Jabra Elite Active 75t – test słuchawek bezprzewodowych

Tl;dr – to nie są tanie słuchawki, ale dobre rzeczy bardzo rzadko są tanie. A Jabra Elite Active 75t są bez wątpienia dobre. Bardzo dobre.

Jabra Elite Active 75t Max Pflegel/MPP

Wiem, to będzie wyglądało jak reklama, ale naprawdę nie miałem jeszcze w uszach słuchawek, które grałyby lepiej. W tej chwili, pisząc ten tekst, słucham soundtracku z wyśmienitego filmu „Sherlock Holmes” i odkrywam muzykę Hansa Zimmera na nowo, chociaż to jeden z moich ulubionych filmów i oglądałem go wiele razy. Soundtracku też słuchałem setki razy, na różnym sprzęcie, a jednak inżynierom Jabry udało się tak wszystko poustawiać, że słyszę dźwięki, których wcześniej nie słyszałem. Ale po kolei:

Czy Jabra Elite Active 75t są wygodne?

Tak. Jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone dla ludzi aktywnych, a więc wygoda to podstawa. Biegałem w nich, skakałem, jeździłem na rowerze, robiłem pompki i przysiady. Machałem też głową, jakbym był na koncercie heavymetalowym. Próbowałem się ich pozbyć z uszu na różne sposoby – podskakując na jednej nodze, kręcąc głową na boki, szarpiąc nią - nie udało mi się. Pewnego wieczora nawet zasnąłem ze słuchawkami w uszach i obudziłem się po dwóch godzinach. Nadal były na miejscu.Etui mieści się nawet w kieszeni ciasnych jeansów, więc masz zapas energii zawsze przy sobie.

Są lekkie, więc po kilkunastu sekundach od włożenia ich do uszu przestajesz je czuć. Tak było w moim przypadku, chociaż koleżanka z redakcji, która również je testowała, narzekała trochę, że z jej małżowiny lubiły się wysunąć. I nie pomagała nawet zmiana gumek. Idealnie byłoby je więc wcześniej przymierzyć, co może być technicznie trudne, ale nie niemożliwe. Tym bardziej, że w tej chwili nie ma żadnego problemu z dostępem do płynów dezynfekujących.

Czy są wygodne w obsłudze?

Tak. Pod warunkiem, że zaczniesz od przeczytania instrukcji. Ja jestem typowym facetem i zawsze staram się sięgać do instrukcji dopiero, gdy sam już nie jestem w stanie rozwiązać jakiegoś problemu. W tym przypadku pierwszy schodek pojawił się w momencie wkładania.

Najpierw wyjąłem słuchawki z etui, które jest też powerbankiem i położyłem je na biurku. Dopiero potem włożyłem je do uszu i… wielkie rozczarowanie. Grały płasko, bez basu, jak najtańsze słuchawki kupowane w pośpiechu na dworcu. Chwilę mi zajęło, zanim odkryłem, że włożyłem je odwrotnie – lewą do prawego ucha, a prawą do lewego. Żeby nie powielać mojego błędu, gdy już będziesz miał swój komplet, wkładaj je pojedynczo, od razy po wyjęciu z etui. W pudełku da się je ułożyć tylko w jeden sposób, więc kiedy masz przed sobą otwarte pudełko – nie sposób się pomylić. Słuchawkę po prawej do prawego ucha, po lewej – do lewego. 

Jabra Elite Active 75tMax Pflegel/MPP
Nie przyjrzałem się z początku słuchawkom zbyt dokładnie i przegapiłem oznaczenia R/L. 

Żeby wykorzystać słuchawki w pełni warto też doczytać, jak się nimi steruje. Na każdej słuchawce jest bowiem fizyczny przycisk – w zależności ot tego, ile razy lub jak długo go wciśniesz, wywołujesz inną funkcję. Np. krótkie naciśnięcie prawej słuchawki powoduje zatrzymanie muzyki, a długie naciśnięcie i przytrzymanie – zwiększenie głośności. Długie naciśnięcie lewej słuchawki zmniejsza głośność, a krótkie włącza funkcję „hear through”. Ta funkcja zasługuje na podkreślenie, bo jest to świetne rozwiązanie.

