Innowacje motoryzacyjne Forda

Od pomysłu do wdrożenia mijają zwykle 3-4 lata, a koncerny motoryzacyjne niechętnie dzielą się wiedzą o nowych projektach w fazie testów. Ford jednak złamał tę zasadę i zaprezentował w swoim centrum badawczym w Akwizgranie innowacje, które dostępne będą za kilka lat.

pasy z poduszką powietrzną Ford Ford
fot. Ford

1. Elektryczny Ford Focus

Z zewnątrz nie różni się od nowego Focusa. Elektryczna wersja ma dyskretny napis na drzwiach i gniazdo ładowania akumulatorów obok kierowcy. Zasięg: 160 km. Zestaw akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 23 kWh ładuje się około 4 godzin.

Jego osiągi i sprawność nie ustępują konwencjonalnym modelom. Jedynie powiedzenie „dodaj gazu!” staje się archaiczne. Ford Focus Electric zadebiutuje w Europie na początku 2013 roku, choć nie zapadła decyzja o dystrybucji w Polsce.

2. Pasy bezpieczeństwa z poduszką powietrzną

W nowej generacji Forda Mondeo zadebiutuje rewolucyjny, nadmuchiwany, tylny pas bezpieczeństwa. Jak to działa? W chwili zderzenia wypełnia się powietrzem jak poduszka powietrzna, a z pojemników ukrytych pod tylną kanapą uwalniany jest sprężony gaz, który przez sprzączki dostaje się do nadmuchiwanych pasów.

Cała operacja trwa zaledwie niecałe 40 milisekund, a pas pięciokrotnie skuteczniej rozprasza energię przy szarpnięciu podczas uderzenia.

3. System SYNC

Ruszasz na wakacje. Nagle jadący z naprzeciwka samochód uderza w Twojego Forda B-MAX... W tej sekundzie wiadomość wraz ze współrzędnymi GPS pojazdu zostaje przekazana ratownikom.

System SYNC z funkcją Emergency Assistance pozwala pasażerom na połączenie z operatorem służb ratowniczych zaraz po aktywacji poduszki powietrznej lub odcięciu pompy paliwowej.

Usługa będzie dostępna w ponad 30 krajach europejskich. Według Forda, do 2015 r. ma być 3,5 mln użytkowników SYNC w Europie.

Ford news

1. Fotel mierzący puls

Twój słaby puls może oznaczać problemy zdrowotne zagrażające dalszej podróży. Fotel prawdopodobnie będzie zintegrowany z systemem SYNC. Prace nad jego wdrożeniem jeszcze trwają.

2. Otwieranie bagażnika nogą

Bezdotykowy system otwierania w najnowszym Fordzie Kuga reaguje na łagodny ruch nogą wykonany pod tylnym zderzakiem. Pozwala on otworzyć lub zamknąć bagażnik bez konieczności odstawiania bagażu na ziemię. System pomagali testować piłkarze ochotnicy.

MH 08/12

Zobacz również:
REKLAMA