Aplikacje na telefon dla zdrowia i formy

Dzisiejsze telefony potrafią zbadać lepiej niż niejeden lekarz, pomóc w liczeniu kalorii lepiej niż niejeden dietetyk, a także poprowadzić trening i zmierzyć jego efekty lepiej niż niejeden trener personalny. Wystarczy, że pobierzesz na smartfona odpowiednią aplikację.

Zdrowotne aplikacje na smartfona Wojtek Małkowicz
fot. Wojtek Małkowicz

Na wirtualnych półkach sklepów z aplikacjami mobilnymi jest w tej chwili około 2 milionów programów, które każdy może sobie pobrać na telefon lub tablet za darmo lub za niewielką opłatą. Spora część nie ma większej wartości lub służy wyłącznie rozrywce. Jest jednak trochę apek, które rzeczywiście mogą Ci się przydać, jeśli zależy Ci na tym, żeby lekarza odwiedzać jak najrzadziej. 

Niektóre mogą dosłownie uratować Ci życie, inne pomogą Ci uratować życie innym, jeszcze inne zaś zadbają o to, żeby żyło Ci się jak najlepiej. W większości są darmowe, niczym więc nie ryzykujesz. Po prostu pobierz i przekonaj się sam, jak można zmienić swój telefon w podręcznego lekarza, ratownika, dietetyka i trenera jednocześnie.

Lekarz w kieszeni: aplikacje zdrowotne na smartfony 

Gdy nie masz czasu czekać na wizytę, zawsze możesz wyjąć telefon z kieszeni i zasięgnąć porady elektronicznego lekarza. Lub zadbać o swoje zdrowie, tak by nie być zmuszonym szukać pomocy.

1. Pierwsza pomoc

Jeśli jesteś ratownikiem medycznym, możesz spokojnie pominąć tę aplikację. Ale jeśli nie, a tak jest najprawdopodobniej, koniecznie pobierz sobie tę ściągę z zasad pierwszej pomocy. Jeśli będziesz musiał kiedyś udzielić komuś pomocy, okaże się niezastąpiona. Podpowiada krok po kroku, co masz zrobić, w zależności od tego, w jakim stanie jest ofiara. Wyposażono ją nawet w metronom podpowiadający rytm masażu serca przy resuscytacji. Na dodatek jest darmowa. Pobierz koniecznie.

Platforma: Android, IOS, Windows 8

2. Doktor Medi

Ta aplikacja przeprowadzi z Tobą coś w rodzaju wstępnego wywiadu i po zadaniu serii pytań wyjaśni, co możesz zrobić, żeby przynieść sobie ulgę, albo – jeśli sprawa jest poważniejsza – podpowie, do jakiego lekarza powinieneś udać się po poradę.

Platforma: Android, IOS, Windows 8

3. ICE, czyli w nagłym wypadku

Aplikacji tego rodzaju jest sporo. W razie wypadku mogą Ci ocalić życie. Po pierwsze, jednym przyciskiem możesz powiadomić zdefiniowane wcześniej osoby, że potrzebujesz pomocy. Po drugie – dostęp do informacji o Tobie (czy masz alergie, jakie choroby przechodziłeś) ratownicy mają, nawet gdy telefon jest zablokowany PIN-em. Komunikat z czerwonym krzyżem dla ratowników jest widoczny na ekranie cały czas.

System operacyjny: Android, IOS, Windows 8

4. Moje dziecko

Przygotowany przez Medycynę Praktyczną przewodnik dla rodziców. Co zrobić, gdy dziecko ma kolkę, i jak zbijać gorączkę. Plus dzienniczek, w którym możesz na bieżąco zapisywać rozwój malucha i sprawdzać, czy nie odbiega od normy. Koniecznie!

Platforma: Android, IOS 

5. Kardiograf

Kardiograf to aplikacja, która pozwoli Ci monitorować tętno. Wprawdzie można sobie zmierzyć puls, wyczuwając pulsowanie tętnicy w nadgarstku lub na szyi, ale telefon zrobi to szybciej i łatwiej. Wystarczy przyłożyć opuszek palca do obiektywu aparatu i po chwili program powie Ci, jak szybko bije Twoje serce. Dzięki temu łatwo sprawdzisz, jak intensywnie ćwiczysz.

Platforma: Android

STRONA 1 z 2
REKLAMA