Dlaczego OLED? Największe atuty technologii dla kinomanów i graczy!

Bez względu na to czy regularnie urządzasz maratony filmowe, czy ogrywasz na konsoli najnowsze tytuły - w obu tych przypadkach będziesz potrzebować odpowiedniego telewizora. Najlepiej z matrycą OLED, która jest bezkonkurencyjna w reprodukcji czerni. Ale czy to jedyna zaleta telewizorów LG OLED?

LG Oled Fot. LG

Technologia OLED: czym jest i dlaczego jest lepsza od LCD

Nie ma co ukrywać, że sceny nocne z przeważającą liczbą ciemnych fragmentów wyglądają na ekranach LCD po prostu średnio. Zamiast pełnej czerni otrzymujemy szare, zlewające się obiekty, przez co widz nie jest w stanie zauważyć wielu kluczowych detali. Istnieją jednak matryce, które potrafią z ciemnych scen wycisnąć praktycznie każdy szczegół.

Mowa o telewizorach OLED, które nie wykorzystują tylnego podświetlenia, dzięki czemu eliminują efekt poświaty. A wszystko za sprawą samoświecących pikseli, które świecą niezależnie od siebie. Przykład? Jeżeli na czarnym tle w prawym górnym rogu ekranu pojawi się jasna postać, to zapalą się jedynie piksele odpowiedzialne za jej wyświetlanie. Z kolei reszta ekranu będzie perfekcyjnie czarna, bo piksele w ogóle się nie zaświecą. Proste? Ale za to genialne! 

Technologia dla najbardziej wymagających

Świetna matryca to jedno. Równie istotną kwestią jest zaszyta w telewizorach technologia, która pozwala uzyskać niewiarygodnie realistyczny obraz. W telewizorach OLED firmy LG znajdziemy m.in. Dolby Vision IQ, czyli rozszerzony standard Dolby Vision. Dzięki metadanym w filmach oraz sensorowi światła w telewizorze, system jest w stanie idealnie dopasować parametry obrazu do warunków panujących w pomieszczeniu. 

Jeżeli jednak należycie do grupy kinematograficznych purystów, którzy "konsumują" dzieła filmowe wyłącznie w oryginalnej postaci, to na pewno ucieszy Was możliwość skorzystania z FILMMAKER MODE™. Co to takiego? Jest to tryb, którego zadaniem jest wyłączanie wszystkich dodatkowych efektów, takich jak wygładzanie ruchu czy wyostrzanie obrazu. W efekcie na ekranie wyświetlany jest materiał z zachowaniem oryginalnych proporcji, kolorystyki, a nawet liczby klatek na sekundę. 

LG OledFot. LG

Dźwięk, który otacza

Nieodłącznym elementem każdego dzieła filmowego jest także ścieżka dźwiękowa - w niektórych tytułach pełni ona wręcz wiodącą rolę i nie chodzi tutaj wyłącznie o musicale! Jeśli dysponujemy średniej jakości sprzętem, nasze wrażenia zostaną automatycznie ogołocone. Tak się jednak składa, że telewizory LG OLED traktują kwestię dźwięku priorytetowo. 

Dowodem na to jest m.in. AI Sound Pro, czyli inteligentny system, którego zadaniem jest skalowanie sygnału stereofonicznego do wirtualnego 5.1.2-kanałowego dźwięku przestrzennego. Wciąż mało? Na pokładzie telewizorów LG OLED znajdziecie też wsparcie dla standardu Dolby Atmos, który dodatkowo podkręcając wrażenia z odsłuchu, pozwala na przekształcenie salonu w domowe kino z prawdziwego zdarzenia. 

LG OledFot. LG

Prawdziwa gratka dla gracza

Gaming to wciąż rosnąca gałąź rozrywki, która z roku na rok zbiera coraz większą liczbę entuzjastów. Oczywiście teraz już nikomu nie trzeba tłumaczyć, że dobra konsola czy mocna specyfikacja stacji roboczej to jedynie część sukcesu. Obecnie bez ekranu o odpowiednich parametrach cała zabawa (a czasem nawet e-sportowa rywalizacja na wysokim poziomie) nie będzie miała większego sensu. Dlatego bardziej doświadczeni gracze twierdzą, że na ten temat należy patrzeć holistyczne. Bo skoro kupujemy np. flagową konsolę Xbox Series X, to kolejnym krokiem powinien być zakup np. telewizora LG OLED. Dlaczego? 

LG OledFot. LG

HDMI 2.1 - bez tego ani rusz

Każdy nabywca nowej konsoli powinien w swoim telewizorze poszukać HDMI 2.1. Złącze to pozwala na wyświetlanie treści 4K z prędkością 120 klatek na sekundę, a także zapewnia obsługę technologii 4K HFR (High Frame Rate). Z kolei tryb ALLM (Automatic Low Latency Mode) zapewnia szybsze przedstawianie ruchu i płynną rozgrywkę przy 120 klatkach na sekundę, co jest możliwe dzięki ograniczeniu ilości procesów do wyłącznie tych, które są niezbędne. Kolejną zaletą posiadania HDMI 2.1 jest eARC, czyli kanał zwrotny audio, który wydobywa z gier najlepszy możliwy dźwięk. 

LG OledFot. LG

Najwyższa płynność rozgrywki 

Omawiając gamingowe właściwości telewizorów nie można pominąć także pecetowców. Dla nich dobrą wiadomością jest obecność synchronizacji G-Sync i FreeSync. Zresztą równie zadowoleni z tego faktu powinni być konsolowcy, których sprzęt wykorzystuje FreeSync. Dlaczego to tak istotne? Jest to technologia poprawiająca synchronizację między kartą graficzną a ekranem, zapobiegająca tzw. rwaniu obrazu.

Oczywiście bez doskonałej matrycy powyższe nowinki technologiczne na niewiele się zdadzą. A w tej kwestii telewizory LG OLED oferują czas reakcji wynoszący 1 ms, czyli tyle, co najlepsze monitory gamingowe. Dzięki wsparciu dla HDR można dostrzec każdy detal w grze. Nie bez znaczenia jest także niski input lag, co można wytłumaczyć jako czas, który upłynie od wciśnięcia klawisza aż do reakcji naszej matrycy - w przypadku telewizorów LG OLED wartość ta wynosi mniej niż 13 ms! 

Graczu, dbaj o swój wzrok! 

Ostatnim - kluczowym z perspektywy gracza elementem jest niska emisja niebieskiego światła. Osoby spędzające całe godziny przed standardowym ekranem są szczególnie narażone na jego ekspozycję, co może wywoływać problemy ze wzrokiem, bóle głowy, nerwowość, a także bezsenność. Jak dowiodły badania, telewizory LG OLED emitują tylko 29% niebieskiego światła, czyli znacznie mniej niż wynoszący 50% minimalny standard dla komfortu oczu. Fakt niskiej emisji niebieskiego światła przez telewizory LG OLED został potwierdzony certyfikatem Eye Comfort Display od renomowanego ośrodka badawczego TUV Rheinland. 

Zobacz również:
W treningu przydają się nawet bardziej niż w polityce. Przed Tobą trening, dzięki któremu powiększysz rozmiar koszulki bez psującego cały efekt tłuszczu. Szerokości!
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