Ostatnio bardzo modne zrobiły się słuchawki z aktywną redukcją szumów. Bo rzeczywiście, kiedy się chce posłuchać muzyki, a nie szumu ulicy, czy odgłosów z pobliskiej budowy, „wycięcie” dźwięków otoczenia jest wielką ulgą.

Jednak nie można zapomnieć, że ewolucja stworzyła nas z uszami nie po to, żeby słuchać Problemu. Ewolucyjnie słuch jest przede wszystkim systemem wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwie, które może się czaić poza zasięgiem wzroku. Oczy możemy zamknąć. Uszu nie. To, że można słyszeć doskonale muzykę czy rozmówcę (bo słuchawki oczywiście umożliwiają prowadzenie rozmów) i jednocześnie nadjeżdżający z tyłu samochód to jest rewelacja. 

Jabra Elite Active 75tMax Pflegel/MPP
W eleganckim pudełku oprócz słuchawek znajdziesz też etui-pwerbank, kabelek i wymienne gumki.

Przekonałem się o tym, jadąc rowerem wąską osiedlową uliczką - tam jest tyle garbów na drodze, że samochody jadą wolniutko, a więc prawie niesłyszalnie. Nawet bez słuchawek czasami mnie zaskakują. Jednak w Jabrach usłyszałem skradającą się za mną hybrydową Toyotę - słychać było tylko lekki szum opon, a jednak ją usłyszałem.   Na dodatek można sterować poziomem głośności dźwięków otoczenia. Wielki plus za "hear through"!

Czy długo grają na jednym ładowaniu?

Tak. Jak długo? Hm... Nie wiem. Próbowałem to ustalić, ale nie jestem w stanie słuchać non stop przez 7,5 godziny, a producent podaje taki właśnie czas działania na jednym ładowaniu. Mogę tylko zapewnić, że ładowanie ich to w ogóle nie jest żaden problem. Naładowane w pełni etui zabrałem ze sobą na trzydniowy wyjazd do Warszawy, słuchałem ich w trakcie podróży, potem trochę w stolicy, potem w drodze powrotnej i jeszcze po powrocie przez cztery dni bez doładowywania. Ciągle działały. Dopiero czwartego dnia usłyszałem w uchu komunikat "Battery low", powtórzony jeszcze dwukrotnie w odstępach co 10 minut.

Jabra Elite Active 75tMax Pflegel/MPP
Wszystkie elementy są idealnie spasowane, a plastik jest bardzo wysokiej jakości. Czuć, że te słuchawki posłużą wiele lat.

Za trzecim razem się poddałem i podłączyłem je do ładowania. Czy w ciągu tych 6 dni używałem słuchawek w sumie przez 28 godzin (taki czas działania zestawu słuchawek z etui deklaruje producent)? Prawdopodobnie nawet dłużej, ale przysiąc nie mogę. 

Czy łatwo się parują?

Tak. Łączyłem je z telefonem z Androidem, z iPhonem, ze starym, ośmioletnim iPadem, z pecetem i z makiem mini - wszystkie te urządzenia wykrywały słuchawki bezproblemowo. Jedynie mac miał jakiś kłopot z dźwiękiem - połączył się, ale dźwięk był słaby i słuchawki nie reagowały na ustawienia brzmienia w korektorze z VLC. Jednak po "zapomnieniu" słuchawek i ponownym połączeniu wszystko działało doskonale, a dźwięk był naprawdę imponujący.

Czy Jabra Elite Active 75t dobrze grają?

I to jak! Pisałem już o tym na początku, ale powtórzę - to jedne z najlepiej grających słuchawek jakie miałem w ogóle na uszach. A z tych dousznych, bezprzewodowych - moim zdaniem najlepsze.

Nie oszukujmy się - podczas biegu czy jazdy rowerem nie ma jak się wsłuchiwać w szczegóły muzyki, więc przy tej okazji jakość dźwięku to trochę overkill, ale przecież słuchamy nie tylko wtedy, gdy dyszymy i sapiemy. Chociaż słuchawki są dla aktywnych, spędziłem ładnych kilka godzin na oglądaniu filmów - nawet moje leżące na biurku niedoceniane, a rewelacyjne skądinąd Philipsy SHP5401 nie dawały mi tyle radości. 

 

Co daje aplikacja Jabra Sound +?

To wyjątkowe brzmienie i mój zachwyt to prawdopodobnie zasługa aplikacji Jabra Sound+, która pozwala spersonalizować brzmienie. Na dzień dobry, gdy tylko uruchomisz aplikację, ona kalibruje słuchawki. Przeprowadza test słuchu, sprawdzając, które częstotliwości słyszysz dobrze, a które słabiej i następnie kalibruje dźwięk tak, żebyś słyszał wszystko idealnie. 

Po wizycie u audiologa wiem, że w jednym uchu mam niewielki ubytek słuchu w częstotliwościach ludzkiej mowy, gdzieś między 2 a 3 kHz. Jabra najwyraźniej to wykryła i te częstotliwości wzmocniła, stąd zapewne to wrażenie słyszenia nowych dźwięków w muzyce, którą świetnie znam.

Jabra Elite Active 75tMPP


Ale to nie koniec zalet tej aplikacji. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest "Find my Jabra" - działa to dokładnie tak jak z telefonami. Wprawdzie nie pomoże Ci znaleźć słuchawki w trawie, jeśli Ci wypadnie, ale jeśli zostawisz Jabry w pracy i po powrocie do domu będziesz zachodził w głowę, gdzie są, to funkcja Find my Jabra pozwoli Ci zasnąć spokojnie. Aplikacja zapamiętuje ostatnie miejsce rozłączenia z telefonem. Poprzednie lokalizacje są wówczas usuwane. Sprawdziłem (dokładnie w takim scenariuszu, jak powyżej) i działa.

Aplikacja ma również świetnie działający korektor graficzny - można wybrać z kilku presetów, albo stworzyć swoje własne presety, które możesz dowolnie nazwać. Możesz także sobie zapisać trzy podstawowe presety z szybkim dostępem: Moments, Commute i Focus - to wygodne rozwiązanie. 

Jabra Elite Active 75tMPP


Bardzo praktycznym dodatkiem jest też widget Soundscapes - to kolekcja dźwięków, głównie natury, choć można też wybrać np gwar, które pozwolą Ci się odizolować od hałasu. Ja odkryłem, że odgłos padającego deszczu i burzy działają na mnie mocno uspokajająco i pomagają się skupić. Byłem zaskoczony, jak przydatna okazała się ta funkcja - w kawiarni, kiedy musiałem coś szybko napisać, włączyłem sobie burzę i przestałem słyszeć rozmowy grupy rozchichotanych dziewczyn siedzących przy sąsiednim stoliku. Praca poszła zdecydowanie szybciej.

To tylko podstawowe funkcje aplikacji, ale pozwala ona również konfigurować działanie fizycznych przycisków zgodnie z własnymi upodobaniami i stworzyć trzy osobiste tryby - własny zestaw gestów dla odtwarzania muzyki, dla połączeń przychodzących i połączeń wychodzących. To możliwość personalizacji jest drugą, po brzmieniu, największą zaletą Jabra Elite Active 75t. 

Czy są odporne na pot i kurz?

Skoro zostały skonstruowane zgodnie ze stopniem ochrony IP57 to najpewniej są. Przyznam jednak szczerze, że jeszcze nigdy ani pot, ani kurz, ani nawet deszcz nie miały wpływu na działanie jakichkolwiek słuchawek, które miałem na uszach lub w uszach. 

Czy mają w ogóle jakieś wady?

Przychodzą mi do głowy tylko dwie: po pierwsze - dosyć wysoka cena, po drugie - do niektórych małżowin, zwłaszcza jeśli masz wyjątkowo małe uszy, nie bardzo pasują - lepiej jest przymierzyć wcześniej. 

Cena: od 699 zł
Więcej informacji: jabra.pl

REKLAMA