Wybór siłowni - 7 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Na co zwracać uwagę podczas wyboru klubu fitness?

siłownia Shutterstock.com
Shutterstock.com

1. Lokalizacja i godziny otwarcia

Jeśli będziesz musiał jechać do klubu przez zatłoczone centrum miasta, na pewno nie będzie działało to na Ciebie motywująco. Sprawdź również godziny otwarcie klubu. Może się bowiem okazać, że należysz zdecydowanie do „skowronków” – poranny trening wpływa na Ciebie bardzo korzystnie, czujesz się pobudzony, pełen energii przez resztę dnia. W takiej sytuacji ważne jest, byś mógł skorzystać z klubu np. o godzinie 7 lub wcześniej.

2. Sprzęt w siłowni

Zwróć uwagę na ilość „wolnych ciężarów” (sztangi, hantle, sztangielki), jeśli chcesz budować muskulaturę. Sprawdź, czy maszyny działają sprawnie i są w dobrym stanie. Gdy zależy Ci bardziej na treningu aerobowym, zorientuj się, jak wygląda wyposażenie klubu w maszyny kardio (bieżnie, trenażery eliptyczne, rowerki itp.).

3. Oblężenie

Coraz więcej osób korzysta z usług klubów fitness. Niestety, w wielu miejscach, pomimo ograniczonej przestrzeni treningowej, zarządcy – chcąc pomnażać zyski – nie zwracają uwagi na przepełnienie klubów. W takiej sytuacji postaraj się wykorzystać pierwszą wizytę (zazwyczaj bezpłatną) na ocenę, czy faktycznie dostanie się do squat racka wymaga stania w kilkunastominutowej kolejce.

4. Atmosfera

W siłowni musisz czuć się komfortowo, tak byś chciał do niej wracać. O atmosferze w klubie decydują nie tylko instruktorzy, ale także panie pracujące w recepcji i szefostwo. Z biegiem czasu w dobrym klubie powinieneś nawiązać nowe znajomości. Po kilku miesiącach, wchodząc na salę ćwiczeń, najpierw będziesz musiał przywitać się z całą grupą znajomych, zanim zaczniesz rozgrzewkę. I o to właśnie chodzi! Jeśli w siłowni będziesz czuł się jak na wieczornym spotkaniu z chłopakami w klubie, „jesteś w domu” – na pewno szybko się do niej nie uwolnisz.

5. Doświadczony, wykwalifikowany personel

Szczególnie ważny dla osób rozpoczynających swoją przygodę z treningiem siłowym. Z dobrym instruktorem trening będzie zarówno efektywny, jak i bezpieczny. Tutaj sprawdzisz, jak rozpoznać trenera-amatora.

6. Czystość

Zwróć uwagę na maszyny, parapety, toalety itp. Ważne jest, czy od trenujących wymaga się używania ręczników oraz czy dostępne są płyny dezynfekujące i papier, by wycierać po sobie maszyny aerobowe. W porządnych klubach salę sprząta się dwa razy dziennie.

7. Zajęcia

Klub fitness to nie tylko siłownia. Sprawdź ofertę pozostałych zajęć, które – wbrew pierwszemu wrażeniu – wcale nie są tylko dla pań. A jeśli w klubie jest jeszcze dodatkowo mały bufet z wartościowymi potrawami dla trenujących, to masz klub idealny.

Zobacz też: Twoja pierwsza wizyta w siłowni? Oto kompletny przewodnik przed pierwszym wejściem do krainy fitnessu.

Zobacz również:
REKLAMA