With Women We Run – kampania, o której powinno być głośno

Już za kilka dni ruszy jedna z ważniejszych kampanii społecznych tego roku – With Women We Run. Ma ona na celu wsparcie kobiet, które doświadczają agresji słownej i fizycznej w trakcie uprawiania sportu. 

adidas With Women We Run fot. piotr oleszak
Wychodząc na trening po zmroku, wiele kobiet słucha muzyki tylko przez jedną słuchawkę, by szybciej zareagować na pojawiające się zagrożenie.

Nagabywanie, komentowanie, body shaming – dla wielu aktywnych kobiet to chleb powszedni. Kampania With Women We Run, której organizatorem jest marka adidas, ma nagłośnić problem werbalnej i fizycznej przemocy oraz pomóc przełamać strach osobom, które ich doświadczyły.

Jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno, kobiety zmieniają swoje zachowanie podczas biegania ponieważ boją się biegać same. Biegają w grupach, dają znać swoim znajomym – kiedy i gdzie biegają lub po prostu ograniczają swoją aktywność fizyczną. Odpowiadając na te problemy, marka adidas chce nagłośnić temat i zwrócić uwagę - przede wszystkim mężczyzn - na to, że próba kontaktu lub uwaga, która im wydaje się błahą zaczepką, dla kogoś może być źródłem strachu czy wstydu. Inicjatywa With Women We Run ma pomóc w wywołaniu zmian w kulturze biegania, gdyż nie ma naszego przyzwolenia na molestowanie w sporcie. Chcemy mieć wpływ na wzrost świadomości w społeczeństwie, ale też na realną poprawę bezpieczeństwa miejskich tras biegowych" – mówi Martyna Wiśniewska, Brand Manager Sport z adidas.

Autorzy wideo: Parano Films.

Specjalne treningi i warsztaty

W ramach kampanii odbędą się cztery treningi biegowe, na które adidas zaprasza wszystkie osoby chcące okazać wsparcie dla akcji. Na wydarzeniach pojawią się też influencerzy oraz media.

Wydarzenia odbędą się w Warszawie (17 listopada i 1 grudnia w Parku Skaryszewskim), Gdańsku (24 listopada w parku Reagana) oraz Poznaniu (29 listopada nad jeziorem Maltańskim). Wszystkie biegi wystartują o godzinie 18:30.

Po zakończeniu każdego biegu uczestnicy będą mogli podpisać się pod apelem o podniesienie bezpieczeństwa parku, w którym odbywa się wydarzenie. 

W ramach kampanii adidas zorganizuje również warsztaty „L’oreal Stand Up Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych”, na których uczestnicy dowiedzą się, jak radzić sobie z przemocą i molestowaniem. Spotkania odbędą się 18.11, 25.11 i 2.12 w Sports Base Warsaw (ul. Marszałkowska 104/122). Poprowadzi je trenerka Stand Up Polska – Justyna Grzymała, która opowie o narzędziach walki w już zaistniałych sytuacjach przemocy.

Partnerami kampanii With Women We Run są organizacje pozarządowe, które na co dzień wspierają kobiety w walce o równość i bezpieczeństwo, tj. Centrum Praw Kobiet, Feminoteka oraz Kongres Kobiet.

Do zobaczenia i usłyszenia

W celu nagłośnienia problemów, z jakimi zmagają się aktywne kobiety, adidas stworzył serię krótkich filmów, które możesz obejrzeć na stronie Centrum Praw Kobiet (znajdziesz tam też więcej szczegółów na temat akcji). We współpracy ze Spotify adidas stworzył też specjalną biegową playlistę, na której poza muzyką do biegania będzie można usłyszeć głosy kobiet, które doświadczyły molestowania podczas treningów.

Zobacz również: