REKLAMA

Forum - Waszym zdaniem Męskie sprawy

Nasze geny - wychowanie
    przez ~adu123,
    2013-09-08 14:12:22

Witajcie. Jak sądzicie, wszystko mamy w genach czy zostaliśmy tak wychowani? O co pytam? zastanawia mnie to czy predyspozycje do bycia liderem, osobą odważną, łapiącą świat z każdej strony mamy wrodzone czy nabyte?Opowiem wam o moich dwóch kolegach, są to prawdziwe postacie nie wymyślone na potrzebę tematu. Jednemu idzie dobrze drugiemu gorzej. Osoby są z tego samego wieku, bo chodziły zemną do klasy osoby w sumie z domów klasy średniej, nie biedni ale nie milionerzy. Kolega X, wychowywany raczej...więcej

przez ~Kulturysta2000,
    2013-09-08 15:24:02

O tym jakim jesteśmy decydują częściej rodzice niż geny choć geny też mają swoją role. Znałem kiedyś taką dziewczynę, Była drobenej postury, chuda, niska. Wychowana była w typowym, zwykłym spokojnym  domu. Jej starszy brat był zupełnie noramlny w czasie gdy ona... no cóż.  Będąc w 1 klasie gim. nie potrafiła nawet przebić piłkę na drugą stronę siatki sposobem górnym (nie rzadnym serwowanie, SPOSOBEM GÓRNYM) z 2 - 3 metró od siatki. W rzadnym sporcie nie była dobra (no chyba tylko w bieganiu).  I m...więcej

przez ~raziuu,
    2013-09-08 21:02:40

Osobiście uważam, że wpływ na to ma wiele, wiele więcej czynników. Geny i wychowanie owszem, ale nie zapominajmy o osobach, w towarzystwie których przebywamy przez blisko pół dnia (koledzy/koleżanki ze szkoły/pracy), czy osobnik ma i rozwija swoje pasje, które w większym lub mniejszym stopniu kształtują jego charakter i samoocenę.Jeśli o samoocenę chodzi, to na pewno nie można pominąć tego co inni o nas mówią (o czym wiemy) i czy ulegamy tym opiniom (prostując, sam o sobie myślę, że jestem świetny w, dajmy na te...więcej

przez ~erdi,
    2013-09-09 22:34:09

Pamiętaj, że genotyp + wpływ środowiska = fenotyp (cechy organizmu). Aczkolwiek na wychowanie wpływają głównie czynniki środowiskowe jak status społeczny, zamożność, miejsce zamieszkania, etniczne itd. oraz w wysokim stopniu okres ontogenetyczny, w którym te wszystkie bodźce środowiskowe oddziałują na umysł dziecka, ponieważ wtedy mózg charakteryzuję się bardzo dużą plastycznością.

przez ~użytkownik,
    2013-09-12 18:02:07

Moim zdaniem te cechy kształtują sie głównie w procesie socjalizacji, chociaż posiadane przez nas geny też w jakimś stopniu je warunkują.

przez ~mistrzunio,
    2013-09-20 09:47:38

Wydaje mi się, że trochę zależy od genów trochę od tego jak bedziemy wychowani.

przez ~jazzman,
    2013-09-20 11:16:56

Wydaje mi się, że trochę zależy od genów trochę od tego jak bedziemy wychowani[yt]basY1J307z8[/yt]

przez ~LilPeneros,
    2013-09-20 11:38:15

Odnośnie tego tematu: jeśli ktoś od dziecka jest chorobliwie nieśmiały (złe geny), ale od dziecka dobry psycholog lub psychoterapeuta pracuje nad tym, żeby ten ktoś stał się bardziej śmiały, pewny siebie i dodatkowo rodzice w odpowiedni sposób traktują takie dziecko starając je wychować tak, żeby było jak najbardziej śmiałe, doceniając jego sukcesy i \"nie podcinając mu skrzydeł\", wychowując na samodzielnego człowieka, to jest 90% szans, że w wieku dorosłym takie dziecko będzie tak samo śmiałe i pewne sieb...więcej

przez ~jazzman,
    2013-09-20 12:15:28

Popełniacie chyba zasadniczy błąd logiczny. Skoro dobrym wychowaniem (i środowiskiem) można ułożyć \"kiepskie geny\", a złym spieprzyć nawet najlepsze, to jedyny logiczny wniosek jest taki, że to głównie wychowanie decyduje o osobowości, nie żadne 50 na 50.

przez ~unbroken,
    2013-09-21 01:45:18

Nie 50% na 50% - to nie takie proste.Możesz być obciążony genetycznie (mieć predyspozycje) np. do tycia - fakt (geny), ale równocześnie możesz nie rozbudzić tej tendencji (warunki).. I sprawa się komplikuje.To samo dotyczy wychowania czy czego tam chcecie. Proporcje rozkładają się różnie w zależności od człowieka, miksują się, przenikają.. każdy jest inny, każdy rodzi się taki sam.

• ODPOWIEDZ +
1 2 3
STRONA 1 z 3
REKLAMA