Ford Mustang: europejska premiera legendy motoryzacji

Scena, w której Steve McQueen ściga się Fordem Mustangiem po ulicach San Francisco, to klasyka samochodowego kina. W 2014 r. legenda Mustanga będzie miała już 50 lat, ale ten kultowy model dopiero teraz dostał europejską wizę.

Ford Mustang GT Producenci
fot. Producenci

Oto samochód, który w towarzystwie kilka razy droższych – oraz mocniejszych – supersportowych egzotyków siedzi z nogami założonymi na stole. Mustang ma 50-letnią historię drogowego chuligaństwa w najlepszym wydaniu, amerykańskie mięśnie i zero kompleksów. I w sezonie 2014 po raz pierwszy oficjalnie zawita do Europy – w swojej świeżo zaprezentowanej, najnowszej wersji.

Nadwozia Mustanga nie da się pomylić z żadnym innym autem – wygląd długiego, szerokiego i bardzo niskiego coupé najlepiej opisuje właśnie określenie „umięśniony”. Rekini dziób i przymrużone oczy mówią jasno: podchodzisz na własne ryzyko. Pod długą jak most brooklyński pokrywą silnika Mustang będzie miał jedną z dwóch jednostek napędowych: czterocylindrowy silnik 2.3 EcoBoost, co w języku Forda oznacza po prostu turbo, lub wspaniały kawałek Ameryki w postaci silnika 5.0 V8.

Spodziewamy się, że ten drugi, oznaczany jako Mustang GT, będzie przyspieszał do setki w czasie około 4,5 s. Jednak największą nowością jest kompletnie zmieniony układ zawieszenia – dość prymitywną sztywną oś z tyłu zastępuje teraz niezależne zawieszenie. Efekt? Przyczepność, przyczepność i przyczepność. Ceny Mustanga to na razie spekulacje, ale spodziewamy się, że będzie kosztował wyraźnie poniżej 200 tys. zł.

Po prostu klimat

Kabina nawiązuje do klasycznych Mustangów z lat 60., z bardzo szeroką deską rozdzielczą, na której po stronie pasażera jest daszek – symetrycznie do tego od zegarów. Z tyłu nie ma zbyt dużo miejsca, ale pokażcie nam kogoś, kto chciałby w Mustangu spędzać czas na tylnym siedzeniu.

Wszystko jest po amerykańsku duże: konsola, tunel środkowy, ekran systemu audio-sat-nav, przełączniki, fotele, a z małym dodatkiem chromu całość sprawia znakomite wrażenie. Po prostu ma klimat.

Ford Mustang środekProducenci
fot. Producenci

Przyspieszenie

Do galopu będą Mustanga rozpędzać dwa benzynowe silniki – 2.3 turbo o mocy 309 KM oraz flagowa, 5-litrowa „V-ósemka”, która rozwija 426 KM. W wypadku obydwu silników będą dostępne ręczne skrzynie biegów.

Ford Mustang środekProducenci
fot. Producenci

Hamowanie

Europejskie wersje Mustanga będą miały usztywnione zawieszenie i wzmocnione hamulce: za te opcje trzeba w USA dopłacać. Natomiast Mustang GT otrzyma układ hamulcowy opracowany przez Brembo.  

Ford Mustang środekProducenci
fot. Producenci

MH 01/14

Zobacz również:
REKLAMA