VO2max, HRmax i kardio - treningowy słownik MH

Warto czasem odświeżyć sobie podstawowe fitnessowe pojęcia. W tej części naszego słownia przedstawiamy HRmax, VO2max i kardio. 

kardio, HRmax, VO2max shutterstock.com
Kardio to nie tylko bieganie.

1. Trening kardio

Po prostu trening wytrzymałościowy o statycznym poziomie intensywności. Wzmacnia serce i podnosi pułap tlenowy organizmu. Klasyczny trening kardio to bieganie, pływanie, ćwiczenia na ergometrze wioślarskim, a nawet spacer. Kardio sprawia, że mięsień sercowy wydajniej pracuje, wolniej się męczy, a przez to znacznie później się zużywa. To z kolei przekłada się na lepsze funkcjonowanie układu krążenia aż do późnej starości.

ZOBACZ: Trening kettlebell w 20 minut

2. HRmax

Tętno maksymalne lub inaczej najwyższa wartość tętna, jaką osiąga nasz organizm podczas wysiłku. Wartość tętna maksymalnego jest kluczowym elementem treningu, ponieważ wyznacza jego intensywność. Możesz je obliczyć, korzystając z prostego wzoru: 210 – (0,65 x wiek w latach). Znając HRmax, wiesz, na ile możesz sobie pozwolić podczas treningu.

3. VO2max

Podstawowy parametr wydolności organizmu. Inaczej zwany pułapem tlenowym. To maksymalna ilość tlenu, jaką ludzki organizm potrafi zużyć w ciągu jednej minuty. Im ta wartość jest wyższa, tym bardziej wydolny jest organizm. Numerycznie opisuje się go w litrach tlenu na minutę bądź mililitrach tlenu na kilogram masy ciała na minutę

REKLAMA