Auto premiera: Mazda CX-5

Rzadko zdarza się debiut auta, w którym wszystko – od kół po dach – jest nowe. Oto CX-5, czyli najnowszy przepis Mazdy na kompaktowego SUV-a. Redaktorzy MH wypróbowali - smakuje naprawdę wyśmienicie.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

CX-5 to sporych rozmiarów auto, z kabiną jak z limuzyn klasy średniej. Wielką siłą Mazdy jest stylizacja nadwozia – atrakcyjne proporcje i lekkie linie sprawiają, że SUV ma zwartą, dynamiczną sylwetkę.

Mazda chlubi się, że do konstrukcji CX-5 wykorzystano pakiet rozwiązań ukrytych pod enigmatyczną nazwą Skyactiv, na które składają się lekkie technologie oraz nowoczesne silniki i układy napędowe. Wszystko w imię obniżenia zużycia paliwa, a że przy okazji lżejsze auto ma lepsze osiągi i właściwości jezdne – tym lepiej.

Początkowo do napędu posłuży ultranowoczesny, 2-litrowy silnik benzynowy o mocy 165 KM, a do wyboru będą wersje z napędem na przednie lub cztery koła oraz z „manualem” lub automatem. Niedługo później do cennika trafi też 2,2-litrowy turbodiesel (150 lub 175 KM).

MH miał już okazję jeździć CX-5 i jesteśmy pod wrażeniem. Dla nas, poza atrakcyjnym nadwoziem i świetną kabiną, największą zaletą Mazdy jest kombinacja właściwości jezdnych i komfortu – bez dwóch zdań na poziomie modeli z półki premium.

Do wyboru są 4 pakiety wyposażenia, a cennik staruje od 92 tys. zł za wersję przednionapędową i 110 tys. zł za taką z napędem na cztery łapy.

1. Zegary

Czyli klasyka, czytelność i funkcjonalność. Ale także nowoczesność w postaci wielofunkcyjnego ekranu z prawej strony prędkościomierza.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

2. Wnętrze

Nieduża kierownica świetnie leży w dłoni, obsługa jest intuicyjna, a fotele należą do jednych z najlepszych nie tylko w klasie SUV-ów.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

Autokonkurenci

1. Audi Q5

Średniej wielkości SUV-a Audi można śmiało nazwać „mniejszym Q7”. W kabinie najlepsza jakość wykonania w klasie, pod podwoziem nowoczesne silniki i stały napęd 4x4. Świetny samochód, jednak za metkę premium trzeba zapłacić więcej.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

2. Toyota RAV4

Model, który kiedyś współtworzył klasę kompaktowych SUV-ów, w dzisiejszym wcieleniu jest jej czołowym przedstawicielem. Zachowując dobre właściwości jezdne na asflacie, Toyota dba o możliwość jazdy po bezdrożach – stąd świetny napęd 4WD.

Producenci, Dystrybutorzy
fot. Producenci, Dystrybutorzy

MH 05/12  

Zobacz również:
REKLAMA