Gdzie drwa rąbią...

...tam równie często jak wióry lecą przekleństwa. Bo siekiera tępa, bo polano ucieka, bo znowu, kurrrrr, sęk! Ten sprzęt pozwoli Ci przygotować drewno na opał w spokoju. Choć niekoniecznie w ciszy.

fot. producent
Stihl MS 180

Pieńkowa dama

Zanim weźmiesz do ręki siekierę i zaczniesz rąbać, musisz przygotować sobie odpowiednio materiał, tzn. pociąć kłodę drewna lub gałęzie na krótsze kawałki. Idealnym narzędziem do tego celu jest pilarka spalinowa Stihl MS 180. Jest lekka, więc zmęczysz się mniej, nawet jeśli będziesz chciał zrobić zapas drewna na cały rok. Niewielka waga i rozmiary pozwalają na swobodne operowanie nawet w trudnych miejscach. Dobrze wyważona, ma wygodne uchwyty i niewielki apetyt na paliwo. Sprawdzona, niezawodna konstrukcja, która przyda się w każdym domu. Waga: 4,1 kg, moc: 1,9 KM.

STIHL MS 180
899 ZŁ, stihl.pl

fot. producent
Ostrzałka Xsharp Fiskars

Jak brzytwa

Tępa siekiera jest frustrująca i niebezpieczna, podobnie jak tępy nóż. Ta prosta w formie i obsłudze ostrzałka precyzyjnie wygładzi krawędź tnącą siekiery, dzięki czemu będziesz mógł włożyć w pracę mniej energii. Świetnie nadaje się także do ostrzenia noży, więc możesz ją na co dzień trzymać w kuchni.

OSTRZAŁKA XSHARP FISKARS
ok. 60 ZŁ, fiskars.pl

fot. producent
Husqvarna S1600

Z poślizgiem

Siekiera o długości 60 cm doskonale nadaje się do rozłupywania klocków drewna na opał. Rozszerzająca się głowica zwiększa skuteczność rozłupującą, a dzięki nieprzywierającej powłoce zmniejsza się tarcie o drewno. Siekiera waży 1,6 kg, więc nawet jeśli masz do porąbania sporo drewna, nie będą Cię bolały ręce. Trzonek wykonany jest z włókna szklanego, dzięki czemu jest bardzo lekki, a środek ciężkości siekiery jest tuż przy głowicy.

HUSQVARNA S1600
315 zł, husqvarna.com

fot. producent
Cellfast Chopper 1600

Z Polski rodem

Ta średniej wielkości siekiera rozłupująca ma ostrze wykonane ze stali hartowanej indukcyjnie, co zwiększa jej trwałość, kompozytowy trzonek wzmocniony włóknem szklanym i pokryty antypoślizgową powłoką. Sprzedawana będzie w zestawie z ostrzałką montowaną w osłonie. Świetny design, polski produkt!

CELLFAST CHOPPER 1600
cellfast.pl

fot. producent
Kershaw Siege Tomahawk

Z dala od domu

Poręczny toporek amerykańskiej firmy Kershaw to coś dla amatorów survivalu. Jest bardzo ostry, więc obcięcie gałęzi czy porąbanie drewna na ognisko nie sprawi problemu. Wykonana z jednego kawałka stali wysokiej jakości może też posłużyć jako łom, a końcówka na rękojeści ułatwi usuwanie starych gwoździ.

KERSHAW SIEGE TOMAHAWK
279 zł, militaria.pl

fot. producent
Gerber Bear Grylls Survival

Pod ręką

Prosta siekierka z szerokim ostrzem. Jest wykonana ze stali nierdzewnej 3Cr13, która długo zachowuje ostrość. Na biwaku sprawnie porąbie drewno na opał lub do budowy szałasu. Jest tak ostra, że spokojnie można nią strugać. Tępy koniec nadaje się do wbijania gwoździ albo szpilek do namiotu. Waży zaledwie pół kg, więc powieszona na pasku nie będzie przeszkadzać w marszu.

GERBER BEAR GRYLLS SURVIVAL
230 zł, ostry-sklep.pl

fot. producent
Fiskars X21

Więcej mocy

Siekiera rozłupująca o wadze 2,1 kg i długości 77 cm. Lekki trzonek, środek ciężkości umieszczony daleko i klinowy kształt głowicy sprawiają, że fizyka wykonuje za Ciebie połowę zadania, a pniaki rozpadają się już od pierwszego uderzenia. Na stronie producenta znajdziesz praktyczne narzędzie, które pomoże Ci dobrać siekierę do wzrostu i zadań.

FISKARS X21
249 zł, fiskars.pl

fot. producent
Klin Fiskars SAFE-T

Klina klinem

Klin obrotowy z poliamidową nakładką jest niezastąpionym pomocnikiem, gdy musisz się zmagać z dużymi albo sękatymi klocami. Nakładka łagodzi drgania, a skręcony kształt zwiększa skuteczność rozłupywania.

KLIN FISKARS SAFE-T
170 zł, fiskars.pl

fot. producent
Rękawice ochronne Fiskars

Chroń się

Na zdjęciu przedstawiamy wprawdzie rękawice Fiskarsa, ale sprawdzą się praktycznie każde rękawice wykończone antypoślizgowym materiałem i dobrze leżące na dłoni. Rękawice chronią Cię przed powstawaniem odcisków, przed skaleczeniem o ostrze siekiery i przed drzazgami. Pamiętaj tylko, żeby dobrze dobrać rozmiar. Za luźne osłabiają chwyt, za ciasne są niewygodne.

RĘKAWICE OCHRONNE 

od 20 zł

Zobacz również:
REKLAMA