Auto premiera: Peugeot 308

Może to dziwne, ale kompaktowy Peugeot przestał być, hmm... dziwny. W efekcie stał się bardziej przekonujący niż kiedykolwiek. Oto nowy 308 - auto mające predyspozycje, by stać się jednym z najpopularniejszych samochodów miejskich na rynku.

Juliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

Rysując nadwozie „308”, Peugeot sięgnął po kilka nowoczesnych detali – jak para długich, ostrych krawędzi oraz lekko taliowane boki – ale pozostawił bardzo wyważone, klasyczne proporcje. Być może dlatego „308” jest tak atrakcyjny.

REKLAMA

Natomiast deska rozdzielcza „308” została kompletnie przemeblowana, wręcz zredukowana do minimum. Do obsługi pokładowych systemów służy 7-calowy ekran dotykowy, natomiast na zegary patrzy się teraz nie przez koło kierownicy, lecz ponad nim. Całość robi świetne wrażenie i jest bardzo mocnym punktem „308”. Jeśli masz dość nudy kabin Golfa i spółki, ten Peugeot może być właśnie dla Ciebie.

Do napędu służą dwa silniki benzynowe – 1.2 (82 KM) i 1.6 turbo (125 lub 155 KM) oraz turbodiesel 1.6 (92 lub 115 KM). Na drodze największymi zaletami „308” są komfort oraz niskie zużycie paliwa: benzynowe silniki turbo spalają w trasie mniej niż 5 l/100 km. Cennik startuje od 59 tys. zł za nieźle wyposażone auto (m.in. z klimatyzacją).

1. Kokpit

Ultranowoczesny, minimalistyczny, z bardzo małą kierownicą i wysoko umieszczonymi zegarami. Na konsoli jest tylko kilka przełączników.

Juliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

2. Obsługa

Sterowanie wszystkimi systemami pokładowymi, nawet układem klimatyzacji, odbywa się przez duży ekran dotykowy.

Juliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

Autokonkurenci

1. Honda Civic

Większy i wygodniejszy niż poprzedni model, z równie oryginalnie stylizowanym nadwoziem. Deska rozdzielcza jest jak kokpit małej awionetki. Pod maską silniki o mocach 100-142 KM, ceny ruszają z poziomu 66 tys. zł.

Juliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

2. Seat Leon

Zaprojektowany jak Audi, skonstruowany jak Volkswagen, praktyczny jak Skoda. Leon wprowadza do salonów Seata nowoczesność, jakiej nie mają inne modele. W ofercie silniki o mocach od 86 do 184 KM, ceny od 53 tys. zł.

Juliusz Szalek
fot. Juliusz Szalek

Więcej o Seacie Leonie przeczytaj w: Auto premiera: Seat Leon.

MH 11/13

REKLAMA