1. Automyjnia
Z usuwaniem ptasich odchodów czy pozostałości po insektach nie warto zwlekać – już po 24 godzinach mogą zaingerować w strukturę lakieru. Najbezpieczniejsze dla lakieru są myjnie bezdotykowe (45 sekund czyszczenia kosztuje 1 zł). Rolę gąbki pełni tu chemia, dlatego na koniec auto trzeba dokładnie spłukać. Wygodniejsze, bo bezobsługowe, są myjnie automatyczne. Te dobre mają bezpieczne dla lakieru szczotki z mikrowłókien. Mycie z suszeniem trwa krócej niż 10 minut.
2. Internet
Po co na stacji dostęp do darmowego Wi-Fi? Kierowcy mogą dzięki niemu podczas postoju sprawdzić informacje o korkach i innych utrudnieniach w ruchu (www.bp.pl lub www.googlemaps.pl). Ale warto pamiętać, że korzystanie z ogólnodostępnej sieci bezprzewodowej wiąże się z ryzykiem hakerskim. Nie polecamy logowania się na strony np. banków, szczególnie wtedy, gdy podejrzanie blisko nas kręci się ktoś z laptopem.
3. Bankomat
Brak gotówki to nie kłopot. Na niemal każdej stacji BP znajduje się bankomat. Za usługi i produkty na samej stacji można płacić kartą płatniczą.
4. Sklep
W sklepie na stacji kupisz nie tylko świeże pieczywo, napoje, wędliny, przekąski, alkohol, ale także bukiet świeżych kwiatów. W obcym mieście łatwiej znaleźć stację benzynową niż kwiaciarnię. Sklep jest czynny przez cały rok, niezależnie od pory dnia i nocy.
5. Salonik prasowy
Kierowca podczas jazdy nie potrzebuje rozrywek. Wystarczy mu ulubiona muzyka. Inaczej pasażerowie. Podróż minie szybciej przy interesującej lekturze. Stacje oferują pełen asortyment prasy: kolorowe magazyny i gazety codzienne. Dla najmłodszych polecamy kolorowanki i zabawki.
7. Restauracja
Po obfitym posiłku człowiek staje się senny. Lepiej więc jeść dopiero pod koniec podróży. Kierowcom polecamy coś lekkiego, co doda energii, bez niebezpiecznych konsekwencji. W Wild Bean Cafe są dostępne bułki z ziaren z łososiem albo pełnoziarniste kanapki z jajkiem lub kurczakiem. Jako napój polecamy espresso – zadziała pobudzająco. Jeśli głód nie minął, można dokupić jogurt naturalny i owocowy sok jednodniowy. Na przekąskę w trasie najlepsze są orzechy.
7. Apteka
Leki na przeziębienie oraz te przeciwbólowe (bez recepty) można kupić na każdej stacji benzynowej. I tu uwaga – większość z nich zawiera substancje, które mogą wydłużać czas reakcji oraz powodować senność. W 2014 roku liczba wypadków spowodowanych zmęczeniem lub zaśnięciem wzrosła w stosunku do roku 2013 o 6%. Według CBOS leki bez recepty zażywa 80% Polaków, z których 70% co najmniej raz w miesiącu.
Warsztat samochodowy
1. Płyny eksploatacyjne
Silnik nawet w całkowicie sprawnym samochodzie może wymagać dolewki oleju między przeglądami. Na stacjach paliw można znaleźć olej do niemal każdego rodzaju silnika. Jeśli nie ma akurat tego, który znajduje się w silniku naszego auta, można użyć zamiennika. Należy przestrzegać klasy lepkości i specyfi kacji producenta samochodu. Jeśli nie uda się spełnić obu tych warunków, po dotarciu do celu należy bezwzględnie wymienić olej w silniku.
2. Żarówki
Za niesprawne oświetlenie, a nawet źle ustawione światła policjant ma prawo ukarać kierowcę mandatem (od 20 do 500 zł) oraz zatrzymać dowód rejestracyjny. Choćby dlatego z wymianą przepalonej żarówki nie warto zwlekać. Na stacjach można kupić właściwie wszystkie rodzaje żarówek. Wyjątkiem są ksenonowe, ale z ich wymianą poradzi sobie tylko warsztat samochodowy.
3. Narzędzia
Współczesne auta nie mają na wyposażeniu nawet klucza do kół. W drodze trudno sobie poradzić z wymianą spalonej żarówki. Narzędzia, również te bardziej nietypowe, można kupić na stacji paliw. W ofercie są też opaski zaciskowe. To bardzo uniwersalny „pomocnik”, wykorzystywany nawet przez profesjonalistów. Pozwoliły na osiągnięcie mety wielu zespołom rajdowym.
4. Pomoc w nagłych wypadkach
Kable rozruchowe, linka holownicza, kanister, kamizelka odblaskowa, a nawet uniwersalny korek do wlewu paliwa czekają na roztargnionych kierowców lub tych, którzy wpakowali się w drobne tarapaty. Oczywiście w kłopotliwych sytuacjach przyda się pomoc innego kierowcy. Życzliwości na drodze nigdy za wiele!