Codziennie krok dalej - test butów Saucony Guide 15

Stabilizujące buty biegowe Saucony Guide 15 to niemal idealne codzienne obuwie treningowe. Przebiegłem w nich już ponad 100 km i wiem, że to dopiero początek tej pięknej przyjaźni.

Saucony Guide 15 Motor Presse Polska/Piotr Pflegel

Jeśli buty do biegania zachwycają od razu po wyciągnięciu ich z pudełka, sytuacja recenzenta mocno się komplikuje, bo ten pierwszy trening bez względu na jego przebieg będzie tylko utwierdzał go w jego pozytywnym przekonaniu. Na szczęście Saucony Guide 15 spełniają swoją obietnicę - to buty, które nie tylko świetnie wyglądają, ale też doskonale spisują się na biegowej ścieżce także podczas drugiego, trzeciego i dziesiątego biegu. Po pokonaniu w nich ponad 100 kilometrów mam ochotę na zdecydowanie więcej. Guide 15 sprawiają wrażenie, jakby tylko na to czekały.

Saucony Guide 15 wytrzymają trudy długiego sezonu

Po kilkunastu biegowych treningach Saucony Guide 15 wyglądają, jakby właśnie pierwszy raz opuściły pudełko (no, może nie licząc zabrudzeń na podeszwie i kurzu na cholewce). Buty zdają się być nie do zdarcia. Jednowarstwowa, bardzo lekka i przewiewna siateczka sprawia wrażenie wyjątkowo delikatnej, bo jest miękka i tak bardzo miła w dotyku, ale z drugiej strony okazuje się również niezwykle mocna i trwała. Świetnie spisują się zintegrowany z nią język oraz wzmocnienia przy sznurowaniu - całość zapewnia niesłychany komfort, dając jednocześnie gwarancję ponadprzeciętnej wytrzymałości.

Buty świetnie leżą na stopie, zapewniając wygodę i zero otarć nawet podczas długich wybiegań. Podeszwa sprawia wrażenie jeszcze bardziej solidnej i zdolnej wytrzymać trudy wielu kilometrów, jakby ta pierwsza setka była dla nich zaledwie rozgrzewką.

Saucony Guide 15Motor Presse Polska/Piotr Pflegel

 

W butach Saucony Guide 15 chce się biegać coraz dalej

Seria Guide to buty stabilizujące, przeznaczone głównie dla tych, którzy mają nadmierną pronację, czyli - mówiąc najprościej - pochylają stopę na jej wewnętrzną krawędź. Dodatkową stabilizację, którą gwarantuje specjalnie sprofilowana podeszwa zewnętrzna, docenią również początkujący biegacze, którzy nie zdążyli jeszcze w swoich treningach skoncentrować się na technice biegu, a także osoby, których stopy w jakimś stopniu pronują, choć do tej pory nie zdawały sobie z tego sprawy. Podeszwa środkowa PWRRUN zapewnia właściwą amortyzację i sprężystość.

Saucony Guide 15 nie są może butami bardzo miękkimi i początkowo może sprawiać to pewien problem, zwłaszcza na krótszych dystansach. Stopień amortyzacji, który zapewniają, docenia się jednak najbardziej podczas długich wybiegań, po pokonaniu solidnego dystansu. Drop (różnica wysokości pięty i przodu buta) tego modelu wynosi aż 8 mm, co również sprzyja większej stabilizacji, ułatwia lądowanie biegacza na pięcie i pozwala mu mniej skupiać się na technice biegu.

Same buty ważą według producenta 269 gramów w rozmiarze 42; testowany przeze mnie model w rozmiarze 43 waży 284 gramy. To całkiem sporo, jest to jednak cena, którą za większą stabilizację warto zapłacić. Buty stabilizujące w ogóle zazwyczaj ważą odrobinę więcej niż buty neutralne. Wszystko to sprawia, że w butach Saucony Guide 15 połykanie kolejnych kilometrów jest wyjątkowo przyjemne.

Dodatkowa stabilizacja przydaje się na dłuższych dystansach, gdy wraz ze zmęczeniem spada technika stawiania kolejnych kroków, a biegacz coraz ciężej uderza piętą o podłoże. To ten moment, w którym ograniczona amortyzacja pozwala lepiej kontrolować grunt pod nogami, a mocna podeszwa odpowiednio klei się do ścieżki.

Saucony Guide 15Motor Presse Polska/Piotr Pflegel

 

Saucony Guide 15 - raport z testu butów

W trakcie kilkunastu treningów przebiegłem w butach Saucony Guide 15 odrobinę ponad 100 kilometrów. Buty zachwyciły mnie swoim designem i jakością wykonania - tu naprawdę nie ma do czego się przyczepić. Podczas pierwszego, raczej krótkiego biegu doceniłem stabilizację i wygodę, ale trochę pokręciłem nosem na amortyzację - buty wydawały mi się odrobinę zbyt twarde.

ZOBACZ TEŻ: Jak zacząć biegać? Plan na start

Zmieniłem jednak o niej zdanie, gdy zdecydowanie wydłużyłem swój trening; w drugiej i trzeciej godzinie biegu Guide 15 były dokładnie tak sprężyste, jak trzeba. Saucony Guide 15 to treningowe buty codzienne, w których kolejne treningi sprawiają masę frajdy i są mocno satysfakcjonujące. To buty, które wspierają biegacza i są w zasadzie nie do zajechania. Jestem pewien, że wytrzymają trudy całego, długiego na dobrych kilkaset kilometrów sezonu.

Dane techniczne:

Waga: 269 g (rozmiar męski 42)

Drop: 8 mm

Buty do kupienia m.in. w azylbiegacza.pl