty oczywiście)

Wady słuchawek bezprzewodowych

 • konieczność ładowania. To zdecydowanie największa bolączka tych słuchawek. Współczesne słuchawki mają wprawdzie o niebo lepsze bakterie niż jeszcze kilka lat temu, ostrzegają też zawczasu, że bateria jest bliska wyczerpania, ale gdy np. zabraknie ci prądu w słuchawkach w połowie biegu, masz ochotę wyrzucić słuchawki do kosza.
 • opóźnienie dźwięku. O ile przy słuchaniu samej muzyki, podcastu czy audiobooka nie stanowi to problemu, o tyle już podczas oglądania filmów czy grania w gry wideo, problem się pojawia. Gdy dźwięk nie jest zsynchronizowany z obrazem, przyjemność rozrywki spada o połowę. 
 • problemy z parowaniem. Wprawdzie moduły bluetooth są coraz lepsze, a protokoły coraz bardziej elastyczne (Bluetooth 5.2 pozwala np połączyć się kilku parom słuchawek z jednym nadajnikiem, albo jednej parze słuchawek być jednocześnie podłączonym np. do komputera i telefonu), ale wciąż zdarza się, że aby posłuchać muzyki musisz usunąć słuchawki z listy sparowanych urządzeń i sparować je je nowo. Co bywa frustrujące, zwłaszcza, gdy np chcesz obejrzeć coś live, albo właśnie rozpoczyna się tzw call z szefem.
 • podatność na zakłócenia. Zwłaszcza w miejscach zatłoczonych, gdzie przewodów elektrycznych i bezprzewodowych połączeń różnego typu jest bez liku, słuchawkom bezprzewodowym zdarza się łapać różnego rodzaju interferencje. Między innymi temu problemowi ma zaradzić standard Bluetooth 5.1, który pozwala kierować sygnał bardzo precyzyjnie do urządzenia, a nie rozsiewać go sferycznie. 

Zalety słuchawek bezprzewodowych

 • wolność. Wolność i swoboda. Bezprzewodowym połączeniem nie zaczepisz o klamkę i nie strącisz ze stołu kubka z kawą. MOżesz wstać i zrobić sobie kawę nie przerywając słuchania. 
 • uniwersalność. nie musisz się już kupować dwóch par słuchawek, bo w komputerze masz gniazdo minjack 3,5 mm, a w telefonie tylko złącze lightning. Byleby oba urządzenia nadawcze miały moduł BT - każdy kolejny standard jest kompatybilny wstecz. Za co chwała inżynierom! 

Ile wydać na słuchawki?

Nie ma górnej granicy. A dolna też jest bardzo umowna, bo zdarzają się całkiem przyzwoicie grające słuchawki już za niecałą stówkę. To są jednak sytuacje wyjątkowe. W zasadzie można przyjąć, że jeśli naprawdę chcesz się cieszyć porządnym dźwiękiem, a jednocześnie, żeby słuchawki nie rozpadły się po dwóch miesiącach, to trzeba się liczyć z wydatkiem ok 200 zł i więcej. Konkurencja na rynku jest ogromna, więc ceny porządnych słuchawek nie mogą podskoczyć za wysoko. Za mniej więcej 500-600 zł można już nabyć słuchawki o bardzo wysokiej jakości wykonania i doskonałym brzmieniu. Później przyrost jakości w relacji do ceny jest już zdecydowanie mniejszy i słuchawki za 3000 zł raczej nie będą 6 razy lepsze niż te za 500 zł. Prawdopodobnie nie będą nawet dwa razy lepsze. Ale na pewno te za 200 będą o wiele, wiele lepsze niż najtańsze pchełki za 20 zł kupione w kiosku na dworcu. Rzecz jasna te za 20 zł będą też 100 razy lepsze niż katowanie współpasażerów dźwiękiem z głośniczka telefonu. 

ZOBACZ TEŻ: Bardzo dobre słuchawki do 2000 zł.

REKLAMA