Auto premiera: Renault Twingo

Zachowuje nazwę poprzednich modeli – jednak to wszystko, co nowe Renault Twingo ma z nimi wspólnego. Wykończone w „nostalgiczny” sposób nadwozie to głęboki ukłon w stronę legendarnego Renault 5. Oto kultowy samochód miejski w nowej, ulepszonej wersji.

Juliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

Twingo to znakomity przykład na to, jak można nawiązać do historycznego modelu i nie popaść w pretensjonalność. Do słynnego Renault 5 puszcza oko w sposób wyjątkowo udany i świetnie wpisuje się w grupę modeli we współczesnym stylu retro, takich jak Mini i Fiat 500.

Z kolei specjalnie dobrane kolory nadwozia oraz gama akcesoriów, takich jak np. obręcze kół, pasy na nadwoziu oraz elementy wykończeniowe wnętrza pozwolą – nie lubimy tego słowa, ale ono dobrze oddaje całą ideę – spersonalizować małe Renault w bardzo indywidualny sposób.

Nadwozie jest pięciodrzwiowe, lecz klamki w tylnych drzwiach są ukryte, przez co maluch Renault sprawia wrażenie auta trzydrzwiowego. Twingo mierzy tylko 3,5 m na długość, ma jednak bardzo duży rozstaw osi, co, jak twierdzi Renault, pozwala „aż 80 procent” samochodu przeznaczyć na kabinę pasażerską.

Natomiast techniczna ciekawostka jest taka, że silnik umieszczono z tyłu i napędza tylne koła – jest to konstrukcja nieoglądana w tej klasie od dziesięcioleci. Zalety są takie, że małe Renault powinno być bardzo zwinne i świetnie wyważone – to pierwsze ma same zalety w ruchu miejskim, drugie zaś powinno dać kierowcy porządną porcję emocji podczas jazdy.

Do napędu posłużą małe, trzycylindrowe silniki o pojemności 0,9 litra, które Twingo będzie dzieliło z przyszłymi modelami Smarta. Bajer jest taki, że w topowej wersji silnik będzie turbodoładowany, a moc 90 KM powinna pozwolić na zdrową dawkę szaleństwa. Sprzedaż rusza we wrześniu, ceny jeszcze nie są znane.

1. Kabina

Będzie można wybrać spośród kilku specjalnych wariantów wykończenia.

Juliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

2. Detale

Np. obrotomierz istnieje tylko jako zbiór pikseli na centralnym ekranie.

Juliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

3. Wykończenie

Charakterystyczne akcesoria wyróżnią Twingo spośród innych Renault.

Juliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

Autokonkurenci

1. Skoda Citigo

Wybór rozsądny, chociaż mało emocjonalny. Ale to Citigo oferuje najlepszą dziś wśród maluchów kombinację właściwości jezdnych i komfortu, a do tego bardzo przestronną kabinę. Podstawowa wersja kosztuje 35 tys. zł.

Juliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

2. Fiat 500

Stylizacyjna perełka w stylu oryginalnej „pięćsetki” i jeden z niewielu maluchów, w którym facet za kierownicą wygląda jak gość. Można wybierać spośród nieskończonej listy akcesoriów wykończeniowych. Ceny od 45 tys. zł.

Juliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

MH 05/14

REKLAMA