22 łuski
W skład osady smoczej łodzi wchodzą maksymalnie 22 osoby, w tym sternik i bębniarz. Wioślarze siedzą w 10 rzędach po dwóch na ławce. Sternik na tyle łodzi na stojąco koryguje kierunek płynięcia łodzi długim wiosłem.
Bębniarz zajmuje miejsce na krzesełku z przodu łodzi – jest odpowiedzialny za dyrygowanie załogą przez wybijanie na bębnie rytmu pociągnięć oraz mobilizujący okrzyk. Oprócz zawodów sportowych (na różne dystanse) rozgrywane są zawody w kategorii fun, w których mogą brać udział amatorzy. Wówczas liczebność osady może ulec zmniejszeniu.
Podczas startu waga łodzi razem z zawodnikami przekracza 2 tony. Trzeba siły smoka, by przesunąć ją na wodzie.
Kompletowanie obsady
1. Najsilniejszych członków osady umieść z przodu łodzi, by nadawali tempo wiosłowania.
2. Według innej szkoły najsilniejsi powinni usiąść z tyłu, ponieważ łatwiej poradzą sobie z oporem fal wytworzonych przez wiosłujących przed nimi.
3. Nie wybieraj miejsca za osobą wyższą od Ciebie. Dysponuje ona prawdopodobnie większym zasięgiem ramion, dlatego podczas pływania dłuższmi pociągnięciami wiosła zmuszałaby Cię do większego pochylenia do przodu.
4. Pamiętaj jednak, że największe znaczenie ma tu synchronizacja pociągnięć. Dlatego nie żongluj ustawieniem osady.
Trochę historii
Wyścigi w smoczych łodziach to tradycja, mająca ponad 2000 lat. Początkowo był to rytuał o religijnym charakterze, który miał za zadanie zbudzić Smoka – boga rzek i mórz – by nakłonić go do sprowadzenia deszczu, który miał uchronić plony.
Zawodnicy, którzy wypadali z łodzi, nie byli ratowani przez widzów – ich śmierć traktowana była jako ofiara. Współczesna historia tych zawodów to lata 80. XX wieku. Od tego czasu smocze łodzie zyskują każdego roku coraz większą popularność.
Wiosłuj jak profesjonalista
Krok 1

Pochyl się lekko do przodu i zanurz całe pióro w wodzie. Twoja zewnętrzna ręka powinna chwytać wiosło jak najniżej, by podczas pociągnięcia wiosłem dłoń niemal dotknęła powierzchni wody.
Krok 2
rys. Mirosław Łuckoś
Pociągnij wiosłem zewnętrzną ręką (wewnętrzna pcha wiosło do przodu i w dół). Ruch powinien być krótki, ale silny – nie dłuższy niż 40 cm. Wiosło nie powinno przenieść się poza Twoje kolano.
Krok 3
rys. Mirosław Łuckoś
Gdy wiosło minie kolano, zacznij wyciągać je z wody tak, by znalazło się na powierzchni, zanim pióro będzie na wysokości biodra. Wewnętrzna ręka powinna się obniżyć – górny uchwyt wiosła powinien być ok. 15 cm nad wodą.
Krok 4
rys. Mirosław Łuckoś
Wyciągając wiosło z wody, unieś z powrotem wewnętrzną rękę, a zewnętrzną przenieś pióro przed siebie. Pochyl się też z powrotem do przodu, by po chwili wykonać kolejne pociągnięcie.
MH Rada: Nie zmieniaj podczas treningów miejsca w łodzi, ale zmieniaj strony, tak by pociągnięcia wiosłem wykonywać raz lewą, raz prawą ręką. Proporcjonalna sylwetka to tylko jeden z bonusów, który da Ci taka rotacja. Zminimalizujesz w ten sposób również ryzyko wystąpienia kontuzji kręgosłupa. Trenuj po innej stronie łodzi każdego tygodnia.
MH 08/2011