[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.1

Z maszyn na wolne ciężary: na co zwrócić uwagę?

Zamierzasz przejść z maszyn na wolne ciężary? Podpowiadamy na co zwrócić największą uwagę.

wolny ciężar fot. Shutterstock
To dobry pomysł. Ćwiczenia ze sztangami, sztangielkami i hantlami, w przeciwieństwie do treningu na maszynach, aktywują układ ruchu w trzech płaszczyznach. Przez to poprawisz koordynację między- i śródmięśniową, a w konsekwencji będziesz miał lepszą koordynację oraz płynniejsze ruchy. Możesz również liczyć na równomiernie rozbudowaną muskulaturę. (Przekonałeś się już na tym etapie? Ułóż swój własny, nowy program treningowym)

Zanim jednak to się stanie, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Ogromnie ważne jest zachowanie poprawnej techniki. Dlatego przez pierwsze 2-3 treningi na daną grupę mięśniową ćwicz w znacznie wolniejszym tempie. W ten sposób będziesz mógł dokładnie kontrolować wszystkie fazy ruchu. Nie da się tego zrobić bez zredukowania pokonywanych ciężarów o ok. 30-50%.

Bardzo istotna jest również faza negatywna - przedłużanie czasu "ruchu w dół" ma kluczowe znaczenie w kontekście budowania siły mięśni oraz wpływa bezpośrednio na ich hipertrofię (wzrost). Trenując w ten sposób szybko poczujesz palenie nawet jeśli na sztandze jest dosłownie kilkanaście kilogramów. Wiem, to może być trudne, ale kiedy stwierdzisz, że panujesz już w pełni nad techniką każdego z ćwiczeń, bez problemu zwiększysz obciążenia.

I jeszcze jedna rzecz – na początku może Ci się przydać pomoc doświadczonego kolegi. Będzie on dyktował tempo w trakcie wykonywania ćwiczeń, wskazywał niedociągnięcia techniczne w czasie treningu, a przy ewentualnych problemach z pokonywaniem ciężaru pod koniec serii bezpiecznie Cię zaasekuruje. 

Ekspert: prof. Tadeusz Stefaniak, AWF Wrocław

REKLAMA

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij