Zwiększ VO2max w 3 ruchach [Bieżnia, ergometr, krokodylki]

W tym treningu bierzemy na warsztat  VO2max. To najbardziej miarodajny wskaźnik Twojej wydolności. Bo co Ci po wielkich mięśniach i sylwetce V, jeśli nie jesteś w stanie podbiec bez zadyszki do autobusu na przystanku? Wykonaj po kolei wszystkie elementy i udaj się na zasłużone... rozciąganie.

bieżnia, bieganie shutterstock.com

VO2max

Pułap tlenowy, czyli wskaźnik wydolności tlenowej, określający Twoją zdolność poboru tlenu w warunkach maksymalnego wysiłku. Im więcej, tym lepiej.

trening wydolnościowyMen's Health

1. Bieg długodystansowy

1,5 km

Od strony technicznej najważniejsze to utrzymanie prostej sylwetki (A), wymachy ramion i wysoko unoszone kolana (B). W końcu to bieg! Od strony taktycznej najistotniejsze będzie rozsądne gospodarowanie siłami. Pamiętaj, że po zejściu z bieżni przesiadasz się na ergometr, a na koniec czeka Cię bagno zmęczenia pełne krokodylków.

trening wydolnościowyMen's Health

2. Wiosłowanie na długim dystansie

1 km

Niuanse techniczne zdążyłeś już poznać. Dla przypomnienia: plecy trzymaj proste, klatkę wypiętą w przód (A). Drążek przyciągnij do siebie dopiero, gdy znajdzie się na wysokości kolan. W końcowej fazie ruchu Twoje ciało powinno być delikatnie odchylone do tyłu (B). Na dłuższych dystansach ważne jest, by znaleźć swoje tempo.

trening wydolnościowyMen's Health

3. Krokodylki

20 s pracy, 30 s odpoczynku

Jedyne, co stoi między Tobą a końcem treningu, to 50 krokodylków. Jeśli wykonanie ich za jednym zamachem to za dużo, podziel je na kilka partii. Najlepiej zagra tu zasada czasowa: 20 sekund intensywnego treningu, pół minuty odpoczynku. Pamiętaj, że w fazie A Twoje ciało ma tworzyć linię prostą, a w fazie B wyskok musisz uzupełnić podniesieniem dłoni do karku.

REKLAMA