[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
3.0

All inclusive

Na stacji benzynowej zatrzymujesz się nie tylko po to, by zatankować paliwo. To dobre miejsce na postój, drobne zakupy i surfowanie po sieci. A najlepsze jest to, że jest czynne 24 h na dobę 365 dni w roku. 

stacja benzynowa, BP
1. Automyjnia

Z usuwaniem ptasich odchodów czy pozostałości po insektach nie warto zwlekać – już po 24 godzinach mogą zaingerować w strukturę lakieru. Najbezpieczniejsze dla lakieru są myjnie bezdotykowe (45 sekund czyszczenia kosztuje 1 zł). Rolę gąbki pełni tu chemia, dlatego na koniec auto trzeba dokładnie spłukać. Wygodniejsze, bo bezobsługowe, są myjnie automatyczne. Te dobre mają bezpieczne dla lakieru szczotki z mikrowłókien. Mycie z suszeniem trwa krócej niż 10 minut.

REKLAMA

2. Internet

Po co na stacji dostęp do darmowego Wi-Fi? Kierowcy mogą dzięki niemu podczas postoju sprawdzić informacje o korkach i innych utrudnieniach w ruchu (www.bp.pl lub www.googlemaps.pl). Ale warto pamiętać, że korzystanie z ogólnodostępnej sieci bezprzewodowej wiąże się z ryzykiem hakerskim. Nie polecamy logowania się na strony np. banków, szczególnie wtedy, gdy podejrzanie blisko nas kręci się ktoś z laptopem.

3. Bankomat

Brak gotówki to nie kłopot. Na niemal każdej stacji BP znajduje się bankomat. Za usługi i produkty na samej stacji można płacić kartą płatniczą.

4. Sklep

W sklepie na stacji kupisz nie tylko świeże pieczywo, napoje, wędliny, przekąski, alkohol, ale także bukiet świeżych kwiatów. W obcym mieście łatwiej znaleźć stację benzynową niż kwiaciarnię. Sklep jest czynny przez cały rok, niezależnie od pory dnia i nocy.

5. Salonik prasowy

Kierowca podczas jazdy nie potrzebuje rozrywek. Wystarczy mu ulubiona muzyka. Inaczej pasażerowie. Podróż minie szybciej przy interesującej lekturze. Stacje oferują pełen asortyment prasy: kolorowe magazyny i gazety codzienne. Dla najmłodszych polecamy kolorowanki i zabawki.

7. Restauracja

Po obfitym posiłku człowiek staje się senny. Lepiej więc jeść dopiero pod koniec podróży. Kierowcom polecamy coś lekkiego, co doda energii, bez niebezpiecznych konsekwencji. W Wild Bean Cafe są dostępne bułki z ziaren z łososiem albo pełnoziarniste kanapki z jajkiem lub kurczakiem. Jako napój polecamy espresso – zadziała pobudzająco. Jeśli głód nie minął, można dokupić jogurt naturalny i owocowy sok jednodniowy. Na przekąskę w trasie najlepsze są orzechy.

7. Apteka

Leki na przeziębienie oraz te przeciwbólowe (bez recepty) można kupić na każdej stacji benzynowej. I tu uwaga – większość z nich zawiera substancje, które mogą wydłużać czas reakcji oraz powodować senność. W 2014 roku liczba wypadków spowodowanych zmęczeniem lub zaśnięciem wzrosła w stosunku do roku 2013 o 6%. Według CBOS leki bez recepty zażywa 80% Polaków, z których 70% co najmniej raz w miesiącu.

Warsztat samochodowy

1. Płyny eksploatacyjne

Silnik nawet w całkowicie sprawnym samochodzie może wymagać dolewki oleju między przeglądami. Na stacjach paliw można znaleźć olej do niemal każdego rodzaju silnika. Jeśli nie ma akurat tego, który znajduje się w silniku naszego auta, można użyć zamiennika. Należy przestrzegać klasy lepkości i specyfi kacji producenta samochodu. Jeśli nie uda się spełnić obu tych warunków, po dotarciu do celu należy bezwzględnie wymienić olej w silniku.

2. Żarówki

Za niesprawne oświetlenie, a nawet źle ustawione światła policjant ma prawo ukarać kierowcę mandatem (od 20 do 500 zł) oraz zatrzymać dowód rejestracyjny. Choćby dlatego z wymianą przepalonej żarówki nie warto zwlekać. Na stacjach można kupić właściwie wszystkie rodzaje żarówek. Wyjątkiem są ksenonowe, ale z ich wymianą poradzi sobie tylko warsztat samochodowy.

3. Narzędzia

Współczesne auta nie mają na wyposażeniu nawet klucza do kół. W drodze trudno sobie poradzić z wymianą spalonej żarówki. Narzędzia, również te bardziej nietypowe, można kupić na stacji paliw. W ofercie są też opaski zaciskowe. To bardzo uniwersalny „pomocnik”, wykorzystywany nawet przez profesjonalistów. Pozwoliły na osiągnięcie mety wielu zespołom rajdowym.

4. Pomoc w nagłych wypadkach

Kable rozruchowe, linka holownicza, kanister, kamizelka odblaskowa, a nawet uniwersalny korek do wlewu paliwa czekają na roztargnionych kierowców lub tych, którzy wpakowali się w drobne tarapaty. Oczywiście w kłopotliwych sytuacjach przyda się pomoc innego kierowcy. Życzliwości na drodze nigdy za wiele! 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij