Canyon Spectral - rower na każdą górską ścieżkę

W polskich górach wyrosło już naprawdę sporo kompleksów rowerowych ze specjalnie przygotowanymi ścieżkami. Znajdziesz w nich trasy o przeróżnym charakterze i stopniu trudności. Żeby w pełni wykorzystać stwarzane przez nie możliwości, przyda się rower górski o możliwie uniwersalnym charakterze. A Canyon Spectral to prawdziwy mistrz wszechstronności.  

rower Canyon Spectral Canyon
Fot. Canyon

Mówiąc całkiem sporo, absolutnie nie przesadzamy. W Świeradowie Zdroju pojeździsz na trasach kompleksu Singltrek pod Smrkem. Niedaleko stamtąd, w okolicach Jeleniej Góry, czekają na Ciebie ścieżki centrum Rowerowe Olbrzymy. W samej Kotlinie Kłodzkiej niepodzielnie rządzi Singletrack Glacensis, a u jej wrót rowerzystów zapraszają Trasy Enduro Srebrna Góra.

Z kolei w Beskidach na prawdziwą stolicę polskiego kolarstwa górskiego wyrosła Bielsko-Biała. Nie dość, że jest sercem kompleksu Enduro Trails, to na dodatek dzięki niestrudzonej pracy lokalnej społeczności riderów w okolicach miasta, zwłaszcza Magurki Wilkowickiej, powstało mnóstwo tras nieoficjalnych (szukaj ich w aplikacji Trailforks). Zaraz obok Bielska-Białej leży Szczyrk, w którym otwarto centrum Szczyrk Enduro Trails by TREK. Z kolei u stóp "Królowej Beskidu" powstały singletracki Babia Góra Trails. Sporo singli jest także w okolicach Zakopanego. 

Sam widzisz, że miejsc, w których możesz poszaleć na rowerze, jest mnóstwo (a przecież wymieniliśmy tylko największe kompleksy). To są już dosłownie setki kilometrów tras o bardzo różnym charakterze i poziomie trudności. Na wielu z nich odnajdą się nawet totalnie początkujący rowerzyści, inne będą już wymagać naprawdę konkretnych umiejętności. 

rower Canyon SpectralCanyon
Trasy typu flow aż zachęcają, żeby odrywać się od ziemi. Fot. Canyon

 

Trasy, zwane z angielskiego singletrackami, mogą być gładkie, kręte i specjalnie wyprofilowane, maksymalizujące tzw. flow, czyli bardzo szybką, płynną jazdę. Inne są pełne naturalnych przeszkód terenowych: kamieni, korzeni i uskoków, których ułożenie bywa modyfikowane przez kreatywnych budowniczych, aby dać jeszcze większa frajdę z pokonania ścieżki. Jeszcze inne nastawione są na to, żeby po prostu ułatwić i uatrakcyjnić górską turystykę rowerową.     

Teoretycznie każdy z tych typów wymaga nieco innego rodzaju roweru górskiego, aby w pełni wykorzystać potencjał, który stwarza. W praktyce okazuje się jednak, że są na rynku konstrukcje tak wszechstronne, że sprawdzą się na każdym rodzaju górskiej ścieżki. Popularne powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, po prostu straciło rację bytu. 

Canyon Spectral, uniwersalny rower górski   

Co przesądza, że Spectral sprawdzi się w praktycznie każdym górskim zastosowaniu? Mnogość opcji, ponieważ jest to cała rodzina rowerów, której modele łączy wykorzystanie pełnego zawieszenia o skoku 150 mm.  

Możesz wybrać aż spośród trzech rozmiarów kół:  

29 - te koła pomagają uzyskać maksymalną stabilność i utrzymać wysoką szybkość, ponieważ dzięki dużemu rozmiarowi gładko przetaczają się przez przeszkody. Świetnie sprawdzą się na trudniejszych trasach, najeżonych korzeniami i kamieniami;

rower Canyon SpectralCanyon
Koła 29 cali na górskich szlaku pomogą zachować stabilność przy dużej prędkości. Fot. Canyon

 

27,5 - mniejszy rozmiar kół pasuje bardziej do zabawowego stylu jazdy, w którym aktywnie wykorzystujesz ukształtowanie trasy i wznosisz w powietrze. Wyposażony w nie rower będzie błyszczeć na ścieżkach typu flow, krętych, wymagających zwinności i pomagających wybijać się w powietrze. Świetny, jeżeli marzysz o wykonywaniu na rowerze tricków;   

rower Canyon SpectralCanyon
Koła w rozmiarze 27,5 cala świetnie sprawdzą się na krętych trasach typu flow. Fot. Canyon

