Autolab: powiększ pokłady wiedzy

Masz prawo jazdy i uważasz się za świetnego kierowcę? Koniecznie odwiedź Autolab, objazdową szkołę bezpieczeństwa drogowego stworzoną przez Skodę. Tam w praktyce pogłębisz i ugruntujesz swoją wiedzę.
Jacek Hanusz
fot. Jacek Hanusz

Z Autolab - laboratorium stworzonym przez Skodę z myślą o wszystkich kierowcach - już można zapoznawać się w Poznaniu (do końca lipca, przy Centrum Handlowym M1). Jeszcze w tym roku wystawa zawita do Warszawy, a w 2013 r. odwiedzi Kraków i Trójmiasto.

Autolab jest podzielone na strefy poświęcone bezpieczeństwu podróżowania, oszczędnemu korzystaniu z auta i nowoczesnym technologiom z dziedziny wspomagania prowadzenia samochodu. Każdy, kto kupi bilet na wystawę Autolab, dowie się, dlaczego zapinanie pasów to podstawa bezpiecznej jazdy oraz jak należy zachować się w momencie wypadku. Co odważniejsi mogą sprawdzić, jak smakuje... dachowanie w kontrolowanych warunkach i przekonać się, że zapinanie pasów ma jednak sens. Kto zmienia biegi szybciej - kierowca czy dwusprzęgłowa przekładnia DSG? Czy zawsze lepiej wybrać krótszą trasę?

Więcej informacji na stronie www.skodaautolab.pl.

 1.


Bezpieczna jazda

Podróż zaczyna się już pod domem. Okazuje się, że prawidłowy załadunek samochodu nie jest wcale łatwy. Źle przewożony bagaż to duże zagrożenie dla pasażerów. Z punktu widzenia kierowcy najistotniejsza, oprócz sprawności psychofizycznej, jest prawidłowa pozycja do jazdy. Można też poćwiczyć zakładanie łańcuchów na koła. Jeśli nie jesteś w formie, odłóż podróż w czasie zamiast zagłuszać się kolejną kawą.

 

Jacek Hanusz
fot. Jacek Hanusz

 

10 zasad przygotowania do podróży:

1. Sprawdź wszystkie dokumenty: osobiste i auta (ubezpieczenie, przegląd itd.).

2. Sprawdź, czy masz sprawną gaśnicę, napompowane koło zapasowe, podnośnik, kamizelkę odblaskową oraz apteczkę.

3. Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych oraz ciśnienie w oponach.

4. Zabezpiecz bagaż w bagażniku i wszelkie luźne przedmioty wewnątrz auta.

5. W zimie przećwicz na sucho (parking, garaż) zakładanie łańcuchów na koła.

6. Podróż zaplanuj jeszcze w domu. Nie polegaj wyłącznie na nawigacji. Zabierz ze sobą tradycyjną mapę.

7. Przed wyjazdem za granicę poznaj tamtejsze przepisy ruchu drogowego.

8. Zapewnij dzieciom rozrywkę oraz dodatkowe przerwy w podróży.

9. Pamiętaj o zajęciu prawidłowej - bezpiecznej - pozycji za kierownicą.

10. Uważaj! Do wypadków najczęściej dochodzi na prostym odcinku drogi, w słoneczny dzień, przeważnie w piątki.

 2.


Technologie

Auto to nie blaszana puszka. Co kryje się pod lśniącym lakierem? Jak grube są drzwi? Jak wygląda poduszka powietrzna? Po co w skrzyni biegów tyle kół zębatych? Na te i wiele innych pytań znajdziesz tu zadowalającą odpowiedź. Na animacjach zobaczysz, jak zachowuje się samochód z systemem ABS czy ESP. Wszyscy, dla których zmorą podczas egzaminu na prawo jazdy była zatoczka, przekonają się, jak radzi sobie z nią nowoczesna technika. Każdy też dowie się, ile korzyści dają kontrolowane strefy zgniotu i że ksenony to nie tylko efektowny gadżet.

 

Jacek Hanusz
fot. Jacek Hanusz

 

 3.

Strefa eko

Oszczędzaj środowisko i własne pieniądze. Dziś, kiedy litr paliwa kosztuje blisko 6 złotych, nikogo nie trzeba przekonywać do nauki oszczędzania. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jazda na dystansie krótszym niż 4 kilometry jest najbardziej kosztowna. Zużycie paliwa w trakcie pierwszych 2-3 minut jazdy, nawet w najbardziej oszczędnym aucie, jest skrajnie wysokie. Poruszając się po mieście, lepiej nadłożyć drogi - na rzecz płynnej jazdy. Bieg na wyższy zmieniaj przy możliwie najniższych obrotach (silnik benzynowy - 2500 obrotów/min, diesel - 2000 obrotów/min). Stojąc na światłach dłużej niż 30 sekund, wyłączaj silnik - nawet jeśli Twój samochód nie ma systemu start/stop.

 

Jacek Hanusz
fot. Jacek Hanusz

 

 4.


Strefa wypadku

Podczas wypadku ważny jest tylko człowiek. Lśniący lakier, piękna linia nadwozia są bez znaczenia w momencie kolizji. Wówczas liczy się to, na ile jesteśmy na nią "gotowi" oraz jakie wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa ma nasz pojazd. Wypadek trwa krócej niż opowiadanie o nim, dlatego od naszej przezorności tak wiele zależy. Już po 4 milisekundach powinny zadziałać poduszki powietrzne, a wcześniej napinacze zaciągnąć pasy bezpieczeństwa. Ale śmiertelnie groźne mogą być np. luźno przewożone przedmioty. Plastikowa, 1,5-litrowa butelka może w chwili zderzenia ważyć... 64 kg!

 

Jacek Hanusz
fot. Jacek Hanusz

 

 5.


Jak to jest zrobione?

Autolab przypomina gwiezdne miasteczko. To siedem połączonych ze sobą namiotów różnej wielkości, o metalowej, szkieletowej konstrukcji. Obiekt jest w pełni klimatyzowany, więc może działać przez cały rok; rozkładanie zajmuje około 3 tygodni, tyle samo trwa składanie. Przewiezienie go między miastami to duża operacja logistyczna. Centrum jest otwarte 6 dni w tygodniu, z wyjątkiem poniedziałków.

 

Jacek Hanusz
fot. Jacek Hanusz

 

MH

Zobacz również:
REKLAMA