• Men's Health
  • Fitness
  • Wpływ koronawirusa na globalną aktywność fizyczną - Polska z 18% spadkiem liczby kroków

Wpływ koronawirusa na globalną aktywność fizyczną - Polska z 18% spadkiem liczby kroków

Rozprzestrzenianie się pandemii wirusa SARS-CoV-2 ma ogromny wpływ na poziom aktywności fizycznej 30 milionów aktywnych użytkowników Fitbit na całym świecie.

Z danych zebranych z urządzeń Fitbit zachowywanie dystansu społecznego w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2 znacząco wpłynęło na spadek liczby kroków w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Nasilenie spadku liczby kroków różniło się w zależności od kraju, przy czym kraje europejskie wykazują bardziej dramatyczną zmianę, od 7% do 38% spadku liczby kroków w tygodniu kończącym się 22 marca 2020 r. 

Wpływ koronawirusa na aktywność fizyczną  w Polsce oraz na świecie

Naukowcy przeanalizowali aktywność milionów użytkowników Fitbit o podobnych cechach w tym samym tygodniu w roku poprzednim. Według tej analizy w tygodniu z 22 marca 2020 r. w Stanach Zjednoczonych odnotowano 12% spadek liczby kroków.

Dla przykładu, odstępstwo od standardowej aktywności dla tego okresu porównując obecny i ubiegły rok, wystąpiło wcześniej w tym roku w krajach takich jak Chiny i Hongkong, które jako pierwsze zmierzyły się z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Są też powody do optymizmu, ponieważ widać, że liczba kroków znów rośnie w Chinach, Japonii i Hongkongu.

W Europie, największy spadek liczby kroków jest widoczny w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Rumunii  i Francji w tygodniu kończącym się 22 marca 2020 roku, gdzie wyniósł kolejno 38%, 25%, 25%, 24% i 20%. Polska jest na 7 miejscu pod względem spadku liczby kroków, gdzie odnotowano wynik o 18% niższy niż w poprzednim roku w tym samym okresie. Tendencja spadkowa jest zauważalna od 16 lutego 2020 roku, kiedy liczba ofiar śmiertelnych w Chinach przekroczyła 1000 osób. Od tego czasu, w każdym z tygodni odnotowywano regularny spadek liczby kroków wśród polskich użytkowników urządzeń Fitbit.

W Stanach Zjednoczonych w większości dużych obszarów miejskich odnotowano znacznie większy  spadek liczby kroków niż w pozostałych częściach kraju, gdzie średni spadek wyniósł 12% w tygodniu kończącym się 22 marca 2020 r.

W wykresie poniżej porównano jak liczba kroków zmieniła się w głównych miastach Stanów Zjednoczonych przez ostatnie dwa tygodnie. Wiele z tych miast wprowadziło zakazy opuszczania domów lub inne surowe regulacje. Dla przykładu, od zeszłego tygodnia w San Francisco i Nowym Jorku – dwóch miastach objętych zakazem opuszczania domów bez wyraźnej potrzeby, odnotowano wyraźny spadek liczby kroków.

Aktywność fizyczna, dieta, regenerujący sen mają kluczowe znaczenie w radzeniu sobie ze stresem, pozytywnie wpływają na nastój oraz poprawiają odporność. Natomiast w obecnej sytuacji trudno skupić się na zdrowiu i  dobrym samopoczuciu, dlatego warto spojrzeć na kilka poniższych wskazówek, które pomogą zadbać o te aspekty życia.

1. Pobierz zabawny alert

Pobierz tarczę zegarową „Clean Cues” dla Twojego urządzenia, aby uzyskać cogodzinne przypomnienie o umyciu rąk. Tarcza odlicza czas i delikatne wibruje co 60 minut przypominając o tej czynności. Kiedy jesteś gotowy aby umyć ręce, dotknij „rozpocznij mycie rąk” i myj je przez co najmniej 20 sekund lub dłużej. Zegarek wibruje, aby poinformować Cię o upływie tego czasu. (Dostępne tylko w urządzeniach Fitbit Ionic i Versa).

2. Pamiętaj o robieniu przerw

 zdalnie i nie możesz się wyciszyć? A może za często odświeżasz media społecznościowe w poszukiwaniu najnowszych informacji? Pamiętaj o regularnych przerwach dla zdrowia psychicznego. Badania dowodzą, że regularny i świadomy relaks może obniżyć ciśnienie krwi oraz ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Aplikacja Relax zapewnia spersonalizowane sesje głębokiego oddychania, które pomogą Ci łatwiej znaleźć chwile spokoju w ciągu dnia. Sesje trwają dwie minuty lub pięć minut.

Rywalizuj ze znajomymi

Wyzwania pozwalają rozpocząć przyjacielski pojedynek, dzięki któremu wszyscy będą zdobywali więcej kroków, wspierali się i wzajemnie się motywowali. Wyzwania Fitbit polegają na sprawdzeniu, kto wykonuje najwięcej kroków w ciągu jednego dnia, kilku dni lub weekendu. Ponieważ opierają się one na całkowitej liczbie wykonanych kroków - a nie na tym, kto pierwszy osiągnie określoną liczbę kroków - są świetną opcją dla przyjaciół w różnych strefach czasowych.

Zobacz również:
REKLAMA