10 najlepszych gier 2016 roku. Wybór redakcji MH

Przez ostatni rok zrecenzowaliśmy dla Was ponad 30 tytułów, spośród których niemal każdy dobijał się uparcie do pierwszej dziesiątki najlepszych gier roku. Wybór był trudny, często oznaczał kompromis z rzeczywistością, jednak paru produkcji byliśmy pewni od samego początku. Oto nasz przegląd. Dajcie znać, w co Wam grało się najlepiej.

Gracz komputerowy shutterstock.com
Gry komputerowe już dawno przestały być rozrywką dla najmłodszych. Dziś to przemysł wart miliardy dolarów, a najlepsze produkcje to prawdziwe dzieła sztuki.

Poza 10-tką:

Długo zastanawialiśmy się nad dodatkiem Krew i wino do Wiedźmina 3, uznaliśmy jednak, że mimo iż to produkcja, która swoim ogromem zawstydza wiele „pełnoprawnych” tytułów, pozostaje jednak dodatkiem właśnie. Stąd brak Krwi i wino w naszym zestawieniu, choć to gra bardzo dobra (która jednak nie dorównuje pierwszemu rozszerzeniu do Wieśka, czyli Sercom z kamienia).

Drugim tytułem – i to drugim z Polski! – który ostatecznie nie zahaczył nawet o nasz wybór, okazał się This War of Mine: The Little Ones. Chociaż dodanie do rozgrywki dzieciaków zmieniło mocno zasady gry, a wersja na PS4 debiutowała w 2016 roku, wciąż jest to produkcja zeszłoroczna. A szkoda, bo to jedna z ciekawszych gier, jakie w MH mieliśmy w ogóle przyjemność recenzować.

Do finałowej 10-tki nie trafiły też inne świetne tytuły i warto zaznaczyć, że zdecydował o tym po prostu nasz gust. Wymieńmy kilka z nich: Dishonored 2, Deus Ex: Mankind Divided, Far Cry Primal, This is the Police, Virginia.

Dobra, wystarczy. Oto pierwsza dycha.

10. Gears of War 4

Platformy: XOne, PC

Wzór strzelanki z systemem osłon. Bardzo grywalna produkcja, która w dodatku pięknie wygląda. Nas ujmuje przede wszystkim przerysowanymi bohaterami z kwadratowymi szczękami, pełną patosu historią, która jest tak absurdalna, że można się w niej zakochać. No i ten tryb multi. Bene!

9. Inside

Platformy: XOne, PC, PS4

Zrobić wciągającą grę platformową, w której za całe sterowanie służy gałka i dwa przyciski? Trudne, ale wykonalne. Dodać do tego interesującą fabułę, w dodatku opowiadającą coś ważnego? Cóż, gościom z PlayDead się udało. Inside jest świetne, przepiękne, mądre, a momentami przerażające. Jedyny minus? Trochę krótka ta gra.

8. Doom

Platformy: XOne, PC, PS4

Wszyscy o to wskrzeszenie z umarłych drżeli, a okazało się, że Doom po prostu wymiata. I zawstydza większość współczesnych strzelanek. Ta gra wyróżnia się spośród pozostałych niemal wymogiem bycia w ciągłym ruchu. I zapomnij o osłonach – ma być szybko, dynamicznie i z mocnym przytupem. Który doskonale podkreśla ciężka, świetna muza.

7. Forza Horizon 3

Platformy: XOne, PC

W naszym tekście pisaliśmy: „W Forza Horizon 3 nie da się nudzić. I to bez znaczenia, czy płytę do napędu wrzucisz na kwadrans czy kilka godzin. Wszystkie Twoje motoryzacyjne fantazje właśnie się spełniają. Niestety, tylko wirtualnie”. Podtrzymujemy.

6. Firewatch

Platformy: XOne, PC, PS4

Tzw. symulator chodzenia, który z miejsca dostaje tytuł otwarcia gry roku. Nie będziemy zdradzać, bo jest spora szansa, że w tę niezależną grę jeszcze nie grałeś. Powiemy tylko, że nas początek, który wprowadza w historię Henry’ego po prostu wgniótł w fotel. Później jest tak samo dobrze: zostajesz strażnikiem lasu (przepięknie namalowanego), rozmawiasz przez radio ze swoją przełożoną, wasza relacja staje się coraz głębsza. Naprawdę świetna gra, która przyciąga przed ekran na kilka wieczorów. Pozwala się wzruszyć, odprężyć, trochę zamyślić. Dojrzała rozrywka.

5. Tom Clancy’s The Division

Platformy: XOne, PC, PS4

Hybryda gry single i multiplayer. Jesteś uśpionym agentem, który na wypadek zagrożenia ma wziąć sprawy w swoje ręce. Takich jak ty jest zresztą więcej (to się nazywa społeczeństwo obywatelskie!). Terroryści w Black Friday paraliżują Nowy Jork, za pomocą banknotów przenosząc jakiegoś wirusa. Miasto zostaje odcięte od reszty świata, a Ty masz coś z tym zrobić. Po drodze czeka Cię masa strzelania (samotnie i w kooperacji), starcia z innymi graczami, rozwijanie postaci i sprzętu. Ta gra wciąga na długie godziny.

4. The Last Guardian

Platformy: PS4

Na tę grę czekaliśmy 10 lat, w końcu ją dostaliśmy i na szczęście opłaciło się. Piękna baśń o przyjaźni dziecka i zwierzęcia, ubrana w cudowną, malowaną grafikę. No i ta sztuczna inteligencja, która zamienia Trico w prawdziwego futrzaka, a nie oskryptowaną zbieraninę pikseli.

3. Titanfall 2

Platformy: XOne, PC, PS4

Lubimy, gdy skazany na porażkę wygrywa, prawda? I tak wygląda właśnie historia nowego Titanfalla. Premiera gry odbyła się między wejściem do sprzedaży najnowszego, ogromnie hajpowanego Battlefielda 1 a kolejną odsłoną Call of Duty. Z takimi markami trudno rywalizować, okazało się jednak, że to nie nazwisko czyni zawodnika. Titanfall zarówno wątkiem fabularnym, jak i trybem multi zmiótł konkurentów z powierzchni ziemi. Świetna gra.

2. Watch Dogs 2

Platformy: XOne, PC, PS4

Zasko, prawda? No więc my też trochę w to nie wierzymy. Okazuje się jednak, że można wyciągnąć wnioski i po słabej pierwszej części zrobić naprawdę świetny sequel. WD2 urzekł nas przede wszystkim tym młodzieńczym buntem, który widać na każdym kroku w spacerze po wirtualnym San Francisco. Gdybyśmy mieli opisać tę grę jednym słowem, byłoby to słowo: fajne. I cieszylibyśmy się jak dzieciaki, że jesteśmy tak trafni, bo ta gra jest baaardzo cool. Pełna hipsterka, której nawet słaby model jazdy samochodem nie jest w stanie zepsuć.

1. Uncharted 4: Kres Złodzieja

Platformy: PS4

Nie mogło być wątpliwości. Najlepsza, najładniejsza, najlepiej napisana gra roku. Nie wierzysz? To zajrzyj do tekstu, który napisaliśmy chwilę po premierze.

REKLAMA