Auto premiera: Skoda Octavia

Zapomnij o rocznikowych przecenach, wstrzymaj się z zakupem nowego auta do wiosny. To wtedy w salonach pojawi się nowa wersja popularnego sedana spod znaku Skody i wszystko wskazuje na to, że warto na nią poczekać.

Skoda Octavia Skoda
fot. Skoda

Przez ostatnie 3,5 roku pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych nowych aut rejestrowanych w Polsce miesiąc w miesiąc padało łupem Octavii. Aż do listopada 2012 r., kiedy musiała ustąpić miejsca Oplowi Astrze. Ale nie na długo – nowa będzie większa, wygodniejsza, oszczędniejsza i pewnie szybko wróci na tron. I może być Twoja już na wiosnę. Czym może zachwycić?

REKLAMA

1. Przestrzeń

Czeszka trzeciej generacji będzie miała 4659 mm długości – o 90 mm więcej niż obecna i o 108 mm większy rozstaw osi (2686 mm). Odbije się to na przestrzeni w kabinie. Pięciu koszykarzy na pokładzie? Nie ma sprawy – żaden nie wbije się kolanami w oparcie przednich foteli.

Nawet trzem wysokim pasażerom na tylnej kanapie nie będzie ciasno – nowa Octavia urosła również wszerz. I nie będzie problemów z zabraniem sprzętu sportowego – bagażnik ma 590 litrów pojemności.

2. Bezpieczeństwo

Inżynierowie wpakowali do Octavii garść najnowszych systemów dbających o pomyślność podróżujących. Po raz pierwszy na pokładzie pojawi się system kontroli odległości z funkcją awaryjnego hamowania, który pomoże Ci uniknąć kolizji, gdy się zagapisz, asystent pasa ruchu, aktywny tempomat, a nawet układ monitorujący stopień Twojego zmęczenia.

Do tego 9 poduszek powietrznych (z kolanową dla kierowcy włącznie), ESP, konstrukcja ze stali o podwyższonej wytrzymałości i na życzenie napęd 4x4.

3. Oszczędność

Mimo wzrostu gabarytów, Skodzie nie przybyło kilogramów. Do jej budowy użyto najnowszych materiałów, dzięki czemu auto jest o 102 kg lżejsze niż obecnie sprzedawany model drugiej generacji. I pokonanie 100 km może kosztować niecałe 20 zł: 3,4 litra oleju napędowego na 100 km ma zużywać auto w wersji GreenLine.

4. Komfort

Do ponadprzeciętnej przestrzeni, jaką gwarantuje podróżującym kabina, doliczyć trzeba zawieszenie z amortyzatorami o zmiennej sile tłumienia, które sprawnie „wybierają” nierówności podłoża, dobre wyciszenie kabiny i garść dodatków, m.in. panoramiczny dach dbający o odpowiedni poziom nasłonecznienia kabiny czy system bezkluczykowego dostępu do wnętrza i uruchomienia silnika.

Krótko mówiąc, nowa Octavia zapewni Ci wszystko, co możliwe, by maksymalnie ułatwić każdą podróż – czy codzienną do pracy, czy na zasłużony urlop. Zaplanuj wiosenną wizytę w salonie!

5. Silniki

Pod maskę nowej Octavii trafiać będą wyłącznie jednostki z turbodoładowaniem. Wśród nich – cztery benzynowe TSI i tyle samo wysokoprężnych TDI. Najoszczędniejsze będzie 1.6 TDI w wersji GreenLine – 100 kilometrów pokona, zużywając 3,4 litra oleju napędowego. Najmocniejsze – 1.8 TSI – aż 180 KM mocy. Jaki silnik będzie napędzał auto w wersji RS? To na razie tajemnica.

Skoda OctaviaSkoda
fot. Skoda

Przemyślane rozwiązania

1. Więcej wspomagaczy

W superergonomicznie urządzonym, ale nie porywającym stylem wnętrzu pojawią się niedostępne wcześniej „ułatwiacze życia” – z aktywnym tempomatem, rozpoznawaczem znaków i asystentem oświetlenia, który sam przełącza światła z drogowych na mijania.

Skoda OctaviaSkoda
fot. Skoda

2. Proste i genialne

Octavia przejmuje część patentów z Rapida – pod klapką wlewu paliwa znajdziesz skrobaczkę do szyb, a pod fotelem kierowcy – kamizelkę odblaskową. W kabinie będzie miejsce, w które wygodnie odłożysz telefon, a pod sufitem pojemne miejsce na okulary – do jazdy nocą czy przeciwsłoneczne.

Skoda OctaviaSkoda
fot. Skoda

3. Spryt w bagażniku

By uchronić tapicerkę przed zabrudzeniem, podłoga 590-litrowego bagażnika Octavii będzie z jednej strony wykonana z łatwej w utrzymaniu czystości gumy. Zapowiedziano też zestaw poprzeczek do zarządzania walizkami, a pod podłogą dodatkowy schowek z przegrodami.

Skoda OctaviaSkoda
fot. Skoda

MH 01/13  

REKLAMA