Tureckie wstawanie: wszystkie mięśnie naraz

Tureckie wstawanie jest ćwiczeniem może mniej efektownym niż wyciskanie sztangi na ławce płaskiej (zwłaszcza gdy idziesz na rekord), jednak co najmniej tak samo skutecznie buduje lepszą wersję Ciebie.

tureckie wtawanie fot. Beth Bischoff
fot. Beth Bischoff
Do pracy angażuje naraz większość mięśni Twojego ciała, największy nacisk kładąc na mięśnie korpusu i stabilizujące, które po cichu wspierają Cię podczas każdego innego ćwiczenia czy ruchu na boisku.

REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

tureckie wtawanie rys. +ISM
rys. +ISM
Przez cały czas patrz na hantlę

REKLAMA

Kluczem do poprawnego wykonania tureckiego wstawania jest konsekwentne utrzymywanie ciężaru w górze. Nie spuszczaj go z oka, a łatwiej będzie Ci tego dokonać. W przeciwnym wypadku zamiast kontrolować ciężar, oddasz mu inicjatywę.

 

REKLAMA

tureckie wtawanie rys. +ISM
rys. +ISM
Przetocz się na przedramię

REKLAMA

Staraj się wykonać cały ruch we właściwej kolejności – przetaczaj się na przedramię, zamiast najpierw siadać, by następnie oprzeć na nim ciężar ciała. Całość rób płynnie, w stałym tempie. Zatrzymaj na sekundę ruch, gdy hantla będzie w górze.

 

REKLAMA

REKLAMA

tureckie wtawanie rys. +ISM
rys. +ISM
Przesuń dłoń w tył

REKLAMA

Twoim celem jest uniesienie tej hantli najwyżej, jak to tylko możliwe. Nie uda Ci się to, jeśli nie będziesz przesuwał delikatnie dłoni w tył dokładnie w to miejsce, gdzie jeszcze przed chwilą znajdował się Twój łokieć. Nie opieraj jednak dłoni na ręczniku dla lepszego poślizgu...

 

REKLAMA

tureckie wtawanie rys. +ISM
rys. +ISM
Nie odrywaj stopy od podłoża

REKLAMA

"Przyklejona" do podłoża stopa ugiętej w kolanie nogi zapewnia większą stabilność całej sylwetki. Nie odrywaj jej pod żadnym pozorem. Dźwigając się w górę, jeszcze mocniej naciskaj nią na podłoże, by aktywować do pracy więcej mięśni. 

MH 04/2014

Zobacz również:
Z nową wersją modelu Grit X marki Polar spędziłem do tej pory 1152 godziny (z czego niemal 50 godzin stanowiły treningi biegowe, sesje na rowerze, czas w siłowni i bokserskim klubie), a mimo to wciąż nie potrafię powiedzieć o nim wszystkiego. Ta aż trudna do ogarnięcia wszechstronność jest jego największą zaletą. O wszystkich odrobinę mniej istotnych opowiem poniżej.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA