4 niecodziennie pytania o zegarki

Zegarki nie mają żadnych tajemnic przed Magdaleną Piekarską, redaktor naczelną magazynu "Chronos". Odpowie na każde pytanie.

męski zegarek fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Czy zegarek noszony na co dzień być antymagnetyczny?

Teoretycznie większość nowoczesnych zegarków jest antymagnetyczna. Teoretycznie, bo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pola magnetyczne są wszędzie: w smartfonie, teczce z zamkiem magnetycznym, przy kasie w hipermarkecie, na lotnisku itd.

Dla zegarków mechanicznych oznacza to duże zagrożenie, bo większość nie ma aż takiej ochrony, by zabezpieczała mechanizm przed silnymi polami. Wystarczy położyć taki zegarek np. na głośniku i zostawić na jakiś czas, a zobaczymy, że zacznie niedokładnie chodzić albo po prostu się zatrzyma.

Problemem może być nawet zwykły magnes, jeżeli za bardzo zbliżymy do niego zegarek. Aby przywrócić namagnesowanemu zegarkowi „funkcje życiowe”, musimy wybrać się do serwisu. Zegarmistrz umieści czasomierz w specjalnym urządzeniu i rozmagnesuje go. Dopiero wtedy zegarek znowu będzie nadawać sie do użytku.

Niektóre marki produkują modele wytrzymałe na działanie bardzo silnych pól magnetycznych. Niedawno Omega pochwaliła się technologiami, dzięki którym wybrane zegarki tej firmy są antymagnetyczne nawet do 15 000 Gs.

Co się stanie, gdy woda dostanie się do mechanizmu zegarka mechanicznego?

Jeśli zauważysz parę wodną na szkle albo ślady wody na tarczy, oznacza to tylko jedno: jak najszybciej wybierz się do zegarmistrza, bo w zegarku z jakichś powodów jest albo była woda. Zegarmistrz sprawdzi, co było przyczyną przedostania się wody, usunie przyczynę (np. wymieni uszczelkę w koronce) i doprowadzi mechanizm do stanu używalności.

Szybka reakcja się opłaca, bo czasami uszkodzenia mechanizmu udaje się usunąć bez śladu Jeżeli uszkodzenie jest niewielkie (ale to może stwierdzić tylko zegarmistrz), wystarczy oczyścić mechanizm w specjalnym urządzeniu, rozłożyć, nasmarować, wyregulować i gotowe.

Ale gdy niektóre części zdążyły zardzewieć, sprawa wygląda dużo poważniej: trzeba je naprawić lub wymienić (czyli koszt serwisu wzrasta kilku-, a nawet kilkunastokrotnie). Lepiej nie próbować suszyć zegarka na własną rękę, bo można go jeszcze bardziej uszkodzić.

Czy zegarki mechaniczne powinny być regularnie nakręcane, a wersje z mechanizmem z automatycznym naciągiem noszone, by sprężyna była cały czas nakręcona? 

Tak. Zegarek z ręcznym naciągiem powinien być nakręcany codziennie lub przy dłuższej rezerwie chodu wtedy, kiedy to konieczne. Jeżeli leży nieużywany, to trzeba go nakręcić raz na 2-3 miesiące, aby nie zastygły smary w mechanizmie.

W zegarku z automatycznym naciągiem odkładamy go do rotomatu (tzw. nakręcarki) albo w przypadku, gdy mechanizm się zatrzymał, najpierw dokręcamy ręcznie (ok. 20-30 obrotów koronki), a później nosimy i nasza ręka go nakręca. Zegarek mechaniczny to maszyna, więc aby działał, musi być regularnie uruchamiany.

Czy można za bardzo „przekręcić” koronkę w ręcznie nakręcanym zegarku?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wielu producentów stosuje specjalne zabezpieczenia, aby do takiej sytuacji nie doszło. Ale to odnosi się do zegarków współczesnych. Nakręcając zegarek, poczujemy lekki opór, który jest sygnałem, że sprężyna jest całkowicie naciągnięta.

Oczywiście, jeżeli użyjemy dużej siły, to uszkodzimy mechanizm. W zegarkach starszego typu nie ma takich zabezpieczeń, więc trzeba się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie.

REKLAMA