Auto premiera: Mercedes A

W słowniku Mercedesa istnieje słówko „radykalizm”. Oto klasa A - najnowszy hatchback spod znaku trójramiennej gwiazdy. Samochód o 180 stopni inny niż dotychczas. Efekt? Na naszego nosa najmniejszy Mercedes ma teraz szansę  stać się naprawdę popularnym modelem.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

Jedyne, co nowy model ma wspólnego z poprzednikiem, to nazwa oraz przedni napęd. Miejsce krótkiego auta o wysokiej sylwetce zajmuje niski hatchback o dynamicznych liniach nadwozia, z długim przodem i wąską linią bocznych szyb. Charakteru dodają mu ostre przetłoczenia po bokach nadwozia.

Z kolei w kabinie dominuje wysoka deska rozdzielcza z dużym, „wolno stojącym” ekranem à la iPad oraz dużymi, okrągłymi wylotami układu nawiewu à la supersportowy SLS. Na pokładzie jest pełne wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa, w tym system pomagający zapobiec kolizjom (montowany fabrycznie).

Lista wyposażenia dodatkowego ma – typowo dla Mercedesa – objętość książki telefonicznej. Pokładowy kombajn rozrywkowo-nawigacyjny może być wyposażony w dostęp do internetu, w ofercie są też zaawansowane systemy wspomagające kierowcę.

Z kolei świetne fotele, niska pozycja kierowcy oraz niemal pionowo umieszczona kierownica obiecują niezłe wrażenia z jazdy. Na starcie oferta obejmuje pięć silników – trzy turbodoładowane benzynowce o mocach od 122 do 211 KM oraz dwa turbodiesle (109 i 136 KM); już niedługo dołączy do nich ultrapopularny 220 CDI, rozwijający 170 KM.

Można się też spodziewać, że Mercedes po cichu szykuje „gorącą” wersję spod szyldu AMG. Cennik nowej klasy A startuje od 90 tysięcy złotych.

1. Kabina

Została „potraktowana” w bardzo nowoczesnym stylu, a dominuje w niej wysoka deska rozdzielcza. Duże wyloty nawiewu obiecują niezły cug.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

2. Multimedia

„Wolno stojący” ekran pokładowego systemu rozrywki i nawigacji jest jak iPad. Sam system może mieć funkcję dostępu do internetu.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

Autokonkurenci

1. Alfa Romeo Giulietta

Jeden z najlepszych modeli Alfy w dziejach. Kompaktowa Giulietta w zasadzie nie ma słabych stron – świetnie stylizowane nadwozie skrywa funkcjonalną kabinę, bardzo dobry układ jezdny i nowoczesne silniki, które dynamikę łączą z oszczędnością.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

2. Mini Countryman

Crossover Mini z miejsca stał się bestsellerem. W modnym, podwyższonym nadwoziu jest pięciomiejscowa kabina, której praktycznych cech nie powstydziłby się VW Golf. Countryman jest dostępny w wersji z napędem na przednie lub cztery koła.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

MH 09/12

REKLAMA