Bezpieczny internet: usuń swoją cyfrową historię

Wydaje Ci się, że w sieci jesteś anonimowy? Racja, wydaje Ci się. Prawda jest taka, że w internecie jak w życiu: każdy krok zostawia ślad. Dlatego naucz się, jak je zacierać, żeby uniknąć przykrych konsekwencji. MH radzi, jak chronić swoje dane i swój komputer.

Bezpiecznie w internecie: usuń swoją cyfrową historię fot. Maksim Kabakou 2015/shutterstock.com
fot. Maksim Kabakou 2015/shutterstock.com

Słyszysz walenie do drzwi. Jest blady świt – nie wiesz, komu może zależeć na spotkaniu o tak wczesnej porze. Otwierasz, myśląc o sąsiadce, a tam smutny pan, który oznajmia, że masz 20 tysięcy długu i czas zacząć go spłacać. Nie przypominasz sobie imprezy, na której wydałeś taką kwotę.

REKLAMA

Jednak nazwisko się zgadza, PESEL też, a pan ma groźną minę. Słabo, prawda? A tak może wyglądać jeden z Twoich poranków, gdy padniesz ofiarą kradzieży tożsamości. Sprawa nie jest stracona. Przed sądem udowodnisz, że jesteś poszkodowanym, a nie winowajcą. Jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego dowiedz się, gdzie kryją się zagrożenia i jak im przeciwdziałać.

Kradzież tożsamości

Wszystko zaczyna się od zdobycia Twoich danych. Najpierw potrzebne jest imię i nazwisko, które bez problemu udostępniasz na Facebooku. Potem przydałby się PESEL albo numer dowodu. Nawet jeśli jesteś przezorny, to z pewnością zdarzyło Ci się przez internet kupić bilet lotniczy lub wypełniać rozmaite formularze. Gdy złodziej będzie miał już wszystkie informacje, przejdzie do działania. W jaki sposób? Na przykład zgłosi się do parabanku po kredyt. Poda Twoje dane, a swój telefon i adres kontaktowy. Potem w obecności kuriera podpisze umowę, a Ty będziesz musiał spłacać długi.

W wyniku kradzieży tożsamości największy pechowiec stracił 4,3 mln zł.

Rozwiązanie: Wykonaj test na stronie ochronatozsamosci.pl, żeby sprawdzić, jak bardzo jesteś narażony na ryzyko. Co roku sprawdzaj swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Zainstaluj program antywirusowy i regularnie aktualizuj bazę wirusów. Dzięki temu nikt nie przechwyci Twoich loginów i haseł. Unikaj podawania numeru PESEL i zwróć szczególną uwagę, zapisując się do wszelkich programów lojalnościowych oraz zgłaszając się do konkursów. 

Facebook

"W Europie mamy odpowiednie dyrektywy i najwyższy standard ochrony danych na świecie – mówi Przemysław Zegarek, partner zarządzający w kancelarii Lex Artist. – Jednak w Stanach Zjednoczonych nie ma specjalnego regulatora, przez co Facebook sam decyduje, co robi z danymi".

Dlatego w USA firmy czasami proszą podczas rekrutacji o dostęp do konta na Fb, żeby sprawdzić, jak przyszły pracownik się prowadzi. W większości przypadków kończy się jednak na analizie informacji o Tobie przez sam portal i aplikacje, którym na to pozwolisz. Jak przyznaje Zegarek, są już projekty przyznawania pożyczek na podstawie oceny Twojej aktywności w mediach społecznościowych. 

Rozwiązanie: Lajki mówią o Tobie więcej niż myślisz. Jak wykazali naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, na podstawie historii polubień można z dużą dozą prawdopodobieństwa określić nie tylko wiek, płeć czy rasę użytkownika, ale też powiedzieć wiele na temat Twojej osobowości, nałogach, a nawet ilorazie inteligencji. To potężna broń. Dlatego z uwagą wybieraj strony i fanpage, na których chcesz się udzielać.

Darmowa poczta

Życie uczy, że nie ma nic za darmo. Dlatego jeśli nie zapłaciłeś za swoją pocztę w gotówce, to zrobiłeś to za pomocą swoich danych. Jak? Zgadzając się na przysyłanie reklam, na których zarabia właściciel Twojego konta. Poza tym mogłeś wyrazić zgodę na przekazywanie informacji o Tobie innym firmom. Wtedy one również będą mogły wysyłać do Ciebie spam.

Rozwiązanie: Zgody na przysyłanie reklam zazwyczaj musisz udzielić, żeby założyć darmowe konto pocztowe. Natomiast nie musisz zgadzać się na przekazywanie Twoich danych innym firmom.

"Jeśli udzieliłeś już takiego pozwolenia, to zawsze możesz je cofnąć – mówi Tomasz Ziomek, specjalista ds. ochrony danych osobowych. – Wystarczy poinformować o tym firmę, której udzieliłeś zgody, oraz firmy, które kupiły już Twoje dane". Poza tym organizacje, wchodząc w posiadanie informacji o Tobie, powinny od razu poinformować Cię o tym fakcie. 

Hasło

Najczęstszy błąd i największe zagrożenie to nie hakerzy, lecz własna niefrasobliwość. Szczególnie w wymyślaniu haseł, a potem w przylepianiu ich do monitora. Jakiś czas temu okazało się, że nawet premier Donald Tusk zabezpiecza w ten sposób swój laptop (hasło: niebieski7). Dlatego Ty bądź sprytniejszy. "Wybieraj hasła mające przynajmniej 8 znaków, wielkie i mały litery, cyfry oraz znaki specjalne - radzi Ziomek. – Twoje dane będą dzięki temu dużo bezpieczniejsze". 

Zestaw narzędzi
Dzięki nim zadbasz o swoje bezpieczeństwo.

AVG Antivirus (free.avg.com) - Darmowy antywirus, który ochroni Cię przed złośliwym oprogramowaniem.

Lightbeam / Collusion - Dodatki do przeglądarki, które uzmysłowią Ci, z iloma stronami łączysz się, nawet o tym nie wiedząc.

Tineye (tineye.com) - tu sprawdzisz, na jakich stronach mogło zostać wykorzystane Twoje zdjęcie.

CCleaner (piriform.com/ccleaner) - darmowy program do czyszczenia śladów internetowej aktywności.

Hushmail (hushmail.com) - dobra, bezpieczna skrzynka pocztowa. Trzeba zapłacić, ale za to nie będziesz dostawał reklam.

MH 02/2014

REKLAMA