Wstawanie bez podparcia - trik rodem z filmów akcji

Nie musisz być mnichem z klasztoru Shaolin,  by nauczyć się stawać na nogi w mgnieniu oka.

 

Filmy z gatunku sztuk walki wyróżniają z reguły dwie rzeczy: słabość scenariusza i wybitna sprawność fizyczna aktorów. To prawda, że większość z oglądanych sztuczek możesz powtórzyć jedynie na konsoli do gier, ale akurat by zrobić wychwyt z karku, nie musisz być od razu Bruce’em Lee. Dopracuj go do perfekcji, a zyskasz świetną koordynację całego ciała i nabierzesz naprawdę większej mocy.

Aby wyrzucić swoje ciało z podłogi do góry, potrzebujesz siły z dolnej części ciała i barków, którą można porównać do tej niezbędnej do podrzutu z podnoszenia ciężarów. Ale to ćwiczenie nie wymaga tylko brutalnej siły. Potrzebujesz też gibkości, sprężystości i skupienia, by wylądować no nogach, a nie na pośladkach – takiego zakończenia nie przewidują nawet scenarzyści filmów klasy D.

1. Start

Połóż się plecami na macie albo po prostu na trawie w parku, dłonie ułóż płasko na podłożu. Jak mówią Japończycy, próba to połowa walki.

2. Sprężanie

Trzymając zgięte nogi, przyciągnij uda do barków, tak by połowa pleców oderwała się od ziemi. Traktuj to jak naciąganie sprężyny.

3. Kopnięcie

Gdy kolana prawie dotykają barków, dynamicznie  wypchnij biodra  od tułowia w górę  i w przód tak mocno, jak tylko dasz radę.

4. Lot

Odepchnij się od podłoża z barków, mocno pomagając sobie przy tym rękoma. Jednocześnie okrężnym ruchem podciągnij pod siebie nogi.

5. Lądowanie

Zrób wymach rękoma do przodu, by zwiększyć dynamikę ruchu całego ciała. Wyląduj na palcach stóp, przechodząc do przysiadu, gdy tułów będzie już w pionie.

Ekspert MH: Krzysztof Skiba

„To ćwiczenie musi być poprzedzone odpowiednią mobilizacją obręczy barkowej i mobilnością nadgarstków. Pomogą w tym ćwiczenia w mostku” – radzi trener.

REKLAMA