Auto premiery: funkcjonalność ponad wszystko

Hasło na dziś brzmi: „funkcjonalność”. Nowoczesność to jedno, styl – drugie, wygląd i prezencja – jeszcze co innego. Różne firmy realizują to na swój sposób, jednak cechy praktyczne to podstawa. Trzy dzisiejsze premiery pokazują to jak na dłoni.

funkcjonalność kierownicy auta Demeshko Alexandr, shutterstock
fot. Demeshko Alexandr, 2015, shutterstock

Umówmy się, że jak by nie wyglądał, jakiej by nie był marki, ile nie miał koni pod maską i jak byłby oszczędny, codzienny samochód musi być praktyczny. A to mierzy się bardzo prosto – przestrzenią w kabinie, udogodnieniami z zestawu schowki, uchwyty, kieszenie, półeczki itp., pojemnością bagażnika i ogólnym dopracowaniem detali.

REKLAMA

Bardzo klasycznie podchodzi do sprawy Audi – popularne A3 w pięciodrzwiowej wersji to nic innego jak kompaktowe kombi. Sportback jest stylizowany na współczesną modłę Audi i pod każdym względem oferuje więcej niż wersja trzydrzwiowa.

Z kolei BMW, mocno podkręcając cechy praktyczne serii 3 Gran Turismo, stara się o oryginalny styl. „Trójka” GT to bardzo duży hatchback, skonstruowany na podwoziu „trójki” z przedłużonym rozstawem osi, jaka jest oferowana w Chinach. Nadwozie jest bardzo smukłe i ma świetne proporcje – w efekcie wygląda lepiej niż większa „piątka” GT.

Natomiast najnowszemu Carensowi, pozostającemu klasycznym, kompaktowym vanem, Kia nadaje bardziej dynamiczny wygląd. Auto zachowuje podwyższone nadwozie i związaną z tym ogromną ilość powietrza w kabinie.

1. Audi A3 Sportback

A3 w wersji pięciodrzwiowej. „Bardziej funkcjonalny niż kiedykolwiek” – mówi Audi o A3 Sportbacku i w tym samym zdaniu dodaje, że maksymalna przestrzeń bagażowa pięciodrzwiowego A3 wynosi 1220 litrów. Sportbackowi najbliżej do klasycznego, poczciwego kombi, jednak określenie „kombi” nie brzmi tak dobrze, jak coś co ma w nazwie „sport”. I dobrze.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

A3 ma prostą, nowoczesną deskę rozdzielczą z wolno stojącym ekranem, który wygląda jak ustawiony na desce rozdzielczej tablet. Cennik zawiera benzynowe, turbodoładowane silniki 1.4 TFSI (122 lub 140 KM) i 1.8 TFSI (180 KM) oraz turbodiesle 1.6 TDI (105 KM) i 2.0 TDI (150 KM lub 184 KM); wersje o mocy ponad 150 KM są dostępne z napędem na cztery koła.

A3 Sportback startuje od 94 tys. zł.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

2. BMW 3 Gran Turismo

„Trójka” po raz pierwszy jako hatchback. Mniejszy brat „piątki” GT jest oparty na konstrukcji popularnej serii 3, jest jednak od niej dłuższy, szerszy i wyższy. Jego smukłe, pięciodrzwiowe nadwozie jest opakowaniem dla bardzo atrakcyjnej i ultrapraktycznej kabiny. Dzięki wydłużonemu aż o 11 cm rozstawowi osi, na kanapie „trójki” Gran Turismo jest więcej miejsca niż w limuzynie serii 5, a bagażnik ma pojemność 520 l.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

Seria 3 GT jest oferowana w trzech pakietach stylizacyjnych (Sport, Luxury i Modern), a do napędu służą jej dwa silniki benzynowe – 2.0 turbo (w wersji o mocy 184 KM w 320i GT lub 245 KM w 328i GT) oraz 3.0 turbo (335i GT, 306 KM), wspierane przez turbodiesla 2.0 (odmiana o mocy 143 KM w 318d GT oraz 184 KM w 320d GT).

Ceny – od 151 tys. zł.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

3. KIA Carens

Kompaktowy van nowej generacji. Najnowsze dzieło Kii wjeżdża w sam środek klasy kompaktowych vanów, zdominowanych przez takie modele, jak Ford C-Max i Citroën C4 Picasso. Carens jest nowocześnie stylizowany, ma typowe dla vana, podwyższone nadwozie, a za dopłatą 2500 zł jest oferowana również wersja siedmiomiejscowa.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

Po złożeniu oparcia kanapy przestrzeń w kabinie robi się tak duża, że Kia prawdopodobnie mogłaby służyć jako półciężarówka. Oferta silników jest jak na auto tej klasy przystało – dwie jednostki benzynowe (obydwie z bezpośrednim wtryskiem paliwa) 1.6 GDI (135 KM) i 2.0 GDI (166 KM) plus nieduży turbodiesel 1.7 CRDi w wersjach o mocy 115 lub 136 KM.

W salonach Kii ceny Carensa zaczynają się na poziomie 66 tys. zł.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

MH 06/13 

REKLAMA