 

Mullet - to układ, w którym przednie koło jest rozmiaru 29 cali, a tylne 27,5. Takie nowatorskie połączenie, zdobywające coraz większą popularność, pozwala w pewien sposób połączyć oba powyższe style jazdy. Będzie idealne dla zaawansowanych riderów, którzy poruszają się w zróżnicowanym, trudnym terenie;

rower Canyon SpectralCanyon
Mullet oznacza połączenie koła 29 cali z przodu oraz 27,5 cala z tyłu. Cel - stabilność i zwinność w jednym. Fot. Canyon

 

Sercem roweru jest rama - w rodzinie Spectrali możesz wybierać między konstrukcjami wykonanymi z karbonu, albo z aluminium. Niezależenie od materiału, wszystkie ramy charakteryzuje nowoczesna geometria, którą określa się mianem progresywnej. Oznacza to płaski kąt główki ramy oraz jej sporą długość. Dzięki tym cechom rower prowadzi się niezwykle stabilnie, ułatwiając kontrolę podczas dużych prędkości. Każdy, nawet początkujący, po przesiadce z konstrukcji starego typu poczuje się na Spectralu jakby grał w rowerowej wersji "Szybkich i wściekłych".    

Z kolei efektywne pedałowanie ułatwia stromy kąt rury podsiodłowej oraz specjalna konstrukcja zawieszenia (Triple Phase Suspension). Dzięki nim rower trzyma się na podjazdach podłoża jak przyklejony, a siła wkładana w pedałowanie jest efektywnie przekazywana na ruch do przodu. 

W efekcie mamy więc sprzęt będący urzeczywistnieniem marzeń rowerzystów górskich: faktycznym połączeniem maszyny do downhillu z rowerem do cross country. Tylko od Ciebie zależy, jak zechcesz to wykorzystać. I nie obawiaj się, że nie wykorzystasz możliwości tego sprzętu. Apetyt rośnie błyskawicznie w miarę jeżdżenia, więc już po krótkim czasie ze Spectralem poczujesz, że możesz porwać się na trasy, o których do tej pory nawet nie myślałeś. 

rower Canyon SpectralCanyon
W Polsce jest już mnóstwo tras rowerowych zwanych singletrackami. Są tak zaprojektowane, żebyś mógł na nich bezpiecznie cieszyć się dużą prędkością. Fot. Canyon

Spectral 29 AL 5 - w najlepszej cenie

Marka Canyon od wielu lat słynie ze świetnego stosunku ceny do rodzaju komponentów, które wykorzystuje w swoich rowerach. Przeglądając modele rodziny Spectral znajdziesz okazje na wielu półkach cenowych, ale w sezonie 2021/2022 jeden z modeli zapowiada się na szczególny hit sprzedaży. Spectral 29 AL 5 został wyceniony zaledwie na 11799 zł, a do specyfikacji roweru naprawdę nie można się nigdzie przyczepić.

rower Canyon SpectralCanyon
Canyon Spectral 29 AL 5 szykuje się na prawdziwy hit sprzedaży. Fot. Canyon

Nie oszczędzano nawet na elementach, na które nabywcy nie zwracają szczególnej uwagi, czyli np. na oponach. W aluminowym Spectralu wykorzystano bowiem produkty firmy Maxxis w najlepszej mieszance gumy MaxxTerrra. Dołóżmy do tego zawieszenie formy Fox, osprzęt grupy Shimano Deore z napędem 1x12, sztycę o regulowanej wysokości i będzie naprawdę zgrabny komplecik.

Skąd taka cena? Niemiecka marka Canyon funkcjonuje na innych zasadach niż większość producentów rowerów i działa w modelu sprzedaży bezpośredniej. To znaczy, że jej sprzęt kupisz wyłącznie przez stronę internetową. 

Masz wątpliwości, czy kupować rower, do którego nie przymierzyłeś się osobiście? Bez obaw. W czasie procesu zakupu wspomoże Cię specjalne narzędzie, pomagające precyzyjnie dobrać właściwy rozmiar. Poza tym w ciągu 30 dni od zakupu możesz rower wymienić, albo zwrócić. Bez żadnych pytań. Bez żadnych kosztów. To Twoje prawo.   

Zajrzyj więc na stronę canyon.com i wybierz model Spectrala odpowiedni dla Ciebie. 

Zobacz również:
Pompka nie jest ważnym elementem  Twojego treningu? Zmień to. Ta 20-stopniowa piramida zrobi z Ciebie Hulka.  
ZOBACZ WIĘCEJ