Z Autolab - laboratorium stworzonym przez Skodę z myślą o wszystkich kierowcach - już można zapoznawać się w Poznaniu (do końca lipca, przy Centrum Handlowym M1). Jeszcze w tym roku wystawa zawita do Warszawy, a w 2013 r. odwiedzi Kraków i Trójmiasto.
Autolab jest podzielone na strefy poświęcone bezpieczeństwu podróżowania, oszczędnemu korzystaniu z auta i nowoczesnym technologiom z dziedziny wspomagania prowadzenia samochodu. Każdy, kto kupi bilet na wystawę Autolab, dowie się, dlaczego zapinanie pasów to podstawa bezpiecznej jazdy oraz jak należy zachować się w momencie wypadku. Co odważniejsi mogą sprawdzić, jak smakuje... dachowanie w kontrolowanych warunkach i przekonać się, że zapinanie pasów ma jednak sens. Kto zmienia biegi szybciej - kierowca czy dwusprzęgłowa przekładnia DSG? Czy zawsze lepiej wybrać krótszą trasę?
Więcej informacji na stronie www.skodaautolab.pl.
1. |
Bezpieczna jazda
Podróż zaczyna się już pod domem. Okazuje się, że prawidłowy załadunek samochodu nie jest wcale łatwy. Źle przewożony bagaż to duże zagrożenie dla pasażerów. Z punktu widzenia kierowcy najistotniejsza, oprócz sprawności psychofizycznej, jest prawidłowa pozycja do jazdy. Można też poćwiczyć zakładanie łańcuchów na koła. Jeśli nie jesteś w formie, odłóż podróż w czasie zamiast zagłuszać się kolejną kawą.

10 zasad przygotowania do podróży:
1. Sprawdź wszystkie dokumenty: osobiste i auta (ubezpieczenie, przegląd itd.).
2. Sprawdź, czy masz sprawną gaśnicę, napompowane koło zapasowe, podnośnik, kamizelkę odblaskową oraz apteczkę.
3. Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych oraz ciśnienie w oponach.
4. Zabezpiecz bagaż w bagażniku i wszelkie luźne przedmioty wewnątrz auta.
5. W zimie przećwicz na sucho (parking, garaż) zakładanie łańcuchów na koła.
6. Podróż zaplanuj jeszcze w domu. Nie polegaj wyłącznie na nawigacji. Zabierz ze sobą tradycyjną mapę.
7. Przed wyjazdem za granicę poznaj tamtejsze przepisy ruchu drogowego.
8. Zapewnij dzieciom rozrywkę oraz dodatkowe przerwy w podróży.
9. Pamiętaj o zajęciu prawidłowej - bezpiecznej - pozycji za kierownicą.
10. Uważaj! Do wypadków najczęściej dochodzi na prostym odcinku drogi, w słoneczny dzień, przeważnie w piątki.
2. |
Technologie
Auto to nie blaszana puszka. Co kryje się pod lśniącym lakierem? Jak grube są drzwi? Jak wygląda poduszka powietrzna? Po co w skrzyni biegów tyle kół zębatych? Na te i wiele innych pytań znajdziesz tu zadowalającą odpowiedź. Na animacjach zobaczysz, jak zachowuje się samochód z systemem ABS czy ESP. Wszyscy, dla których zmorą podczas egzaminu na prawo jazdy była zatoczka, przekonają się, jak radzi sobie z nią nowoczesna technika. Każdy też dowie się, ile korzyści dają kontrolowane strefy zgniotu i że ksenony to nie tylko efektowny gadżet.

3. |
Strefa eko
Oszczędzaj środowisko i własne pieniądze. Dziś, kiedy litr paliwa kosztuje blisko 6 złotych, nikogo nie trzeba przekonywać do nauki oszczędzania. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jazda na dystansie krótszym niż 4 kilometry jest najbardziej kosztowna. Zużycie paliwa w trakcie pierwszych 2-3 minut jazdy, nawet w najbardziej oszczędnym aucie, jest skrajnie wysokie. Poruszając się po mieście, lepiej nadłożyć drogi - na rzecz płynnej jazdy. Bieg na wyższy zmieniaj przy możliwie najniższych obrotach (silnik benzynowy - 2500 obrotów/min, diesel - 2000 obrotów/min). Stojąc na światłach dłużej niż 30 sekund, wyłączaj silnik - nawet jeśli Twój samochód nie ma systemu start/stop.

4. |
Strefa wypadku
Podczas wypadku ważny jest tylko człowiek. Lśniący lakier, piękna linia nadwozia są bez znaczenia w momencie kolizji. Wówczas liczy się to, na ile jesteśmy na nią "gotowi" oraz jakie wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa ma nasz pojazd. Wypadek trwa krócej niż opowiadanie o nim, dlatego od naszej przezorności tak wiele zależy. Już po 4 milisekundach powinny zadziałać poduszki powietrzne, a wcześniej napinacze zaciągnąć pasy bezpieczeństwa. Ale śmiertelnie groźne mogą być np. luźno przewożone przedmioty. Plastikowa, 1,5-litrowa butelka może w chwili zderzenia ważyć... 64 kg!

5. |
Jak to jest zrobione?
Autolab przypomina gwiezdne miasteczko. To siedem połączonych ze sobą namiotów różnej wielkości, o metalowej, szkieletowej konstrukcji. Obiekt jest w pełni klimatyzowany, więc może działać przez cały rok; rozkładanie zajmuje około 3 tygodni, tyle samo trwa składanie. Przewiezienie go między miastami to duża operacja logistyczna. Centrum jest otwarte 6 dni w tygodniu, z wyjątkiem poniedziałków.

MH