7 patentów na złodziei samochodów

Czy każde auto da się ukraść? Nie wiemy. Wiemy za to, że da się utrudnić złodziejom ich obrzydliwy proceder. Nawet, jeśli nie jeździsz limuzyną prosto z salonu, warto to zrobić. Oto kilka skutecznych i sprawdzonych zabezpieczeń.

7 patentów na złodzieja samochodów Simon Bratt 2014/Shutterstock
fot. Simon Bratt 2014/Shutterstock

Jeszcze 10 lat temu rocznie znikało 62 387 pojazdów, w ubiegłym roku skradziono 15 427 aut. Policji udaje się odzyskać zaledwie ułamek z nich, ponieważ w większości przypadków kradzione auta są rozbierane na części i w ten sposób upłynniane.

Mimo, iż z roku na rok liczba kradzieży spada, warto montować w samochodach zabezpieczenia. Jest to konieczne także wtedy, jeśli myślisz o wykupieniu polisy AC, a Twoje auto kosztuje ponad 50 tys. zł. Z rozbrojeniem fabrycznego alarmu czy immobilisera dobrze przygotowany złodziej radzi sobie (średnio) w 2 min i 20 s.

 

Skuteczniejsze są alarmy montowane w niezależnym warsztacie, które z instalacją auta łączą się bezinwazyjnie (przez sieć CAN). Tu bardzo istotna jest unikatowość montażu. Współczesne alarmy potrafi ą powiadomić właściciela o próbie kradzieży, wysyłając np. SMS. Niektóre mają funkcję antynapadową.

Nadal popularne są zabezpieczenia mechaniczne, które – w ocenie policji – są najskuteczniejsze. Przed próbą kradzieży „na części” skutecznie zabezpiecza znakowanie – nie da się go usunąć.

 

Zabezpieczenia aktywne

1. GPS

System monitoruje i lokalizuje auto, a w razie potrzeby powiadamia centralę monitorującą o próbie włamania lub kradzieży. Cena urządzenia – od 310 zł; miesięczny abonament – 60 zł.

2. GSM

Alarm ma wbudowany moduł GSM, który wysyła wiadomość SMS, informując właściciela o próbie kradzieży samochodu. Cena alarmu – 490 zł, bez kosztów montażu.

3. FM

Autoalarm z powiadomieniem radiowym za pomocą fal UKF. Jego zaletą jest to, że nie da się zakłócić sygnału, wadą – zasięg ograniczony do 1 km. Cena, bez montażu, od 390 zł.

 

Zabezpieczenia pasywne

1. Domowy patent

Przełącznik kosztujący 2 zł plus 2-3 metry kabla to przepis na tanie i skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą. Odłączysz nim zasilanie pompy paliwowej auta.

 2. Alarm

Współczesny alarm widzi za pomocą czujników: ultradźwiękowego (wnętrze pojazdu), wstrząsowego (stłuczka), grawitacyjnego (odholowanie). Ceny od 490 zł.

3. Znakowanie

W 42 strategicznych miejscach (tapicerka, karoseria, silnik) nanosi się od 5 do 20 tys. nanokropek wielkości 1 mm, zawierających unikatowy kod. Ceny od 547 zł.

4. Blokada

Zabezpieczenie, które pozwala zablokować dźwignię zmiany biegów w pozycji biegu wstecznego (skrzynia mechaniczna) lub „parking” (automat). Cena 460 zł. 

MH 10/2013

REKLAMA