Walka z cieniem: zbuduj kondycję boksera

Boks to sport kontaktowy, ale nie musisz zakończyć treningu bokserskiego walką z prawdziwym przeciwnikiem, by skorzystać z jego zalet. Już sam trening potraktuj jako walkę, której stawką są lepsza kondycja i wytrzymałość.

walka z cieniem Neil Kremer, shutterstock.com
fot. Neil Kremer, 2015, shutterstock.com

Chociaż traci popularność na rzecz MMA, boks wciąż uznawany jest nie tylko za kuźnię formy i sylwetki, ale też charakteru. Klubów, w których można go trenować, jest z każdym rokiem coraz więcej – nawet w mniejszych miastach można spotkać zapaleńców, którzy nie potrafią obojętnie minąć bokserskiego worka, tylko muszą go uderzyć.

Przyjmij pozycję bokserską, zwracając szczególną uwagę na to, by nie ustawiać stóp w jednej linii (podczas zginania nóg kolana powinieneś kierować do środka). Utrzymaj gardę, lewa ręka trochę wyżej, prawa na wysokości policzka. Łokciami ochraniaj żebra.

Ciężar ciała przenieś trochę na nogę zakroczną. Z tej pozycji wyprowadź cios lewą ręką, prostując ją w łokciu – zacznij od skrętu tułowia i małego kroku lewą nogą, by zwiększyć dynamikę uderzenia.

1. Chroń głowę

Wykonany z grubej skóry wołowej, z podszyciem z wytrzymałej japońskiej skóry syntetycznej Amara kask Adidas ma atest AIBA (Amateur International Boxing Association). Łatwo dopasowuje się do kształtu głowy.

2. Dbaj o dłonie i nadgarstki

Lekko rozciągliwe bandaże bokserskie Lonsdale mają aż 4,5 metra, dzięki czemu dokładnie zabezpieczysz nimi swoje dłonie i nadgarstki, przez co znacząco zmniejszysz ryzyko kontuzji.

3. Zadaj cios

Ręcznie produkowane w Tajlandii rękawice Fairtex BGV6 mają profil, który mocniej zabezpiecza nadgarstki i kciuki. Wykonane z najwyższej jakości skóry bydlęcej. Mercedes wśród rękawic treningowych.

4. Popraw pracę nóg

Wyjątkowo lekkie buty Adidas Box Hog w sporej części wykonane są z siateczki, która gwarantuje przewiewność i dobre odprowadzenie wilgoci. Bieżnikowana podeszwa zapewnia dobrą przyczepność na ringu.

5. Zbuduj wytrzymałość

Lekka i bardzo szybka skakanka szybkościowa Everlast pozwoli Ci udoskonalić pracę nóg i poprawić kondycję, dzięki wbudowanym łożyskom. Rączki pokryto ułatwiającą chwyt pianką.

Departament Fitness MH radzi

Trenuj z trenerem. Możesz poduczyć się techniki zadawania ciosów dzięki setkom filmików zamieszczonych w internecie, ale pamiętaj, że nic nie zastąpi kontaktu z prawdziwym trenerem. Tylko fachowiec dostrzeże Twoje błędy i znajdzie receptę na ich eliminację.

Zrób unik. Bez ciosu walki nie wygrasz, ale pamiętaj, że obrona przed nim jest jeszcze istotniejsza. Po wyprowadzeniu ciosu wracaj do pozycji bokserskiej i przez cały czas trzymaj gardę.

MH 09/12

REKLAMA