Odczytywanie etykiet zużycie paliwa
Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej, mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2. Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd.

• Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych - jednego wyposażonego w opony klasy A, a drugiego z oponami klasy G - jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km.
Hamowanie na mokrej nawierzchni
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni.

• Różnica w długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A a samochodu z oponami klasy F wynosi ponad 10 metrów. To dystans równy dwóm długościom samochodu. Gdy auto wyposażone w opony o klasie A zatrzyma się na mokrej nawierzchni z prędkości 80km/h do 0, to w tym samym momencie auto z oponami klasy G posiada prędkość chwilową równą 60km/h! Ze względów bezpieczeństwa klasa G nie będzie dopuszczona do sprzedaży.
Zewnętrzny hałas toczenia
Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).

Minimalne wymogi
Niniejsze rozporządzenie ma na celu poprawę sytuacji na rynku opon w zakresie ich trzech wspomnianych parametrów. Również od 1 listopada 2012 roku, jako kolejny środek mający na celu poprawę osiągów opon, nie będzie już możliwe uzyskanie homologacji nowych typów opon klasy G dla oporów toczenia i opon klasy F dla przyczepności na mokrej nawierzchni. Od 1 listopada 2014 roku sprzedaż takich opon będzie zabroniona. Podobne kroki mają być podjęte odnośnie zewnętrznego hałasu toczenia.
A trwałość opon?
Michelin w pełni popiera etykietowanie opon, ponieważ w ten sposób ich nabywcy otrzymają obiektywne informacje o osiągach ogumienia. Jest to z pewnością krok naprzód w kierunku oczekiwań konsumentów, jednakże Michelin zwraca uwagę również na trwałość opon, o której informacja nie znajdzie się na etykietach, a która jest kluczowym oczekiwaniem kierowców, ponieważ wpływa bezpośrednio na ponoszone przez nich wydatki. Opony różnych producentów, dostępne na rynku, mogą się znacząco różnić pod względem przebiegów: trwałość niektórych opon może być nawet dwukrotnie wyższa niż innych o tym samym rozmiarze.

Komentarze
Mens Health, 2012-03-23 11:16:55
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?