Hi-tech: najlepsze słuchawki sportowe

Badania potwierdzają, że odpowiednio dobrana muzyka podczas treningu może znacząco poprawić Twoje osiągi. Pod warunkiem że dobierzesz odpowiednie słuchawki. Oto najlepsze słuchawki do biegania, jazdy na rowerze, a także do... pływania.

słuchawki sportowe Wiesław Jurewicz, Producenci
fot. Wiesław Jurewicz, Producenci

Pasmo przenoszenia

Kupując słuchawki, najlepiej je wcześniej wypróbować na własnych uszach. Jednak nie zawsze jest to możliwe, bo np. sprzedawca nie chce otworzyć pudełka, a Ty nie masz czasu szukać innego sklepu. Wtedy jedynym wyjściem jest sprawdzenie parametrów na pudełku. Zwróć uwagę na pasmo przenoszenia. To zakres częstotliwości, jaki słuchawki są w stanie wygenerować. Im niższa częstotliwość, tym niższy dźwięk, i odwrotnie – im wyższa częstotliwość, tym dźwięk wyższy.

Przeciętny młody człowiek jest w stanie słyszeć dźwięki w zakresie od około 16 Hz do 20 kHz. Z czasem ten zakres się zawęża i słyszymy coraz mniej basów i coraz mniej sopranów. Im szersze pasmo oferują słuchawki, tym lepiej. Profesjonalne słuchawki mają pasma od 4 Hz do nawet 33 kHz, ale o ile nie jesteś inżynierem dźwięku, o tyle wystarczą Ci takie z zakresem od 20 Hz do 20 kHz.

Postaw na komfort

Wybierając słuchawki sportowe, pamiętaj, że muszą leżeć idealnie. Dlatego odradzamy słuchawki douszne, bez żadnego systemu mocowania. Takie mają tendencję do wypadania, zwłaszcza gdy ucho trochę Ci się spoci. Niezbyt dobrze sprawdzają się też słuchawki zasłaniające całą małżowinę. Podczas wysiłku utrudniają oddawanie ciepła.

Wielka siódemka

Różne marki, różne ceny, jedno przeznaczenie - sprostać najbardziej ekstremalnym wyzwaniom. Sprawdź nasze typy.

1. Beats Wireless

Kategoria: przed i po treningu

Cena: od 1200 zł

Jakość dźwięku z tych beatsów udowadnia, że bezprzewodowo też może być potężnie i czysto, a jednocześnie wygodnie. Odbierają strumień audio z urządzeń z Bluetooth do 30 m. Przyciski na słuchawkach pozwalają sterować odtwarzaczem. 

2. Philips SHQ2200

Kategoria: bieganie

Cena: 110 zł

Zakładane za ucho, leciutkie (8 gramów!) słuchawki douszne są elastyczne i wytrzymałe. Dzięki antypoślizgowym, wymiennym nakładkom (3 rozmiary w komplecie) słuchawki stabilnie siedzą w uchu. Kabel wzmocniono kevlarem, dzięki czemu wytrzyma dłużej niż przeciętny.

3. Sony NWZ-W273

Kategoria: nad wodę

Cena: 349 zł

Słuchawki i MP3 w jednym. Trzy wymienne końcówki pozwalają dopasować słuchawkę do ucha. I najważniejsze: w tym walkmanie można nawet pływać. Sterowanie jest intuicyjne, a to, że nie ma kabli – bezcenne.

4. JVC HA-EBR80

Kategoria: bieganie

Cena: od 80 zł

Dzięki regulowanemu uchwytowi za ucho można je doskonale dopasować. Mikrofon i pilot na kablu pozwalają prowadzić rozmowy, a także sterować dźwiękiem. Kabel zakończony minijackiem, ale są też przejściówki do Samsunga i Sony- Ericssona.

5. Jabra Sport

Kategoria: bieganie/rower

Cena: 310 zł

Wygodne słuchawki bezprzewodowe, które bezproblemowo skojarzysz z telefonem wyposażonym w Bluetooth. Pałąk na kark zabezpiecza je przed zsunięciem. Można ich używać również jako zestawu słuchawkowego. Wbudowane radio FM.

6. Bose SIE2

Kategoria: bieganie

Cena: 499 zł

Doskonałe, pełne brzmienie mimo niewielkich rozmiarów. Silikonowe nakładki różnej wielkości pomagają dopasować je do uszu. Do każdej pary dołączana jest też opaska na ramię Reebok, w której można trzymać odtwarzacz lub telefon.

7. Senheiser PMX 685i

Kategoria: rower

Cena: 229 zł

Douszne słuchawki idealne dla rowerzystów. Pałąk jest tak wyprofilowany, że mieści się pod kaskiem. Można je płukać pod bieżącą wodą. Nie odcinają dźwięków otoczenia, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Dodatkowo mikrofon i panel sterowania na kablu.  

MH 06/2013

Zobacz również:
REKLAMA