Drożej, ale taniej?

Drożej, ale taniej? Lubimy ubijać dobre interesy. Ale w odniesieniu do opon dobry interes może oznaczać kupno opon nieco droższych. Wydaj więcej na opony, które pozwolą Ci na oszczędności na każdym kilometrze, jaki na nich pokonasz. W przeliczeniu na kilometr takie opony mogą być bardziej opłacalne.
Getty Images - Michelin
fot. Getty Images

Na pierwszy rzut oka wszystkie opony wyglądają tak samo, ale im bardziej im się przyjrzymy, tym więcej różnic między nimi dostrzeżemy. Skoro już jesteś gotów na wydatek, warto się dowiedzieć, jakie opony zapewnią trwałość i niższe zużycie paliwa.

Jeżeli opona A kosztuje na przykład 400 zł i wystarcza na 45 000 km, a opona B kosztuje 350 zł i starcza na 30 000 km, to która ma większą wartość? Opona A, ponieważ koszt przejechania 1000 km wynosi 8,8 zł, podczas gdy koszt 1000 km na oponie B to 11,7 zł. Nawet przy wyższej cenie zakupu opona A będzie tańsza z uwagi na większą żywotność.

Niektóre technologicznie zaawansowane opony oferują przebiegi dłuższe nawet o 10 000 km. Dla przeciętnego kierowcy to rok jazdy. Masz 25 proc. dodatkowego przebiegu, czyli zaoszczędzisz równowartość ceny jednej nowej opony!

Oczywiście bezpieczeństwo wciąż jest priorytetem. Dlatego też z oponami gwarantującymi przyczepność i krótszą drogę hamowania na mokrej nawierzchni będziesz mógł cieszyć się spokojem za kierownicą, bez względu na kaprysy pogody. Niektóre opony dostępne na rynku charakteryzują się krótszą drogą hamowania na mokrej nawierzchni.

Z kolei oszczędności możesz poczynić z oponami obniżającymi zużycie paliwa. Ostatnia dobra wiadomość jest taka, że niektóre opony dostępne na rynku zapewniają wyjątkowe zrównoważenie trzech kluczowych parametrów osiągów: bezpieczeństwa, trwałości i oszczędności paliwa.

Właśnie takie opony, zapewniające najlepsze zrównoważenie osiągów, będą idealne dla takich kierowców, jak Ty. Bez względu na to, jak bardzo Twoje życie kręci się wokół drogi, upewnij się, że masz opony, które sprostają wyzwaniom, na jakie je wystawiasz.

10 porad, jak oszczędzać paliwo

Spróbuj skorzystać z naszych skutecznych rad, jak zmienić sposób jazdy. Dzięki temu zaoszczędzisz paliwo i ciężko zarobione pieniądze, a przy okazji będziesz miał wkład w ochronę środowiska.

 1.


Statecznie za kierownicą. Przerzuć się na łagodną i stateczną jazdę bez ostrego przyspieszania i hamowania. Jedź, zachowując stałą prędkość, i unikaj gwałtownych zrywów i hamowań, które dosłownie dają silnikowi mocno popalić.

 2.


Spokojny bieg. Biegi zmieniaj, gdy silnik osiągnie 2000-2500 obr/min, ponieważ prędkość silnika jest wtedy najniższa i pracuje on w optymalnej wydajności.

 3.


Sprawdzaj ciśnienie.
Właściwe ciśnienie powietrza w oponach jest bardzo ważne, ponieważ jazda z zaniżonym ciśnieniem zwiększa zużycie paliwa, a opony z zawyżonym ciśnieniem nie zapewniają odpowiedniej przyczepności.

 4.


Do przodu, ale bez zrywów.
Trzeźwa ocena sytuacji na drodze i uprzedzanie wypadków to nie tylko najbezpieczniejszy sposób jazdy, ale także sposób na zachowanie stałej prędkości, czyli unikanie niepotrzebnych, gwałtownych wzrostów zużycia paliwa.

 5.


Nie przesadzaj z klimą. Oszczędnie korzystaj z klimatyzacji w samochodzie, zwłaszcza w obszarach miejskich.

 6.


Zamykaj okna przy dużej prędkości. Otwarte okno, zwłaszcza na autostradzie, zwiększa opór powietrza i zużycie paliwa pojazdu.

 7.


Stoisz? Wyłącz silnik! Naśladuj taksówkarzy na postoju i gdy nie jedziesz, wyłączaj silnik. Rób tak, gdy stoisz w korku lub przed przejazdem kolejowym i gdziekolwiek indziej, gdy nie jedziesz. Oczywiście rób tak wtedy, gdy jest to bezpieczne.

 8.


Pozbądź się balastu. Nie obciążaj zbytnio pojazdu. Nadmierne obciążenie powoduje wzrost zużycia paliwa i zwiększoną emisję dwutlenku węgla. Usuń wszelkie niepotrzebne elementy wyposażenia pojazdu, jak na przykład bagażnik dachowy, które zwiększają opór aerodynamiczny.

 9.


Odpocznij od gadżetów. Podłączając w samochodzie urządzenia elektryczne, na przykład komórkę czy ładowarkę, zwiększasz zużycie paliwa samochodu. Postaraj się powstrzymać przed korzystaniem z urządzeń elektrycznych w samochodzie.

10.


Wybieraj energooszczędne opony.
Twoje opony mogą znacząco obniżać zużycie paliwa. Samochód zużywa jedną czwartą objętości zbiornika na pokonywanie oporów toczenia opon.

 

Michelin
REKLAMA