REKLAMA

Forum - Waszym zdaniem: Fitness/Sport

Tętno... Pytanie, czy coś jest nie tak
    przez ~shaq44,
    2009-01-15 16:23:47

Słuchajcie dziś to się przestraszyłem na siłowni... Biegam sobie jak zawsze na bieżni - ok 12 km... I nagle przyszło mi do głowy złapać za czujki tętna wbudowane w urządzenie... Biegłem sobie swoim zwykłym, klasycznym, spokojnym tempem. Oddychałem normalnie, krok za krokiem. I pulsometr pokazał 189! Najpierw myślałem, że coś nie tak... Pobiegłem dalej i po jakichś 2 km znów zmierzyłem... 181! Według trenera przy takim tempie powinienem mieć mega zadyszkę i w ogóle lepiej żebym biegał znacznie wolniej i u...więcej

przez ~robin,
    2009-01-15 16:51:32

A może coś jest nie tak z tymi czujkami? Mam 35 lat i tętno 180 mam tylko przy najszybszym sprincie, więc jak miałeś 189 przy spokojnym biegu to raczej wskazuje to na błąd pomiarowy. Śpij spokojnie

przez ~beloved,
    2009-01-15 17:20:50

Twoje najwyższe tętno, jakie możesz osiągnąć to 220 odjąć Twój wiek. Czyli załóżmy, że ktoś ma 50 lat, więc jego maksymalne tętno (zwane HRmax) wynosi 170. Wiadomo, że faktyczne tętno może trochę odbiegać od normy, ale to już jest spowodowane indywidualizmem każdego organizmu . Wciąż najdokładniejszą metodą zmierzenia naszej wytrzymałości jest 2 minutowy wysiłek na najwyższych obrotach.. Jest też wiele innych sposobów wyliczeń, ale to co podałem na początku jest w miarę poglądowe. Przy spokojnym tempie powinien...więcej

przez ~shaq44,
    2009-01-15 22:12:19

Uff...Może to rzeczywiście kiepsi pomiar...

przez ~marecki,
    2009-01-16 09:30:30

\'Shaq44\' napisał(-a):Uff...Może to rzeczywiście kiepsi pomiar...Niekoniecznie. Mam podobny problem. Test "oddechowy" na tętno wskazuje, że ćwiczę w zakresie aerobowym (60-80% HRmax) ale czujnik potrafi podawać tętno 180 (przez pół godziny) i nie mówię tu o czujniku zamontowanym na urządzeniu, bo te jak wiadomo mogą być zawodne (np. z powodu zużycia), ale o wyniku z pulsometru (takiego z czujnikiem na klatce piersiowej). Być może jest to kwestia do rozstrzygnięcia przez specjalistę MH tylko, że ta fun...więcej

przez ~matyss,
    2009-01-16 09:50:19

Witam. Tętno maksymalne najlepiej określić za pomocą testu, a nie wyliczyć ze wzorów. Test wykonuje się mniej wiecej w ten sposób:Staraj się biec z narastającą prędkością przez 5min. Zacznij od biegu w spokojnym tempie i w miarę upływu dystansu rozpędzaj się coraz bardziej. Staraj się kontrolować prędkość tak, aby zbyt szybko nie osiągnąć maksymalnej szybkości. Na jej osiągnięcie jest ostatnia minuta biegu. Jeżeli za wcześniej osiągniesz maksymalną prędkość, nie przejmuj się. Podczas wielu testów, które wykonałe...więcej

przez ~robin,
    2009-01-16 09:51:35

Dzięki Marecki, ciekawy post.Za 1. Wzór Sally Edwards do obliczenia tętna maksymalnego (HRmax)HRMax = 210-wiek/2 - (0.11*waga) + C,gdzie stała C dla kobiet wynosi 0 a dla mężczyzn 4.Błąd tak obliczonego HRMax nie przekracza zwykle 5%.2. Reguła Karvonena wykorzystywana do obliczania 4 podstawowych stref wysiłkowychStrefa X% = (HRmax-HRrest) * %X/100)+HRrestStrefa 1 (60–70% HRmax) – poprawa wydolności serca, duże spalanie tłuszczu.Strefa 2 (70-80% HRmax) – poprawa wydolności sercowo-naczyniowej, spalanie tłuszczu,...więcej

przez ~shaq44,
    2009-01-16 13:15:17

\'Matyss\' napisał(-a):Shaq44 może twoje wysokie tętno to kwestia nie wytrenowania. Chodzi mi o to, ze podczas treningu nie używałeś monitorów pracy serca i trenowałeś po prostu "na oko". Biegałeś z dogodnym dla Ciebie tempem, ale w nie odpowiednich strefach tętna. Są to oczywiście tylko i wyłącznie moje przypuszczenia. Pozdrawiam MatyssAle w takim razie jak możliwe jest to, ze biegam ponad godzinę za każdym razem w wypracowanym przez 3 lata biegania idealnym tempem, które pozwala mi spokojnie przebiec...więcej

przez ~matyss,
    2009-01-16 14:06:16

Wydaje mi się że tak. W moim przypadku było podobnie. Gdy jeździłem pierwszy sezon bez pulsometru tez mi się wydawało ze jadę okej, bo nie było zmęczenia, zadyszki itp. Gdy kupiłem pulsometr okazało się że w tym tempie w którym zawsze jeździłem wartości tętna były kosmiczne. Podobnie jak w twoim przypadku, wszystko ok, oddech brak zmęczenia ale tętno zdecydowanie za wysokie. Wynikało to z tego, że organizm przyzwyczaił się do wysiłku na wysokim tętnie. Kolejny sezon zacząłem już jeździć wg stref tętna. Na począt...więcej

przez ~jacekg,
    2009-01-16 14:30:31

zachodzisz do decathlonu kupujesz zegarek za 59 zł z funkcją mierzenia tętna i masz stałe wyniki

• ODPOWIEDZ +
STRONA 1 z 2
REKLAMA