Zdarzało Ci się, że gdy miałeś przed sobą jakiś program treningowy, chciałeś od razu go modyfikować? W końcu sam wiesz, co dla Ciebie najlepsze, bo znasz swój organizm. Jeśli jednak zabierasz się za układanie własnego programu bez odpowiedniego przygotowania teoretycznego, możesz wyrządzić sobie krzywdę.
Dlaczego? Bo w naszą męską naturę wpisana jest chęć pójścia na łatwiznę. Wybieramy ćwiczenia, które lubimy, i wzmacniamy nasze mocne strony, zapominając o tych słabszych. Układaj swój program, jakbyś robił to dla kumpla, i odpowiedz sobie na pięć prostych pytań, by nie popełnić popularnych błędów.
Jakie ćwiczenia wybrać?
1. Najlepsze programy opierają się na ćwiczeniach wielostawowych, czyli takich, które angażują wiele grup mięśniowych w jednym ruchu. To, między innymi, przysiad, martwy ciąg, wyciskanie sztangi czy podciąganie. Jako własny trener personalny musisz połączyć je w spójny program i obudować ćwiczeniami "dodatkowymi".
Poniżej znajdziesz przykładowe grupy ćwiczeń wielostawowych. Z każdej grupy wybierz po jednym (liczby w nawiasach mówią, ile razy w tygodniu powinieneś je wykonywać). Zaprojektuj własny program, dodając do niego ćwiczenia dodatkowe (np. zginanie przedramion).
Przysiady (1-2 razy w tygodniu)
W tym: przysiady ze sztangą opartą na górze pleców, ze sztangą opartą na obojczykach oraz trzymaną w prostych rękach nad głową.
Martwy ciąg (1-2 razy w tygodniu)
W tym: standardowy martwy ciąg (stopy rozstawione na szerokość barków), martwy ciąg sumo (stopy rozstawione szeroko) oraz martwy ciąg na prostych nogach.
Ćwiczenia mocniej angażujące jedną nogę (2-3 razy w tygodniu)
W tym: wykroki, wejścia na podest, przysiady na jednej nodze, martwy ciąg na jednej nodze (bez dodatkowego obciążenia) oraz ćwiczenia na górę ciała wykonywane na jednej nodze, ale z mniejszym ciężarem.
Przyciąganie horyzontalne (2-3 razy w tygodniu)
"Horyzontalne" odnosi się do kierunku ruchu, gdy jesteś w pozycji stojącej. Dlatego w tej grupie znajdują się ćwiczenia, w których jesteś pochylony do przodu, a więc wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia itd. Poza tym są to np. przyciąganie linki wyciągu do twarzy oraz podciąganie w podporze.
Pchnięcie horyzontalne (2-3 razy w tygodniu)
To m.in. pompki, wyciskanie sztangi lub hantli na ławce płaskiej lub skośnej (w górę lub w dół).
Przyciąganie wertykalne (1-2 razy w tygodniu)
W tym podciąganie podchwytem, nachwytem oraz ściąganie drążka do klatki lub karku na maszynie.
Pchnięcie wertykalne (maksymalnie raz w tygodniu)
To ćwiczenia na barki, w tym praca z wolnymi ciężarami (wyciskanie sztangi albo hantli nad głowę, arnoldki) oraz ćwiczenia na maszynach.