Wykroki z hantlami – faza I

Ruch inicjuje wykonanie wykroku i zgięcie kolana nogi wykrocznej do momentu, w którym kolano nogi zakrocznej zatrzyma się bezpośrednio nad podłożem. Ciężar ciała należy przerzucić na nogę wykroczną, po czym wybić się z niej, wracając do pozycji startowej.
Wykroki z hantlami – faza II

Stopy rozstaw na szerokość bioder, hantle trzymaj wzdłuż tułowia, sylwetka wyprostowana, klatka piersiowa otwarta, wzrok skierowany przed siebie. Korpus napięty – to podstawa.
Wykroki z hantlami – stopy

Ustawienie stóp na szerokość bioder umożliwia zachowanie równowagi. W trakcie wykonania wykroków unikaj stawiania stóp jedna za drugą w linii prostej (jak tip-topki), ponieważ łatwo możesz stracić równowagę.
Wykroki z hantlami – pięta

Ważne jest, aby podczas powrotu do stójki nie unosić pięty stopy wykrocznej. To właśnie z tej pięty należy zainicjować ruch w górę, opierając na niej ciężar ciała. Pozwoli to utrzymać stabilność bioder i zapobiec utracie równowagi.
Wykroki z hantlami – kolana

Im dłuższy jest wykrok, tym bardziej zaangażowane będą mięśnie pośladkowe. Z kolei krótszy wypad angażuje mięśnie czworogłowe uda. Kolano zakroczne nie uderza o podłoże, tylko zatrzymuje się tuż nad nim.
Wykroki z hantlami – korpus

Brzuch powinien być napięty, łopatki ściągnięte, a plecy wyprostowane. Pamiętaj też, by nie dopuścić do swobodnego ruchu hantli w przód podczas wykonywania wykroku – cały czas kontroluj ich pozycję przy swoim boku.
Wykroki z hantlami na masę?
Ponieważ wykroki z hantlami są ćwiczeniem, które premiuje dużą objętość (serie i powtórzenia) i nieco mniejszą intensywność (ciężar), dobrze sprawdzą się w planach treningowych ukierunkowanych na hipertrofię. Ponadto ich unilateralny charakter pozwoli zniwelować potencjalną nierównowagę mięśniową i poprawić koordynację ruchową.