Wspinaczka po linie - jak to ogarnąć?

To świetne ćwiczenie buduje mięśnie całego ciała, poprawiając również koordynację i wzmacniając mięśnie stabilizujące. A to oznacza imponującą i szybką drogę na sam szczyt formy. Zobacz, jak się do wspinaczki po linie zabrać, żeby wylądować po niej w najlepszej dyspozycji.

wspinaczka po linie Shutterstock.com
Shutterstock.com

Jak wspiąć się po linie?

Krok 1 - Przygotuj dłonie

REKLAMA

Użyj magnezji, która pomoże Ci lepiej chwytać linę bez większego ryzyka, że zaczną ślizgać Ci się po niej dłonie. Jeśli nie masz w gymie pod ręką (dosłownie i w przenośni) magnezji, skorzystaj z rękawiczek. Tu znajdziesz nasz test rękawiczek treningowych.

Krok 2 - Rozpocznij wspinaczkę

Stań twarzą do liny. Stopy rozstaw na szerokość barków, delikatnie ugnij kolana. Swoją silniejszą ręką złap linę tak wysoko, jak tylko dasz radę, jednak nie prostując ręki w 100%. Ściągnij łopatki, napnij pośladki i mięśnie korpusu. Płynnym ruchem podciągnij się, jednocześnie odbijając się od podłoża przeciwległą nogą (lewą, jeśli to prawą ręką trzymasz linę). Patrz cały czas na cel, czyli miejsce, w którym złapiesz linę drugą ręką.

Krok 3 - Idź w górę

Wykorzystując siłę wygenerowaną jeszcze podczas pierwszego podciągnięcia, złap linę tam, gdzie sobie upatrzyłeś, swoją wolną ręką. Na początku stawiaj na krótsze odcinki, jednak celuj ostatecznie w odległość około 30-45 centymetrów. Podciągnij się ponownie, znów korzystając z "napędzania" sylwetki przeciwległą nogą – spróbuj, a będziesz wiedział, o co chodzi. Twoim celem jest złapanie odpowiedniego rytmu – sięgnij, złap, podciągnij, zrób ruch napędzający nogą, powtórz.

Krok 4 - Wejdź wyżej

Jeśli praca samych rąk to dla Ciebie za duże wyzwanie, pomóż sobie nogami, robiąc podpórkę typu S, owijając linę wokół jednej nogi i stawiając na niej stopę. Odepchnij się od takiej podpórki, żeby znaleźć się wyżej, i złap linę. Powtarzaj (pomocne w nauce tej techniki mogą okazać się filmiki instruktażowe na YouTube).

Krok 5 - Kontroluj zejście w dół

Na zmianę ściskaj linę i odpuszczaj wnętrzem ud, by wspierać udane zejście. Schodź powoli, nie ślizgaj się i nie zeskakuj!

Sprawdź: Trening 3 w 1: masa, moc, siła

MH Rada: W treningu siłowym stawiaj na ćwiczenia wielostawowe złożone. Więcej grup mięśni pracujących naraz to szybsze efekty, większe wyrzuty testosteronu i hormonu wzrostu.

Zobacz również:
W dzisiejszym świecie energia do działania potrzebna jest nam od rana do wieczora. Nie ma zmiłuj. Co zapewni nam jej największą dawkę? Dobry trening czy pilnowanie diety? Zapytaliśmy eksperta. 
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA