Analog lepszy od cyfrówki

Wydawałoby się, że wszystko, co nie jest cyfrowe, traci dziś rację bytu. Seria aparatów Nikon F to znakomity przykład sprzętu niepodatnego na wszelkie trendy i uznawanego za nieśmiertelny, o czym przekonuje wybitny fotografik Tomasz Gudzowaty.

lustrzanka analogowa Nikon F6
System pomiaru światła 3D Color Matrix , sterowana elektronicznie funkcja podglądu głębi ostrości... Czy nadal masz wątpliwości, dlaczego jeden z najlepszych polskich fotografów wybrał F6?


Mimo wielkiego postępu techniki cyfrowej, jestem przywiązany do tradycyjnej fotografii analogowej, której przewaga - zwłaszcza pod względem tonalności przenoszonej przez błonę światłoczułą w porównaniu z matrycą elektroniczną - jest dla mnie oczywista. Z tego punktu widzenia, najlepszy dostępny na rynku sprzęt cyfrowy jedynie imituje dobre aparaty analogowe.

Od lat używam lustrzanek firmy Nikon, obecnie modelu F6. Cenię ten aparat za precyzję wykonania i wytrzymałość, sprawdzoną w różnych warunkach terenowych. Zestaw z obiektywami 28-70 mm i 70-200 mm potrafi zaspokoić większość potrzeb zarówno profesjonalisty, jak i zaawansowanego miłośnika fotografii. W drogę zabieram także statyw Manfrotto, wykonany z włókna węglowego, a więc lekki. Przy pewnej ilości ekwipunku każde pół kilograma ma znaczenie.

Nikon F6

Piekielnie wytrzymała bestia - korpus odlano ze stopu aluminium, zaś jego przód i pokrywy wykonano ze stopu magnezu. Niestraszny jest mu kurz i deszcz. Zaopatrzony został w ergonomiczne rozwiązania, jak choćby gumowe powierzchnie, sprawiające, że uchwyt nie ślizga się pod palcami. Wiadomo także, dlaczego Tomasz Gudzowaty potrafi podejść tak blisko polujących gepardów - aparat działa niczym ninja - supercicha migawka pozwoli Ci zrobić portrety nawet tygrysom z rezerwatu Sunderbans w Bengalu Zachodnim.

Najważniejsze cechy:


Przesuw filmu [kl./s]
5,5
Pola autofokusa
11
System autofokusa
Multi-CAM2000
Tryb ekspozycji
PSAM
Waga (bez baterii) [g]
975
Cena6499 zł

 

 

Men's Health 9/2008

REKLAMA